دریا نیوزخانه های مخروبه، پاتوقی برای اعمال منافی عفت گلایه ساکنان چاهستانی های بندرعباس از بلاتکلیفی بازگشایی چهار معبر

دریانیوز: پیگیری های مان از طریق شهرداری و راه وشهرسازی و... برای بردن نخاله ها و تخریب و پاکسازی این خانه ها بی نتیجه مانده است

، 08:42   /   کد خبر: 37144   /   تعداد بازدید: 196


 

دریانیوز:  از سه سال قبل که برخی خانه ها در طرح بازگشایی معابر قرار گرفت، تعدادی تخریب شدند و نخاله هایش را نبردند و تعدادی تملک شد و فقط درب و پنجره‌هایشان را بردند و الان به پاتوقی برای معتادان، سارقان، اعمال منافی عفت و... تبدیل شده و اراذل، سارقان و... آسایش را از ساکنان گرفته‌اند. در کوی گلستان محله چاهستانی ها اینگونه خانه ها زیاد است و پیگیری‌های‌مان از طریق شهرداری و راه و شهرسازی و... برای بردن نخاله ها و تخریب و پاکسازی این خانه‌ها بی نتیجه مانده است. برای رفع این مشکل فقط پیش استاندار نرفته ایم، وگرنه پیش سایر مسئولان رفته ایم. سه سال است که با این مشکل مواجهیم و هیچکس پاسخگو نیست. از طرف ناامنی در محله زیاد شده است که اگر این خانه ها و پاتوق ها پاکسازی شوند، کمینگاه سارقان و اراذل و.... از بین می رود واز طرفی دیگر قرار بود چهار معبر در محله چاهستانی ها احداث شود که پس از گذشت سه سال، فقط یک معبر و آن هم با دارا بودن معایبی احداث شده است. چرا مسئولان یک طرح ملی را در استان وشهر بندرعباس برای محله‌ای حاشیه‌ای نتوانسته اند بطور کامل اجرا کنند؟ آیا توان و یا عزم اجرای آن را ندارند؟ چرا این پروژه ها را شروع و در بوق و کرنا کردند که چهار معبر در این محله اجرا می کنند و هنوز هیچ معبری تکمیل نشده است؟ از آقایان مسئول دعوت می کنیم خودشان بیایند و وضعیت اجرای بازگشایی معابر را در این محله ببینند و بعد خودشان قضاوت کنند . آیا این حق اهالی این محله است؟ پارسال چندین ماه دانش آموزان این محله مجبور بودند از داخل خاک هایی که در زمان بارندگی تبدیل به گل می شدند، با کفش و لباس پر از گل به مدرسه بروند وبیایند تا اینکه رسانه ها گزارش هایی را منتشر کردند و مقداری از آسفالت داخل بلوار 24 متری اتصالی از شهرک امام رضا علیه السلام و دوراهی ایسینی را اجرا کردند. از کنار زمین ورزشی امید محله نخل پیرمرد که شن ریزی کرده اند، قرار بود آسفالت کنند که هنوز نکرده اند. این گلایه ها را برخی از ساکنان کوی گلستان نخل پیرمرد محله چاهستانی ها عنوان می کنند و از مسئولان می خواهند به وعده های شان برای بازگشایی معابر عمل کنند. 

 

