دریا نیوزرویای خانه دار شدن جوانان تعبیر نشد/ قیمت حبابی مسکن روی انگشت دلالان می چرخد

دریانیوز: تصمیم داشتم خانه کوچک خود را بفروشم و خانه ای بزرگتر بخرم. به همین دلیل به تعدادی از بنگاه های املاک در بندرعباس رفتم. 

، 08:36   /   کد خبر: 37396   /   تعداد بازدید: 213دریانیوز: تصمیم داشتم خانه کوچک خود را بفروشم و خانه ای بزرگتر بخرم. به همین دلیل به تعدادی از بنگاه های املاک در بندرعباس رفتم. قیمت هایی که می گفتند بسیار باورنکردنی بود وجای تعجب داشت برایم. به یاد اصحاب کهف افتادم و گفتم من چندسالی است که برای خرید خانه اقدام نکرده ام والان که آمدم، اینقدر قیمت ها تغییر کرده است که گویا من از سرزمین دیگری به اینجا آمده ام و همه چیز به کلی تغییر کرده است. چند برابر حد تصور، قیمت های مسکن افزایش یافته است و مشخص نیست بر چه اساسی است. هیچ نظارتی هم در این بخش وجود ندارد. وقتی تحقیق و بررسی کردم، متوجه شدم در هرکدام از بلوار ها و مناطق بندرعباس افرادی با قومیتی خاص اقدام به ساخت وساز مسکن کرده اند و هرکدام هم با تعدادی ازبنگاه های املاک آن منطقه به توافق رسیده اند که قیمت ها را فلان مبلغ اعلام کنند وهیچکس هم قیمت پایین تری اعلام نکند تا همه فکر کنند که این قیمت های گران واقعی است و قیمت کمتری را کسی نمی تواند واحد آپارتمانی بخرد. متاسفانه با این شگردها، قیمت مسکن را افزایش داده اند و هیچ دستگاهی بر این بخش نظارت ندارد وهر کسی می تواند هر ملکی را با هر قیمتی اعلام کند و مردم هم ناتوان از خرید مسکن هستند.این مطلب را مریدی، کارمند ویکی از شهروندان بندرعباسي می گوید که مدتی قبل برای خرید مسکن اقدام می کند وبا این شرایط، از خرید مسکن ناکام می ماند و البته سئوالات بی پاسخ زیادی برایش مطرح است.

اینکه متولی بازار مسکن و نظارت بر قیمت گذاری و برخورد باسوداگری و افزایش قیمت ها و... کیست تا املاک قیمت واقعی خودشان را داشته باشند؟ چرا بایستی برخی از سازندگان و تعدادی از بنگاه داران املاک قیمت ها را بگونه ای غیرمنصفانه تعیین کنند که مردم عادی از فایل خرید مسکن خارج شوند و با این وضعیت هم امیدی به خانه دار شدن نداشته باشند؟ چرا هیچ نظارتی صورت نمی گیرد وبا کسانی که مسبب گرانی مسکن هستند، هیچ برخوردی صورت نمی گیرد؟ چطور است که قیمت گذاری در تمامی بخش ها وجود دارد، اما مگر نمی توان در این حوزه هم اقدام کرد و بایستی کارشناسان رسمی دادگستری وکارشناسان منصف مسکن نقشی در قیمت گذاری املاک داشته باشند تا قیمت واقعی املاک مشخص شود. انتظار داریم متولیان مربوطه در این حوزه چاره اندیشی کنند تا مردم به خانه دار شدن امیدوار شوند و قیمت های املاک واقعی ونه حبابی باشد. نباید بگونه ای باشد که هر کسی بتواند هر قیمتی بر ملکی بگذارد. این موضوع حل شدنی است، اگر که عزمی در این حوزه وجود داشته باشد و مسئولان به فکر رفع مشکلات مسکن مردم باشند.

چند خانه ای ها
یکی از فعالان حوزه مسکن در استان می گوید: برخی ها تعداد زیادی ملک و مسکن و واحدهای آپارتمانی و.... دارند که نه می فروشند و نه اجاره می دهند و برخی از سازندگان نیز واحدهای در حال ساخت شان را به کندی می سازند وتکمیل نمی کنند و مطمئن هستند هر چه زمان بگذرد، قیمت ها فقط افزایش می یابد و آنها هم فقط سود می کنند وبه همین دلیل نیازی به تعجیل در تکمیل واحدهای در حال ساخت نمی کنند و خانه های زیادی که آماده دارند هم به فروش نمی رسانند و اجاره هم نمی دهند. اگر قانون اخذ مالیات از خانه های خالی که از پنج سال قبل قرار بود، اجرایی شود، تاکنون اجرا شده بود، حتی در سطح کشور بیش از دو ونیم میلیون واحد خانه خالی نداشتیم و واگذار شده بود و مردم برای خرید ورهن واجاره مسکن مشکل نداشتند. از طرفی دیگر دولت در این هفت سال هیچ برنامه ای برای تولید مسکن در کشور اجرا نکرد و حتی اگر طرح مسکن مهر را با رفع نواقصی که عنوان می کنند، اجرا می کرد، بطور حتم این مشکلات را امروز نداشتیم.

حالا هم که طرح مسکن ملی را عنوان می کنند که مانند مسکن مهر با واگذاری زمین رایگان است وفقط قیمت ها بالاتر است که اقشار متوسط و محروم جامعه نمی توانند در آن شرکت کنند وتوانایی پرداخت این مبالغ را ندارند. از طرفی دیگر متاسفانه در این سال ها از ظرفیت انبوه سازان برای ساخت وساز مسکن استفاده نشد که اگر انبوه سازان در این سال ها به تولید انبوه مسکن اقدام کرده بودند، تاکنون تعداد زیادی مسکن تولید شده بود ومیزان عرضه با تقاضا برابری می کرد و از احتکار مسکن با هدف سودجویی و افزایش قیمت ها جلوگیری می شد، اما متاسفانه تمام طرح های مسکن توسط دولت تعطیل شد و از بخش خصوصی هم حمایتی نشد و نظارتی هم در این حوزه وجود ندارد وبا محتکران هم مسکن هیچگونه برخوردی نشد ودر نتیجه کمبود مسکن وافزایش قیمت مسکن باعث شده است که مردم نتوانند خانه دار شوند. از چند هفته قبل هم که قرار بود قانون اخذ مالیات از خانه های خالی اجرایی شود که هنوز خبری نشده است وامیدوارم این طرح اجرایی شود، تا گامی در کاهش قیمت مسکن برداشته شود.

نقش صنایع در گرانی مسکن
برخی از شهروندان بندرعباسي با گلایه از مسئولانی که با بی تدبیری های شان باعث شده اند این شهر به عنوان گران ترین شهر ایران مطرح شود که مسکن هم از این قاعده مستثنی نشده است، خواستار اتخاذ تدابیر لازم در این حوزه شدند تا مردم بتوانند خانه دار شوند. آنها همچنین می گویند چرا بیشتر صنایع فعال در استان بجای ساخت مسکن برای پرسنل شان، راه اندازی تعاونی مسکن و احداث مهمانسرا و....، تعداد زیادی از املاک شهر بندرعباس را خریده اند ویا رهن و اجاره کرده اند که باعث افزایش قیمت مسکن و کمبود ملک شده است و افراد عادی نمی توانند خانه را با این قیمت های گزاف بخرند ویا حتی رهن واجاره کنند. درصورتی که اگر این صنایع املاک موردنیازشان را در کنار صنایع شان بسازند، هم از رفت وآمد پرسنل و میهمانان شان به شهر و ایجاد ترافیک و دود و... جلوگیری می شود و هم تعداد زیادی از املاک رهاسازی شده و مردم عادی می توانند خانه ای را بخرند ویا اجاره کنند.

مسکن جوانان فراموش شده است
یکی از شهروندان هم می گوید: با اجرای طرح مسکن مهر هم خانواده هایی که سال ها از خانه دار شدن ناامید شده بودند، توانستند خانه دار شوند و هم جوانان امیدی داشتند که اگر ازدواج کنند، می توانند در قالب این طرح خانه دار شوند. اما در این سال ها جوانان که دیگر امیدی به خانه دار شدن ندارند وحتی نمی توانند حتی خانه ای را رهن و اجاره کنند. قیمت های املاک و اجاره بها نجومی افزایش یافته است و بیشتر جوانان نمی توانند با این وضعیت خانه دار شوند و شرایط بگونه ای شده که آنها حتی توان پرداخت اجاره هم ندارند. گاهی مبلغی که به عنوان اجاره گفته می شود، حتی از درآمد برخی ها بیشتر است ومشخص نیست چرا مسئولان این وضعیت را نمی بینند وحتی میزان افزایشی هم که دولت بخاطر کرونا در رهن واجاره مصوب و اعلام کرد، اجرایی نشد و هیچ نظارتی صورت نگرفت و در یک کلام بایستی گفت بازار اجاره بها وخرید و فروش به راه خودش می رود و مسئولان به راه خودشان و متولیان بخش مسکن از نیازها و درخواست های مردم گویا در این حوزه اطلاعی ندارند که هیچ اقدامی نمی کنند و مردم را در بحران مسکن تنها گذاشته اند. وی گوید: وقتی فرزند من توان خرید مسکن نداشته باشد وحتی نتواند خانه ای را اجاره کند، چطور می تواند به ازدواج و تشکیل زندگی بیندیشد ودر نتیجه فقط قیمت ها افزایش می یابد و گویا کسی هم این افزایش قیمت های غیرمنطقی را نمی بیند که بخواهند برایش اقدامی کنند.

