دریا نیوزفرصت دلالی در کشاورزی را از بین ببرید

، 08:55   /   کد خبر: 37420   /   تعداد بازدید: 62


دریانیوز: فصل پاییز که فرا می‌رسد همه جای کشور درختان و گیاهان هزار رنگ می‌شوند اما استان هرمزگان در این فصل کم‌کم سبز می‌شود. بعد از چند ماه استراحت کشاورزان، با شروع فصل پاییز کار کشت در هرمزگان شروع می‌شود و کشاورزان با هزار امید زمین‌های خود را زیر کشت محصولات مختلف می‌برند. در فصول سرد سال، استان هرمزگان به یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی و صیفی کشور تبدیل می‌شود و مواد غذایی مورد نیاز هم‌وطنان را تامین می‌کنند اما در این بین در این سال‌ها آنچه شاهد بودیم این بوده که در زمان برداشت محصول، قیمت‌ها بدلایل مختلف با افت شدید روبرو می‌شود به طوری که حتی هزینه‌هایی که کشاورز برای تولید محصول انجام داده نیز تامین نمی‌شود.

در این بین نیز عده‌ای به سودهای کلان می‌رسند و این افراد کسانی هستند که با انجام دلالی محصولات کشاورزان را با حداقل قیمت خریداری کرده و به بالاترین قیمت می‌فروشند چرا که فاصله زیادی بین قیمت مزرعه تا زمانی که بدست مصرف‌کننده می‌رسد وجود دارد که این سود کلان را به جیب دلال‌ها سرازیر می‌کند. در برخی مواقع نیز محصول تولیدی آنقدر زیاد می‌شود که روی دست تولید کننده می‌ماند. شاید مشهودترین آن قصه گوجه‌کاران است که هر سال با آن روبرو هستیم و شاهدیم که گوجه‌های تولیدی استان به فروش نمی‌رود یا قیمت آنقدر پایین است که برای کشاورز مقرون به‌صرفه نیست هزینه کارگر و حمل‌ونقل و ... را بپردازد تا محصول را برداشت کند. یکی از مشکلات اساسی موجود در استان هرمزگان این است که صنایع تبدیلی برای محصولات کشاورزی وجود ندارد تا از این طریق و خرید تضمینی محصولات، امید کشاورزان را برای تولید بالا ببرد.

در هرمزگان محصولاتی مانند گوجه‌فرنگی و بادمجان با کیفیت خوبی تولید می‌شود که بخش زیادی از این محصولات به خارج از استان فرستاده می‌شود. اگر صنایع تبدیلی مانند کنسروسازی و رب‌گیری در استان وجود داشته‌باشد هم می‌تواند زمینه ایجاد اشتغال جوانان استان را فراهم نماید و هم کشاورزان در زمان کاشت تا برداشت محصول دغدغه این را ندارند که آیا محصولات تولیدی به فروش می‌رسد یا خیر و قیمت آن چطور خواهد بود. اکنون در هرمزگان کشت بادمجان، فلفل، گوجه فرنگی و برخی محصولات دیگر آغاز شده و به زودی محصول این مزارع وارد بازار مصرف می‌شود و خوب است که مسوولان از الان به فکر پایان کار کشاورزان و فروش محصولات به قیمت واقعی باشند و دست دلال‌ها را برای همیشه از تولیدات کشاورزان کوتاه نمایند تا سود واقعی به خود کشاورزان که زحمت اصلی برای تولید محصول را می‌کشند برسد و آنها شرمنده خانواده خود نشوند.

دلال‌ها هر سال هم‌زمان با شروع برداشت محصول کار خود را آغاز می‌کنند و این در حالی است که یک کشاورز چند ماه روی زمین زحمت کشیده و عرق ریخته تا تولید انجام دهد اما هر ساله شاهد هستیم که سود اصلی به جیب این دلال‌ها رفته و کشاورز و زحمت‌هایی که کشیده و نتیجه‌ای نداشته است. خوب است مسوولان از اکنون برنامه‌ریزی داشته‌باشند تا حداقل با خرید تضمینی محصولات، باعث کاهش حضور دلال‌ها در این بازار شوند. از سوی دیگر وجود صنایع تبدیلی برای محصولات تولیدی استان امری ضروری است که خوب است به این موضوع نیز توجه شود.

امین زارعی/ دریا