دریا نیوزبرقی که بیهوده مصرف می‌شود چراغ‌های منور در روز

، 08:44   /   کد خبر: 37145   /   تعداد بازدید: 69


دریانیوز: کم‌کم ماه شهریور نیز رو به اتمام است و هوای استان دوباره شروع به گرم شدن کرده‌است و هر روز نیز این افزایش دما ادامه دارد. این امر باعث شده که مصرف برق هم افزایش پیدا کند. 

این در حالی است که استان‌های دیگر هوا در حال خنک شدن بوده و مصرف انرژی کاهش پیدا کرده‌است و نگرانی بابت کمبود برق در کشور احساس نمی‎‌شود. اما در همین استان و کلانشهر بندرعباس مکان‌هایی وجود دارد که مصرف برق آنها در طول روز فقط اسراف است. نمونه آن در برخی از پارک‌های شهر بندرعباس وجود دارد که در طول روز چراغ‌های آن روشن است و برق مصرف می‌شود. یا در خیابانی چراغ‌ها در طول شبانه‌روز روشن هستند و باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود. در استان هرمزگان از ابتدای سال تا مهر و آبان ماه هوا گرم است و مردم مجبورند از کولر در طول روز استفاده نمایند.

در طول تابستان نیز به دلیل افزایش دما در سراسر کشور و استفاده بیشتر از برق، مسوولان وزارت نیرو و دستگاه‌های وابسته به آن در زمینه برق همواره هشدار می‌دهند که مشترکین از مصرف بی‌رویه خودداری کرده و تا می‌توانند در مصرف برق صرفه‌جویی کنند و از حداقل وسایل برقی استفاده نمایند و استفاده از برخی وسایل پرمصرف را به ساعات غیراوج مصرف موکول کنند اما در برخی موارد دیده می‌شود که به همین راحتی از برق استفاده و به نوعی اسراف می‌شود اما هیچ مسوولی با آن برخورد نمی‌کند. چه لزومی دارد در پارک‌ها، برج نور یا چراغ‌های پیاده‌روها در طول روز روشن باشند. مگر پارکها مسوولی ندارد که بر آنها نظارت نماید تا اینگونه از هدر رفتن برق جلوگیری شود؟ هزینه برقی که در پارک‌ها استفاده می‌شود هم از بیت‌المال پرداخت می‌شود به همین دلیل توجهی برای مدیریت و استفاده صحیح آن وجود ندارد.

هدر دادن بیت‌المال حتی به کمترین میزان کار درستی نیست چرا که این هزینه‌ها باید از جیب تک‌تک مردم این شهر پرداخت شود اما با کمی مدیریت و توجه، می‌توان از وارد شدن چنین هزینه‌هایی جلوگیری کرد. ایجاد چنین هزینه‌هایی که همه شهروندان از آن متضرر می‌شوند حق‌الناسی است که بسیاری از مدیران به آن توجه ندارند اما اگر کمی احساس مسوولیت در آنها وجود داشته‌باشد می‌توان شاهد این باشیم که بسیاری از هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند و می‌توان کارهای بیشتری از محل صرفه‌جویی در این هزینه‌ها انجام داد که سود آن به همه مردم برسد. بسیاری از مدیران شهری از عدم وجود درآمد کافی در شهر گلایه دارند اما با کمی مدیریت و صرفه‌جویی در هزینه‌هایی که بی‌جهت بر دوش سازمان‌ها قرار دارد می‌توان کسری بودجه را تامین کرد و اینقدر از نبود منابع مالی گلایه نکرد.

 

امین زارعی/دریا