 

دغدغه مستاجران
برخی از افرادی هم که حتی نتوانسته اند خانه مورد نیازشان را برای رهن یا اجاره در بنگاه های املاک بیابند، هم می گویند: وقتی به بنگاه های املاک مراجعه می کنند، بیشتر آنها می گویند که خانه ای برای رهن واجاره ندارند واگر تعداد انگشت شماری هم واحد مسکونی داشته باشند، قیمت های شان غیرقابل باور است که گاهی به بنگاهدار می گوییم بنظرم این قیمتی که می گویید،اجاره بهای واحد تجاری است، نه واحد مسکونی که آنها می گویند اجاره بهای واحد مسکونی است و اگر نمی خواهید مشتری زیاد است و در نهایت مجبوریم دست خالی از بنگاه املاک خارج شویم. بنظر می رسد برخی از مشاوران املاک هیچ نقش مشاوره ای برای مردم ندارند وفقط مشاوره می دهند به مالکان که قیمت ها را افزایش دهند تا سودشان بیشتر شود. وگرنه وقتی با آنها منطقی صحبت می کنیم، برخی هم که منصف تر هستند می گویند، قبول داریم این قیمت ها در واقع اجاره بهای واقعی نیستند و خیلی بیشتر از اجاره واقعی اعلام شده است، اما مالک تصمیم گیرند شده است و تقاضا از عرضه بیشتر شده است واگر من قبول نکنم که این واحد را اجاره دهم، به بنگاه دیگری می سپارد و در نتیجه آن ملک در مدت کوتاهی اجاره داده می شود.

مشکل اینجاست که تقاضای مسکن اجاره ای و حتی خرید در شهر مهاجرپذیر واقتصادی بندرعباس بیشتر از عرضه است و به همین دلیل مشتریان خاصی هستند که حاضرند این مبالغ را بپردازند ومردم عادی نمی توانند خانه ای را باقیمت مناسب بخرند یا اجاره بگیرند. از آن طرف با این وضعیت بیشتر مستاجران مجبور شده اند با مبالغ بالاتر، اجاره نامه شان را تمدید کنند تا از سرگردانی در بنگاه های املاک برای یافتن ملک مناسب نجات یابند. راه حل این مشکل هم افزایش عرضه مسکن است و در بندرعباس هم بدلیل شرایط خاصی که دارد و غیربومیان زیادی برای فعالیت اقتصادی و... که وارد استان می شوند ونیاز به مسکن دارند که بایستی میزان تولید وعرضه مسکن افزایش یابد واز طرفی نظارت شود سازندگان مسکن، واحدهای آپارتمانی را بموقع بسازند وبفروشند که برخی از تسهیلات بانکی و... هم استفاده می کنند، اما خانه ها را دیر می سازند ویا خالی نگه می دارند.

فقط دلالان خریدارند
با مراجعه به تعدادی از بنگاه های املاک متوجه شدم که مردم عادی کمتر توانایی خرید املاکی را دارند که بدلیل نبود نظارت و جولان دلالان مسکن برای افزایش قیمت مسکن و دستیابی به سودهای بادآورده، فقط خودشان خریدار هستند و همین موضوع باعث افزایش قیمت های مسکن شده است تا جایی که برخی از بنگاه داران نیز در دلالی مسکن وارد می شوند که سودهای چندبرابری برای شان دارد وبرخی هم در ساخت وساز مسکن سرمایه گذاری می کنند. قیمت ها آنقدر بی ضابطه افزایش یافته است که کمتر شهروند عادی و کارگر وکارمندی می تواند خانه ای بخرد. حال اینکه چرا دلالان بدون پرداخت مالیات و عوارض و داشتن نام ونشان و مکانی به راحتی می توانند فعالیت کنند وهیچگونه اقدامی در این حوزه صورت نمی گیرد، جای سئوال دارد که اگر دلالان مسکن شناسنامه دار شوند و حتی موظف به پرداخت مالیات و... شوند، شاید از بی سروسامانی قیمت مسکن هم اندکی کاسته شود که متولیان مربوطه نیاز است در این حوزه اقدام کنند.

اسب واثاثیه های که بیرون ریخته می شود
زمانی که به برخی از نهادهای حمایتی مراجعه می کنم ویا در محلات برای تهیه گزارش می روم، برخی از افراد تحت پوشش این نهادها و برخی هم که تحت پوشش هیچ نهادی نیستند را می بینم که بدلیل افزایش اجاره بها و عدم توانایی پرداخت آن مبلغ، به آنها مهلت چند هفته ای برای تخلیه منزل داده می شود که برخی که توان پرداخت آن مبالغ را ندارند، آواره می شوند و وسایل شان را خانه این اقوام و آن آشنا می گذارند وخودشان بدنبال وام و کمک های نهادهای حمایتی و... هستند وفرزندان هم سرگردان می شوند. برخی از آنها می گویند گاهی مجبور به کوچه خوابی و یا کوچه نشینی می شوندو نیاز است برای رفع مشکل این اقشار نیز چاره ای اندیشید.

تدبیری باید اندیشید
دولتی که با عنوان تدبیر و امید خوانده می شود، بایستی برای رفع مشکلات مردم در این حوزه تدبیری بیندیشد تا حباب قیمت مسکن روزبه روز بزرگتر نشود و مردم به خانه دار شدن امیدی داشته باشند و از طرفی دیگر دستگاه های نظارتی ضرورت دارد بر قیمت گذاری ها وبرخوردبا دلالانی که باعث افزایش قیمت ها می شوند، برخورد کنند.

علی زارعی/ دریا