دریا نیوزباران رحمت یا باران زحمت

، 09:03   /   کد خبر: 37424   /   تعداد بازدید: 72


دریانیوز: پاییز امسال همراه با گرد و غبار شروع شد. تعداد زیادی از مردم در آرزوی باران پاییزی هستند که پس از گرد و غبار کثیفی های شهر را بشوید. اما امان از دل ساکنین بافت فرسودمردمان بومی این استان در بافت فرسوده که حدودا نیمی از این استان را در بر می گیرند با شروع فصل پاییز و زمستان نگران سقف های ویرانه و دیوار های شکاف خورده خانه هایشان هستند. سقف هایی که در باران ممکن است شکاف بخورد یا بر سر ساکنین آور شود. در فصل های غیر بارندگی و در حالت عادی مسئولین اجازه بازسازی و نوسازی مسکن های ساکنین بافت های فرسوده را نمی دهند. زمانی که سقف و دیوارها بر سر ساکنین آور شد. دولت وعده مبلغی ناچیز را می دهد که به همراه یک ضامن بتوانند تسهیلات دریافت کنند اما این تسهیلات کفاف خرید مصالح را هم نمی دهد.

و سقف ها همچنان آور می ماند و در فصل گرم و سرد ساکنین نگران سقف و شکاف دیوارهای خانه هایشان هستند. شکاف هایی که راه عبور و مرور موش ها را آسان کرده است و مقداری از وسایلی که در بارندگی در امان مانده اند را موش ها می خوردند .سقف هایی که موریانه در آنها لانه های چند متری دارد و هر لحظه ممکن است آور شود. ساکنین این خانه ها که اغلب مادرهای بی سرپرست یا بد سرپرست هستند دیگر تاب و توان مقابله با مشکلات را ندارند و دربارندگی ها باید بالای سر فرزندانشان بنشینند که مبادا سقف بر سرشان آور شود یا از شدت ترس به کوچه پناه می برند. مسئولین به اصطلاح دلسوز استان فقط در زمان انتخابات شعارهای دهن پر کن و وعده های عالی می دهند. اما زمانی که انتخابات تمام شد قول ها و وعده ها را فراموش می کنند و بیش از پیش ساکنین بافت فرسوده را اذیت می کنند. ساکنینی که در جوار خور هستند با هر بار بارندگی آب به داخل خانه هایشان می رود و وسایل زندگیشان را تخریب می کند در این اوضاع بد اقتصادی که قیمت اجناس نسبت به یک ساعت قبل بسیار بالارفته است می شود چگونه از نو وسایل زندگی را تهیه کنند و زندگی را از نو بسازند.

هر ساله این حوادث رخ میدهد و باعث خسارت های زیادی به ساکنین می شود اما تدابیر مانند کانال کشی و شیب مناسب پیاده روها و آسفالت ها صورت نمیگیرد تا آب باران به دریا ریخته شود و دوباره وارد چرخه طبیعت شود و وارد خانه ساکنین نشود اگر دولت مساعدت های لازم را به همراه دستگاه قضایی انجام دهد تا تکلیف سند ساکنین بافت فرسوده مشخص شود و ساکنین بتوانند سند املاکشان را دریافت کنند و از تسهیلات نوسازی بهره مند شوند این افراد هم می توانند از بارش الهی نهایت لذت را بدون دغدغه ببرند. اما ساکنینی پیر و افرادی که بدون سرپرست هستند و توانایی باز پرداخت تسهیلات را ندارند اگر دولت و ارگان های مختلف همکاری کنند تا خانه هایشان باسازی شود تا آنها نیز بتوانند سالهای پایانی عمر خود را در آسایش زندگی کنند.

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا