دریا نیوزترک تحصیل از نوع مجازی

، 08:45   /   کد خبر: 37417   /   تعداد بازدید: 59


دریانیوز: با شیوع ویروس منحوس کرونا کلاس های درس پر شور و هیجان جای خود را به کلاس های مجازی دادند.در اوایل اسفند ماه که مدارس تعطیل شد معلم ها، دانش آموزان و حتی والدین در هاله ای از ابهام برای بازگشایی مداراس بودند. مانند همیشه شایعات زیادی به گوش می رسید که مدرسه ها بزودی بازگشایی می شود یا مدارس تعطیل می ماند هیچ گاه دانش آموزان و معلمان خیال نمی کردند که آخرین زنگ تفریح و یا آخرین روزی است که کنار هم در مدرسه هستند و پس از این کلاس های درس به صورت مجازی باشد و دانش آموزان از طریق شبکه های آموزش مطالب درسی را دنبال می کردند. حدود یک ماه هیچ تدریسی صورت نگرفت و همه در انتظار آینده نامعلوم بودند و معلم ها یکی پس از دیگری در شبکه های مجازی گروه هایی را با مضامین درسی ساختند و تکالیف را می فرستادند و اپلکیشنی به نام شاد وارد چرخه مدارس شد که چالش های جدیدی را با خود به همراه داشت.

چالش هایی همچون قطعی مکرر اینترنت و زیرساخت های ناکار آمد اما مهمترین چالشی که به همراه داشت خانواده هایی بودند که گوشی موبایل هوشنمد نداشتند و توان خرید آن را هم نداشتند و ندارند و اتفاق های ناگواری برای برخی از دانش آموزان رخ داد چندی پیش یک کولبر ۱۴ساله این بار با انگیزه جمع کردن پول برای خریدن گوشی هوشمند و استفاده از نرم افزار شاد هنگام کولبری از کوه سقوط کرده و زخمی شده است. این کوله بر در کوهستان دچار این حادثه شد اما در شهر ما که کوهستان ندارند و در جوار ساحل است چه اتفاقی رخ می دهد؟

شغل اصیل مردمان استان ما صیادی است هر روز زمانی که می خواهم برای کار به مرکز شهر رجوع کنیم از ساحل زیبای خواجه عطا عبور می کنیم درزمان هایی که کرونا وجود نداشت وقتی از خیابان های شهر عبور میکردیم دانش آموزانی را می دیدیم که با فرم مدرسه بدون دغدغه راهی مدارس می شدند و خیابان های شهر مملو بود از دانش آموزانی که لباس های رنگارنگ به تن داشتند اما الان دانش آموزان محلات ساحلی برای خرید گوشی های هوشمند به همراه پدرانشان مشغول صیادی هستند دانش آموزی که به همراه جذر و مد آب به دنبال ماهیگیری است چه زمانی وقت خود را برای درس خواندنمی گذراند تدریس مجازی خالی از اشکال نیست ترک تحصیل به بهانه نبود امکانات تحصیلی یک از مشکلات است زمانی که از این دانش آموزان در رابطه با درس خواندنش می پرسی خنده کنان می گویند متوجه تدریس مجازی نمی شوم و خود را با ماهیگیری مشغول کرده ایم تا از این راه بتوانیم مخارج خود را تامین کنیم و کمکی برای خانواده های خود باشیم و گوشی هوشمند تهیه کنیم تا اگر کلاس های درس به صورت مجازی ادامه داشت به ناچار درس خواندن مجازی را شروع کنیم.

والدین آنها بسیار نگران آینده فرزندان خود هستند تدریس مجازی برای آنها معضلی شده است از رویی نمی توانند برای فرزندان خود گوشی هوشمند تهیه کنند از جهتی دیگر فرزندانشان یکسال از تحصیل بازمانده اند و به ناچار مجبورند این سال تحصیلی را از نو بخوانند و از تحصیل باز بمانند اگر به مدرسه هم بروند مشکلات جدیدی را در پیش رو دارند زمانی که معلم سر کلاس نیست دانش آموزان ماسک استفاده نمی کنند و کرونا شیوعی تازه در مدارس می گیرد. مسئولین تدابیری بی اندیشند تا دانش آموزان بتوانند تحصیل خود را ادامه دهند. دانش آموزانی که در شهر زندگی می کنند از نعمت درس خواندن محرومند امان از حال دانش آموزان روستایی.

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا