دریا نیوزوام کشاورزی، بحرانی برای کشاورزان هرمزگان

دریانیوز: در دهه اخیر و با رشد پرشتاب صنعت و فناوری در جهان, عقب‌ماندگی مناطق روستایی بیشتر دیده می شود.

، 10:28   /   کد خبر: 37434   /   تعداد بازدید: 123


دریانیوز: در دهه اخیر و با رشد پرشتاب صنعت و فناوری در جهان, عقب‌ماندگی مناطق روستایی بیشتر دیده می شود . از آن‌جایی که عموماً روستاییان نسبت به شهرنشینان درآمد کمتری دارند و از خدمات اجتماعی ناچیزی برخوردار هستند، اقشار روستایی فقیرتر و آسیب‌پذیرتر محسوب می‌شوند و کمبود امکانات روستایی موجب مهاجرت آنان به شهرها می‌شود. عمدتا زندگی روستاییان به دو نوع است . روستاییان وقتی درآمد زیادی داشته باشند، کمبود امکانات روستا برایشان سخت است و به شهر مهاجرت می کنند. روستاییانی هم که در فقر و نداری به سر می برند برای رهایی از نبود امکانات به شهرها مهاجرت می کنند و با توجه به اوضاع و گرانی ها به حاشیه نشینی روی می آورند. که علت مهاجرت و کمبود امکانات می تواند پراکندگی جغرافیایی روستاها، نبود صرفه اقتصادی برای ارائه خدمات اجتماعی، حرفه‌ای و تخصصی‌نبودن کار کشاورزی (کم‌بودن بهره‌وری)، محدودیت منابع ارضی (در مقابل رشد جمعیت)، و عدم‌مدیریت صحیح مسئولان بوده است. به همین جهت، برای رفع فقر شدید مناطق روستایی، ارتقای سطح و کیفیت زندگی روستاییان، ایجاد اشتغال و افزایش بهره‌وری آنان باید چاره ای اندیشید. شغل 80 درصد ساکنین روستاها کشاورزی است.

در کشور پهناور ایران و استان هرمزگان که صنایع عظیمی در آن فعالیت می کنند کمترین حق یک فرد بهره مندی از اشتغال است. اشتغال مهمترین عامل برای ماندگاری در روستاهاست. هرساله در فصل کاشت، داشت و برداشت حدودا 30 نفر در یک زمین کشاورزی از کاشت تا عرضه مشغول به کار می شوند. استان هرمزگان نزدیک به 6 هزار کشاورز دارد که حدود 40 درصد آنها در شهرستان رودان مشغول به کار هستند. در اوضاع نابسامان کشور که اشتغال یکی از مهمترین دغدغه های اصلی مردم در سال جهش تولید است باید موانعی مانند بخشودگی سود و جرائم تسهیلات، نگرانی از کاهش سهمیه سوخت تراکتور ها و ... را از سر راه برداشت و مسئولین همت کنند تا کشاورزی رونقی دوباره گیرد. هرساله شاهد خبرهایی از آسیب وارد شده به کشاورزان هستیم. هجوم ملخ ها، سیلاب ها و مشکلات این چنینی؛ اما برای این مشکلات چندین ساله چاره ای یافت نشده است. یکی از کشاورزان شهرستان رودان در گفتگو با خبرنگار دریا با اظهار گلایه مندی از مشکلات کشاورزان، گفت: ما برای کاشت نیازمند کود هستیم .

