دریا نیوزشرایط بد اقتصادی، افزایش سرقت اولی ها

، 08:54   /   کد خبر: 37419   /   تعداد بازدید: 56


دریانیوز: شرایط بد اقتصادی موجب شده تا نان از سر سفره خیلی ها برداشته شود، خیلی ها به خط فقر برسند، طعم نداری و بی پولی را بچشند.این شرایط که بر کشور حاکم است زندگی خیلی ها را دستخوش تغییر کرده است و به مرز فرو پاشی زندگی شان رسیده اند .گرانی و فقر در بین خیلی از خانواده ها تفرقه انداخته است و آنها را به مرز جدایی و طلاق کشانده است از طرفی خیلی ها برای تامین نان شب خود مجبور به دزدی شده اند .طبق آمار ها در 6 ماه اخیر، تعداد سارقان «بار اولی» با سارقان «سابقه‌دار» مساوی شده است. بیش از «۵۰ درصد» بازداشت‌شدگان در حوزه سرقت برای بار اول مرتکب جرم شده بودند و این نشان می‌دهد که این اتفاقات بی‌تاثیر از شرایط روز نیست.

اگرچه حضور مردم در خانه‌ها به دلیل قرنطینه و کرونا، سرقت از منازل را «۱۴ درصد» کاهش داده، اما سرقت‌های خرد مثل سرقت‌ قطعات و لوازم خودرو و موبایل‌قاپی افزایش داشته است.شرایط اقتصادی ایران تحت تاثیر تحریم‌ها، تورم و رکود ناشی از کرونا رو به وخامت است در اصل یکی از دلایل بازگشایی‌ها در بحران کرونا، همین مسئله بوده است. اما در حال حاضر با افزایش روز افزون قیمت ها این بازگشایی ها نیز کار ساز نبوده و نیست. تا زمانی که قیمت ها سیر صعودی را طی می کنند شاهد دزدی ها و سرقت های ریز و درشت به دست سارقان با سابقه و سرقت اولی ها هستیم به طوری که حتی در خیابان های شلوغ شاهد دزدی و کیف قاپی هستیم .زهرا توکلی یکی از شهروندان می گوید: در یکی از محله های پر تردد و شلوغ شهر و به گفته ی عامه ی مردم بالا شهر، در حال صحبت کردن با تلفن همراهم در پیاده رو بودم.

با اینکه پیاده رو تاریک بود اما همین که در خیابان شلوغی قدم بر می داشتم آن حس امنیت را به من داده بود که با خیال راحت و فارغ از هر اتفاقی با تلفن صحبت کنم.وی ادامه داد: گرم صحبت بودم که صدای موتور سیکلتی را دقیقا کنار گوشم احساس کردم آنقدر صدا نزدیک بود که فکر کردم هر آن ممکن است از روی من رد شود؛خواستم برگردم که دستی دراز شد تا گوشی را از دستم بکشد اما یک آن به خود آمدم و گوشی را محکم گرفتم و موتوری که پسری جوان بود و گویا قصد دزدیدن گوشی ام را داشت ناکام پا روی گاز گذاشت و به سرعت از من دور شد.احتمالا این روایت برای شما هم خیلی تعجب‌برانگیز نیست و طی ماه‌های اخیر لااقل یک‌بار چنین ماجرایی را از زبان دوست و آشنا شنیده‌اید. روایت‌هایی که گاه همین قدر ساده نبوده و بعضا تهدید سارقان هم چاشنی‌اش شده است؛ مثل گذاشتن چاقو زیر گلو برای رهاکردن گوشی تلفن همراه. 

تازه‌ترین اتفاق هم انتشار کلیپی دلخراش از حمله شبانه چندنفر به یک زن در دزفول بود که در فضای مجازی دست‌به‌دست شد؛کلیپی که از آن به عنوان «سرقت وحشیانه ۳ مرد مسلح از یک زن در دزفول» نام بردند .تردیدی نیست که مشکلات اقتصادی کشور در افزایش میزان سرقت‌ها به ویژه سرقت‌های خُرد اثرگذار بوده است. هرچند باید پذیرفت که مشکلات اقتصادی فشار مضاعفی به برخی طبقات اجتماعی آورده است، اما آنچه واضح است این‌که، مطمئنا روی‌آوردن به سرقت راه‌حل این مشکل نیست، چرا که علاوه بر ایجاد رعب و وحشت و حس ناامنی برای دیگران، مجازات‌های سنگینی دارد و می‌تواند مسیر زندگی مرتکبان این جرم را هم به‌کلی تغییر دهد.

فاطمه هوشنگی/ دریا