دریا نیوزکاسبی با سلامت مردم

دریانیوز: قرار بود زیبایی ارمغان‌شان باشد‌ آراستگی و وجاهت. قرار بود زواید را حذف کنند، قلم اصلاح بکشند روی عیب‌ها؛ ‌اما قرار‌ها را کنار گذاشتند؛ ‌پای رویاهای دور و دراز جماعت طالب زیبایی که وسط آمد، حرف آرزوهای محال که به میان کشیده شد، گوش‌شان زنگ خورد، شست‌شان خبردار شد و به همه فن حریف‌هایی تبدیل شدند که چراغ جادوی‌شان هر آرزویی را برآورده می‌کند.

، 08:58   /   کد خبر: 37150   /   تعداد بازدید: 107


دریانیوز: قرار بود زیبایی ارمغان‌شان باشد‌ آراستگی و وجاهت. قرار بود زواید را حذف کنند، قلم اصلاح بکشند روی عیب‌ها؛ ‌اما قرار‌ها را کنار گذاشتند؛ ‌پای رویاهای دور و دراز جماعت طالب زیبایی که وسط آمد، حرف آرزوهای محال که به میان کشیده شد، گوش‌شان زنگ خورد، شست‌شان خبردار شد و به همه فن حریف‌هایی تبدیل شدند که چراغ جادوی‌شان هر آرزویی را برآورده می‌کند.

امروزه انجام عمل های جراحی و غیر جراحی زیبایی در دنیا رونق یافته است و ایران هم به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه به عنوان یکی از ۱۰ کشور اول متقاضی انجام عمل زیبایی در دنیا مطرح است. با وجود تعدد متخصصان حاذق در زمینه پوست و زیبایی در ایران ، اما شاهد فعالیت افراد غیر متخصص و گاها غیر مرتبط با رشته زیبایی هستیم، تردیدی نیست که حضور این افراد و دخالت آنها در رشته ای تخصصی حوزه سلامت امروز توانسته جذبه زیادی در بین مردم داشته باشد به طوری که حتی مشاهده شده آرایشگاها به راحتی در برخی از امور مربوط به زیبایی ورود کرده اند و آسیب های فروانی هم به حوزه سلامت و هم به قشر کثیری که متقاضی امور زیبایی هستند وارد کردند.از آنجا که بیماری‌های پوستی جزو بیماری‌های مزمن شناخته می‌شود که آمار مرگ و میرشان پایین است،‌ متاسفانه برخی افراد غیرمتخصص این جرات را به خودشان می‌دهند که به این حوزه ورود پیدا کنند، در حالی که آسیب‌های ناشی از این اقدام نادرست، خیلی زود خودش را نشان می‌دهد. برای مثال با توجه به عدم شناختی که به عملکرد پوست، ‌ترمیم پوست،‌تقسیم‌بندی انواع پوست، نوع واکنش پوست‌ها به اقدامات درمانی و… دارند، نمی‌دانند خیلی وقت‌ها ممکن است کار یا اقدامی که در یک بیمار مشکل‌ساز نبوده، در فردی دیگر که از نظر پوستی خاص‌تر است، مشکلات اساسی ایجاد کند. مثلا به هیچ وجه نباید برای بیمارانی که متبلا به لوپوس هستند لیرز انجام شود‌، یا برای پوست افرادی که ضایعات فعال آکنه دارد، پاکسازی مضر است.اما آن چیزی که این روزها باعث می شود که افراد به استفاده از مراکز زیبایی و پوستی بیشتر روی بیاورند و ترغیب شود تبلیغات فضای مجازی است. تبلیغات گسترده از خدمات زیبایی و پوستی و تغییر سبک زندگی در این زمینه بسیار اهمیت دارد.بسیاری از سالن های زیبایی و
کلینیک هایی که بدون مجوز و بدون حضور پزشک متخصص به کار زیبایی و پوستی می پردازند .

افراد بسیاری با تبلیغات کذب و بدون توجه به این مسئله که آیا سالن زیبایی و کلینیک زیبایی که برای کارهای پوستی مراجعه می کنند دارای مجوز هستند و یا زیر نظر پزشک خدمات را ارائه می دهند به این مکان ها مراجعه کرده که بسیاری از این افراد با مشکلات متعددی روبرو شده اند.تبلیغاتی که این روزها توسط بیوتی بلاگرها انجام می شود. مخاطبان خود را به زیبایی هر چه بیشتر و استفاده از لوازم ارایشی بهداشتی دعوت می کنند. این به‌روز بودن برای بیوتی بلاگر موردنظر درآمد و دنبال کننده بیشتر به دنبال دارد، اما برای مخاطب او احساس مداوم و تمام نشدنی «خودزشت‌پنداری» مخاطبی که کم‌کم می‌پذیرد بدون بینی کشیده و گونه برجسته و پوستی صاف حتما زشت است و در ادامه بدون این‌ها اعتماد به نفس حضور در جامعه را ندارد. پس اگر مرجع آرایشی او لوازم جدیدی را طبق استاندار‌های به روز توصیه می‌کند، چاره‌ای ندارد تا سراغ جدیدترین‌ها و به روزترین‌ها برود. به این ترتیب چرخه درآمدزایی برای بیوتی بلاگر و اعتیاد به آرایش مداوم و به‌روز برای مخاطب او، ادامه پیدا می‌کند.توصیه‌های آرایشی و بهداشتی گاهی برای سلامتی مطرح می‌شود. مثلا وقتی توصیه می‌شود افرادی که پوست چرب دارند با یک راهکار سطح پوست خود را به تعادل برسانند در واقع یک توصیه برای داشتن یک پوست متعادل و سالم مطرح شده است.سود بالای ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی در آرایشگاه‌ها و تمایل ذاتی زنان به زیباتر شدن؛ سررشته بسیاری از تخلفات انجام گرفته در سالن‌های آرایشی زنانه به همین‌جا خلاصه می‌شود.به طور كلی تبلیغ و انجام اقداماتی كه به منظور زیبایی صورت می‌گیرند و جنبه درمانی دارند، در این اماكن ممنوع است.

برخی از این اقدامات عبارتند از: الكترولیز، لیپولیز، هیدرودرمی، كوتریزاسیون پوست، كاشتن مو، پیلینگ برداشتن قشر سطحی پوست، كارهایی مانند خالكوبی تاتو و حالت دادن ناخن‌های دست و پا (مانیكور و پدیكور) در صورتی كه با وسایل آلوده و توسط افراد غیرمتخصص (در امور پزشكی) انجام شود، می‌تواند ضمن اینكه در برخی موارد موجب آسیب زدن به زیبایی و لطا فت جبران‌ناپذیری ‌گردد، خطر بروز عفونت‌های سطحی و عمقی و همچنین انتقال بیماری‌های خطرناكی مانند ایدز و هپاتیت را در بر داشته باشد که این موارد باعث شكایت به مراجع قضایی می‌شود.اما تاثیر فضای مجازی بر استفاده و ترغیب افراد از خدمات پوستی در آرایشگرها و کلینیک های زیبایی بسیار زیاد است .محدودیت بارگذاری ویدئو در شبکه اجتماعی اینستاگرام یک دقیقه است. اما همین یک دقیقه هم باعث نمی‌شود تا بلاگر‌های اینستاگرام از چیزی که در آن تبلیغات و به دنبالش پول باشد بگذرند. از انواع کالا گرفته تا خدمات ریز و درشت مثل رستوران‌ها و حتی آرایشگاه‌ها و نحوه آرایش کردن‌ها. ویدئو‌های اعجاب انگیز آرایش در اینستاگرام که در عرض یک دقیقه بدترین ترکیب چهره و پوست را به بهترین و زیباترین شکل تبدیل می‌کند از ویدئو‌های پربازدید و پرطرفدار در این شبکه‌های اجتماعی است. طیف وسیعی از مخاطبین بیوتی بلاگر‌ها نوجوانانی هستند که با دیدن ویدئو‌های خوش آب و رنگ و جذاب، زودتر از آن‌چه لازم است به خطوط چهره و آنچه استاندار‌های زیبایی آن را عیب و نقص می‌نامند، حساس می‌شود.نتیجه این امر، بلوغ زودرس، رفتار بزرگسالی، توجه به امور بزرگسالانه، تمایل به دیده شدن به دنبال دارد.نسلی که این روز‌ها در حال استفاده از فضای سایبر است و تلفن هوشمند دارد، باید خودش هم هوشمند باشد. موبایل هوشمند مالک هوشمند می‌خواهد؛ و قبل از آن خانواده هوشمند می‌خواهد که خبر داشته باشد در موبایل فرزندش چه خبر است و قبل‌تر از آن مسئولانی می‌خواهد که فضای آموزش و فرهنگ‌سازی را قبل از همه این‌ها پیش‌بینی کرده باشند و آن چه بعد از این امر بسیار مهم است نظارت هر چه بیشتر بازرسان مربوطه از سالن ها و کلینیک زیبایی است . تا افرادی که در این زمینه با خیالی آسوده فعالیت می کنند متوجه ضرر و زیان های مالی، روحی و روانی که بر مراجعه کنندگان خود می گذارند باشند .

 

سعیده دبیری نژاد/دریا