دریا نیوزسو استفاده گرانی از کرونا

، 09:17   /   کد خبر: 37157   /   تعداد بازدید: 71


دریانیوز: آنچه در شرایط تورمی ایران، مردم را به سمت بازارها سوق می‌دهد، نگاه تورم انتظاری از آینده است که در هر بازاری دیده می شود از بازار خودرو گرفته تا مسکن و مایحتاج ضروری مردم.بررسی بازار حبوبات و تخم مرغ حاکی از افزایش قیمت زیاد این محصولات در سال جدید دارد به نحوی که گلایه مردم را در پی داشته است. جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در خردادماه امسال در بین ۴۲ کالای اساسی و مهم، قیمت ۳۳ کالا بین ۰.۸ تا حدود ۱۴۷درصد نسبت به خرداد سال گذشته افزایش داشته و بیشترین افزایش قیمت هم مربوط به گروه حبوبات، تیرآهن و تخم مرغ بوده است.

براساس این آمار در خرداد امسال قیمت عدس درجه یک و لپه درجه یک بیش از دو برابر شده قیمت این دو به ترتیب با ۱۴۶.۹ و ۱۱۷.۹ درصد به ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان و ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. در این میان چند کالا بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشتند. به عبارت دیگر در خرداد امسال قیمت لوبیا قرمز درجه یک ۹۲.۱ درصد، سه نوع مختلف، لوبیا چیتی ۵۸.۶ درصد و تخم مرغ ۵۶.۹ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است. بر این اساس قیمت هر کیلوگرم لوبیا قرمز، لوبیا چیتی و تخم مرغ در خرداد سال گذشته حدود ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان، ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان و ۶۴۰۰ تومان بوده و در ماه مشابه سال جاری به ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان، ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان و ۱۰ هزار تومان رسیده است. کرونا تاثیر مستقیم بر گرانی محصولات مرتبط با صنایع غذایی دارد، اما در کنار این موضوع می‌توان گفت اثر ناشی از شوک بحران کرونا در کنار افزایش قیمت به‌صورت مستقیم بر توزیع نیز اثر گذاشته است. در اوضاع نابسامان اقتصادی در شرایطی که هفت ماه از شیوع این ویروس می گذرد و کسب و کارها از رونق افتاده اند و فشار اقتصادی اقسام مختلف جامعه را درگیر خود کرده است وقتی خبرها و قیمت ها را چک می کنیم در طول یک شبانه روز تفاوت اندکی داشته اند.

تعطیل شدن بسیاری از کسب وکارهای مرتبط با مصرف مواد غذایی مانند رستوران‌ها، فعالیت‌های تامین غذا و اغذیه، هتل‌ها و... که تامین مواد اولیه غذایی آنها از بخش کشاورزی است و همچنین حضور افراد در قرنطینه خانگی، سبب تغییر الگوی مصرف غذا در کشور می‌شود. این تغییر الگو می‌تواند بر مصرف‌کننده، تولیدکننده، سرمایه‌گذار و بازیگران زنجیره ارزش اثرگذار باشد. مواد غذایی یکی از مهمترین دلایل پایداری بشر هستند همانگونه که آب و هوا برای بقای انسان نیاز است مواد غذایی نیز مهم است. پیش از شیوع کرونا انسان ها از وضعیت سخت اقتصادی گلایه مند بودند اما با حضور کرونا شرایط اقتصادی را فراموش کردند. بسیاری از افراد توان خرید مایحتاج اولیه زندگی را ندارند و با این شرایط اقتصادی و گرانی های لحظه ای زندگی های بسیاری از هم گسسته شد و سوداگران وارد میدان شده و از این شرایط سوءاستفاده می کنند و به دنبال گران کردن کالاهای اساسی هستند.

 

بهاره محمد حسینی زاده/دریا