کودی که در کاشت فصل گذشته استفاده می کردیم را بسته ای 50 هزار تومان خریداری می کردیم اما الان باید همان کود را 450 هزار تومان خریداری نماییم. مگر سود حاصل از کشاورزی چه مقدار است که ما بتوانیم تنها کود را با ده برابر قیمت بخریم؟ این کشاورز رودانی می گوید: ما تضمین خرید محصولاتمان را نداریم. کشاورزان زیادی صیفی جات از قبیل گوجه و سیب زمینی کاشته اند اما ضرر کردند و محصولاتشان خراب شد. اگر جهاد کشاورزی و دولت با برنامه ریزی مناسب نسبت به تامین نیاز استان و کشور اقدام کنند، کشاورزان هم می دانند که در فصل های مختلف چه محصولی را بکارند تا به اندازه نیاز جامعه باشد و مقداری را به کشور های دیگر صادر کنند.این کشاورز ادامه داد: دولت تنها دو محصول را از کشاورزان خریداری می کند و تضمین خرید می دهد که یکی از محصولات گندم و دیگر دانه های روغنی است. وی افزود: در حال حاضر عمیق ترین مشکلی که وجود دارد و کشاورزانی که در استانی غنی از صنایع زندگی می کنند با آن دست و پنجه نرم می کنند سود و جرائم ناشی از تسهیلات کمتر از یکصد میلیون تومان است. این کشاورز هرمزگانی افزود: در سال 96-97 مصوبه ای در مجلس شورای اسلامی تصویب شد مبنی بر اینکه سود و جرائم تسهیلات کمتر از یکصد میلیون تومان بخشیده شود.

این مصوبه در سال 98 اجرایی شد و به دلیل شیوع ویروس کرونا قرار شد تا پایان سال مالی بانک ها در سال 99 که پایان آذرماه می باشد، ادامه داشته باشد. وی ادامه داد اما متأسفانه این مصوبه تا خرداد ماه سال جاری بیشترادامه نداشت و تعداد کمی از کشاورزان توانستند وام خود را تسویه کنند و اکثریت کشاورزان در انتظار پول حاصل از فروش گندم و دانه های روغنی بودند تا دولت پرداخت نماید و بتوانند وام های خود را تسویه کنند. وی ادامه داد: سرانجام دولت این مبالغ را در شهریور ماه پرداخت نمود و زمانی که برای تسویه به بانک ها مراجعه کردیم بانک اظهار کرد که وام ها را با سود و جریمه باید پرداخت کنید و مصوبه دیگر تمام شده است. وی اضافه کرد: وام ده میلیون تومانی که دریافت کرده ایم را باید 25 میلیون تومان بازگردانیم روز به روز هزینه ها افزایش می یابد اما کشاورزان، این قشر ضعیف جامعه که همیشه سکوت کرده اند، ضرر می کنند.

زمانی که برنامه ریزی نباشد و همه کشاورزان یک محصول را می کارند، مجبوریم که محصولات را ارزان بفروشیم و در بعضی مواقع محصولات را رها کنیم و هیچ برداشتی انجام نمی شود زیرا هزینه کارگر و حمل و نقل آن بیشتر می شود و سودی حاصل نمی شود. توصیف حال کشاورزان زحمت کش بسیار سخت است آنها در گرمای طاقت فرسای این استان تلاش می کنند تا اشتغالی به وجود بیاورند تا بتوانند از بحران های مالی گذر کنند اما یکی از مشکلات آنها که بخشوده شدن جرائم و سود حاصل از دریافت تسهیلات است تا بتوانند کسب و کار خود را رونق دهند تحقق نمی یابد تا در اوضاع بحرانی کرونا کمکی باشد.شایسته است با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی که تاکید کردند: طرح‌های کشاورزی به‌خصوص تمرکز بر تولید محصولات اساسی، همچون گندم، دانه های روغنی، گیاهان دارویی و آبزیان و خودکفایی در این عرصه‌ها با استفاده از شیوه‌های آبیاری مدرن باید در موضوع جهش تولید مورد اهتمام ویژه قرار گیرند، بانک های این استان مساعدت های لازم را به عمل بیاورند تا کشاورزان در سال جهش تولید بتوانند تولیدات خود را افزایش دهند.روابط عمومی بانک کشاورزی استان هرمزگان اظهار داشت: تا خرداد ماه سال جاری از سوی دولت بودجه ای تعیین شده بود تا بتوانیم سود و جرائم تسهیلات زیر یکصد میلیون تومان کشاورزان بخشیده شود. زمانی که دولت بودجه را قطع می کند بانک کشاورزی سود و جرائم را از وام گیرندگان اخذ می کند.

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا