دریا نیوزشب هایی که مادران و فرزندان شان در کوچه ها می خوابند/ کابوس سقف های لرزان در باران پاییزی

دریانیوز: عملکرد رئیس قوه قضاییه، رئیس دادگستری هرمزگان و دادستان بندرعباس، این حاشیه نشینان را امیدوار کرده است.

، 08:42   /   کد خبر: 37411   /   تعداد بازدید: 114


دریانیوز: مادر دو فرزند سه ساله و پنج ماهه در محله آیت ا... غفاری بندرعباس می گوید: از پاییز و زمستان بیزارم. سقف خانه مان در هر بارندگی چکه می کند و خانه پر از آب می شود.توان تعمیر سقف خانه را هم نداریم. از باران همه خوشحال می شوند وامثال ماها ناراحت می شویم؛ چون خانه مناسبی نداریم و فرسوده شده و در بارندگی مانند آبکش از سوراخ های سقف آب باران وارد خانه می شود و دیوارها هم نم برمی دارند. گاهی مجبوریم در حیات بخوابیم. سقف آشپزخانه که چندسال قبل ریخته و نمی دانیم سقف اتاق کی آوار بشه و آیا ما زنده بمونیم یا نه. کاری هم از دستمان برنمی آید. درآمدی نداریم. حتی بیشتر شب ها بی شام می خوابیم و صبحانه هم که نداریم بخوریم.

 

 

 

خواب‌ها تعبیر نمی شوند
حاشیه نشینان و ساکنان بافت های فرسوده نمی دانند خواب شان کی تعبیر می شود ودیگر کابوس وحشتناک نمی بینند؟ لکه ابری که در آسمان می بینند، آرامش شان در دل آسمان ابری شان تکه تکه می شود و آسایش ندارند. باید تشت ودیگ وکاسه های شان را آماده کنند تا زمانی که باران بارید و آب از سقف و دیوار وارد خانه شد واز سقف چکه کرد، زیرش بگذارند و آب ها را بیرون بریزند و گاهی هم آب باران با گِل و خاک سقف حتی کف اتاق و وسایل شان را خیس می کند و وسایل شان در آب غوطه ور می شود و برخی اتاق ها هم که سقف شان ریخته اند وتوان تعمیر وبازسازی نداشته اند وبه همین وضعیت مانده اند.اینجا بندرعباس، قطب اقتصاد ایران به وقت محلات حاشیه ای و خانه های قدیمی و فرسوده. اینجا پایتخت تجارت ایران به وقت خانه هایی که با هر بارش کمر خم می کنند و آبستن باران شده و سقف و دیوارهای شان سر بر زمین می گذارند و دیگر هیچگاه نمی توانند کمر راست کنند و بر بلندی قرار گیرند.اینجا بندرعباس، شهر پردرآمد ایران که اقتصاد کشور به آن وابسته است؛ اما بندر نشینان و هرمزگان نشینان سهمی از این درآمد ندارند وخانه های قدیمی روز به روز فرسوده تر می شوند و نه ساکنان زیادی توان بازسازی دارند ونه همتی در مسئولان دیده می شود و گاهی برخی مسئولان و شوراها و... سنگ هایی آنقدر بزرگ می اندازند در مسیر بازسازی و نوسازی تا ساکنان بافت های فرسوده در زیر آوار خانه های فرسوده جان دهند واما خانه های شان نوسازی نشوند. شورا در ایام تبلیغات شعار رفع مشکلات محلات را می دهند وبعد مصوباتی دارند که ساکنان فقیر و محروم برخی از این محلات حتی نتوانند برای خانه های شان با آن قیمت های گران مصوبه شورا سند بگیرند وبا آن سند، تسهیلات نوسازی برای احیای خانه های فرسوده روبه موت شان بگیرند.

 

سه میلیون باکدام چرتکه
اینجا بندرعباس وهرمزگان است که در هر بارندگی تعدادی از خانه های فرسوده فرو می ریزند و دولت چشمان خود را بر این ریزش ها می بندد و بعد از انعکاس تخریب خانه ها در بافت های فرسوده وعده می دهد که سه میلیون تومان با یک ضامن به ساکنان خانه هایی که خانه های شان تخریب شده است، پرداخت می کند تا بروند خانه شان را نوسازی کنند که مشخص نیست با کدامین چرتکه حساب کرده اند که با این مبلغ می توان سقف و دیوارهای تخریب شده را از نو ساخت و برای دریافت آن هم باید یک ضامن بیاورند که به گفته اهالی برخی از این محلات، این شیوه برای کمک نکردن است که مبلغ کم تسهیلات وبا یک ضامن را اعلام کرده اند.

کوچه خوابی در باران
اینجا بندرعباس است که برخی از اهالی بافت های فرسوده در شب های بارانی بایستی شب تا صبح در کوچه بخوابند و بمانند و برای کودکان شان قصه هایی از جور روزگار و غربت ایام وبی مهری مسئولان و... بگویند که سال ها می گذرد واین سناریو تکرار می شود و گویا افسانه های محلات حاشیه ای بندرعباس به گوش هیچ مسئولی نرسیده است و برای درمانش هیچ نسخه درمانگری نپیچیده اند و فقط شعارهای رنگین کمانی در ادوار مختلف داده شده است و از عمل چندان خبری نیست.

 

امید به دستگاه قضایی
اینجا بندر است ومحلات ساحلی، خانه های شان فرسوده است و به بیشترشان نه سندی داده شده و نه اجازه تعمیر و بازسازی یافته اند وترس ریزش سقف بر سرشان دارند واین ترس در پاییز و زمستان که باران می بارد، بیشتر می شود.حال که آقای دادستان به تعدادی از این محلات ساحلی رفته اند وبازدیدی را به همراه تعدادی از مدیران داشته اند، اهالی امیدوار شده اند که طلسم بی سندی و سد نوسازی املاک شان در این محلات شکسته شود و شهنازی ها، چاهستانی ها، نخل پیرمردی ها و... هم امیدوارند آقای دادستان از این محلات بازدیدی داشته باشند و آنچه را که دولتی ها در این سال ها بر زندگی ساکنان آورده اند را ببینند و دستورات لازم را صادر کنند. ساکنان این مناطق که ولایتمدار و همراه و همگام نظام وانقلاب بوده اند، می گویند که در آتش هیزم بی مدیریتی برخی مدیران و شوراها و... سوخته اند وسال هاست مجبورند در خانه هایی زندگی کنند که سال ها اجازه تعمیر و نوسازی نداشته اند و ندارند و محکومند در همین خانه های فرسوده زندگی کنند، حتی اگر به قیمت آوار شدن بر سرشان و مدفون شدن شان باشد.

اینجا مادران یسناها و درساها بایستی در زیر سقف هایی شب را به صبح برسانند که سقف ها در حال ریزش هستند ویک سقف سوراخ شده وسقفی دیگر را پلاستیک زده اند تا خاک های سقف روی سرشان و در غذا و آشپزخانه شان نریزد و سقف حمام و دستشویی که چند تکه ای ایرانیت و تکه چوب است که خانه موش ها شده است و موش ها وارد اتاق های شان شده اند و چند بار آنها را گاز گرفته اند ولباس ها و وسایل شان را جویده اند؛ در فقر ونداری زندگی می کنند و پیگیری چند ساله شان برای بازسازی حداقل حمام و دستشویی خانه شان بی نتیجه مانده اند و دهها مرتبه به یکی از نهادهای پشت مصلی رفته و آمده و بارها وعده داده اند که حمام و دستشویی شان را بازسازی می کنند وهیچگاه این وعده عملیاتی نشده است. جاهای دیگر هم وعده داده اند و در حد وعده مانده است. در این محلات حتی برخی از خانه ها از سرویس بهداشتی و حمام مناسبی برخوردار نیستند، تا چه برسد به خانه ایمن واستاندارد. اینجا محلات بندرعباس است که این وضعیت دارند ، تا چه برسد روستاها و محلات دور ونزدیک در شهرهای مختلف استان. اینجا مسئولان‌، بندرعباس را در چند بنگاه صنعتی واقتصادی خلاصه کرده اند و هیچگاه مسئولان استانی، پایتخت نشینان را به شمال شهر بندرعباس نمی برند.

 

شمال شهر بندرعباس برخلاف بقیه شهرهای کشور، محلات حاشیه ای و فرسوده است والبته این مناطق تا مرکز شهر هم ادامه دارند.اینجا بندرعباس وهرمزگان که در ادوار مختلف به گونه ای با مردم برخورد شده است که حتی اگر در زیر آوار بافت های فرسوده هم مدفون شوند، مسئولی نیست که برای پیشگیری از این بحران اقدامی اساسی نماید وبه همین دلیل، امید حاشیه نشینان در حال حاضر فقط به دستگاه قضایی است تا از حق وحقوق شان دفاع کند تا خانه های شان نوسازی واستاندارد سازی شود و عملکرد رئیس قوه قضاییه، رئیس دادگستری هرمزگان و دادستان بندرعباس، این حاشیه نشینان را امیدوار کرده است تا روزی برسد که آنها با دیدن ابر در آسمان پاییزی و زمستانی، قلب شان نلرزد و هیچ مادری مجبور نشود شب را تا صبح در کوچه بماند تا از خطر ریزش سقف و دیوار خانه فرسوده شان در امان بمانند و با بازدیدی که آقای دادستان از محلات شروع کرده اند، بطور حتم تصمیمات مناسبی اتخاذ خواهد شد ومردم به زندگی در شرایط امیدوار کننده دست می یابند.پیرزنان و پیرمردان حاشیه نشین امیدوارند با ورود دستگاه قضایی به قصه غم انگیز محلات، هم میزان امنیت افزایش، یاید و هم برای بازسازی املاک فرسوده، بازگشایی معابر و ارتقای خدمات در این مناطق نسخه های درمانگری پیچیده شود.

علی زارعی/ دریا