بلوار شهید مدافع حرم

یکی دیگر از اهالی، ابتدای این بلوار از سمت شهرک امام رضا علیه السلام را نشانم می دهد که تابلویی نصب شده و روی آن نوشته شده بلوار شهید مدافع حرم خلیل تختی‌نژاد که ابتدای بلوار کم عرض و بخشي از آسفالت شکسته شده و فاضلاب جمع شده وفاقد پیاده رو می باشد و می گوید انتهای بلوار نیز بگونه ای است که برای ورود به خیابان بعدی، خودروها و موتورسیکلت ها مجبورند بخشی از مسیر را خلاف بروند تا بتوانند به خیابان منتهی به بلوار جمهوری اسلامی وارد شوند. در این بلوار تقاطعی برای دور زدن وجود ندارد و به همین دلیل برخی از رانندگان خودروها و موتورسیکلت ها در مسیر خلاف می روند و تصادفات زیادی در این محله صورت می‌گیرد. نمی دانم چرا مسئولان این طرح را بسیار لاک پشتی اجرا می‌کنند؟ این طرح ملی را دوسال قبل رئیس جمهور نیز از آن بازدید داشت و از چهار معبر هنوز یک معبر هم بطور کامل اجرا نشده است. هنوز پیاده روهایش ساخته نشده است و رهگذران و عابران مجبورند از داخل بلوار رفت و آمد کنند. بنظرتان چند نفر بایستی تصادف کنند و جان شان را از دست دهند تا بلوار تکمیل و پیاده روهایش ساخته شود؟ حتی وسط آسفالت بلوار، بخشی هنوز خاکی است و مشخص نیست چرا آن را تکمیل نمی کنند؟ آیا این بلوار جزو بلوار های شهر نیست که از استانداردهای لازم برخوردار نیست؟ قرار بود دو سال قبل این بلوار تکمیل شود و بعد گفتند سال گذشته تکمیل می‌کنند که نکردند و امسال هم که شش ماه از سال گذشته، اقدامی نکرده اند واحتمالا گذاشته اند برای سال بعد و نزدیک انتخابات ریاست جمهوری تا تکمیل و افتتاح رسمی کنند وبه عنوان دستاورد چهارساله دولت از این پروژه نام ببرند وبه آن فخر بفروشند. هیچ مسئولی ناامنی و مشکلات این محله را گویا نمی بیند. اگر این چهار بلوار احداث می شد و خانه های تیمی، پاتوق ها، مجموعه خانه هایی که به هتل محله معروف است و... تخریب و پاکسازی می شد، از میزان جرایم کاسته و امنیت و میزان خدمات‌دهی ارتقا می یافت که متاسفانه این محله هم مانند سایر محلات حاشیه ای بندرعباس، فراموش شده است و مسئولان تمام توجهشان را معطوف به گلشهر کرده اند؛ درحالی‌که بیشتر جمعیت بندرعباس در این دوسوم شهر که محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده است، زندگی می کنند، حتی از یک سوم خدمات هم بهره مند نیستند. وقتی که بعد از گذشت سه سال، حتی یک معبر از چهار معبر بطور کامل تکمیل نشده است، این موضوع نشانه چیست؟

 

مسئولان و شورا

برخی دیگر از ساکنان این محله می گویند: از مسئولان و بخصوص استاندار، فرماندار، شهردار و شورای شهر می‌خواهیم که برای رفع مشکلات محله چاره ای بیندیشند.آنها از شورای شهر هم بسیار گلایه مندند و می گویند شورا فقط در زمان تبلیغات انتخابات به محله مان می آیند و وعده‌هایی را برای رفع مشکلات محله مطرح می کنند و پس از انتخاب شدن، تا چهار سال بعدی محله را فراموش می کنند. چند مرتبه شورای شهر در صحن علنی شورا در خصوص این محله و سایر محلات شهر و رفع مشکلات شان جلسه گذاشته اند و نطق کرده اند ومصوبه داشته اند؟ واقعا در ادوار مختلف چند مصوبه در شورا برای رفع مشکلات محلات به تصویب رسیده است؟ شورا فقط محلات را برای زمان انتخابات و رای گیری می خواهد و بعدش هم محلات به فراموشی سپرده می شوند. در این سه سال که طرح بازگشایی چهارمعبر در محله چاهستانی ها مطرح شده است، چند مرتبه آمده اند و وضعیت اجرای این معابر را بررسی کرده اند واز متولیان مربوطه خواسته اند که به اجرای آن شتاب دهند؟ ای کاش بجای پرداختن به مسائل و دعواهای سیاسی و جناحی و....، شورای شهر دعواهایی را بری رفع مشکلات مردم در محلات با همدیگر و مسئولان داشتند. ما دیگر به اینگونه افراد رای نمی دهیم و امیدواریم شورای بعدی برای رفع مشکلات محلات برنامه داشته باشند. اگر شورای شهرمان مردمی بود، بازگشایی این معابر نیز با سرعت اجرایی شده بود و مردم اینقدر در رنج و عذاب نبودند. مردم تا کی بایستی تاوان بی توجهی های متولیان به محلات را پرداخت کنند؟

انتظار اهالی

اهالی و ساکنان محله چاهستانی ها که متشکل از محلات کوچکتری مانند نخل پیرمرد، مینابی ها، کوی گلستان و چاهستانی هاست و چندین هزار نفر در این منطقه زندگی می کنند، خواستار رفع مشکلات موجود در این محله و بازگشایی چهار معبر وعده داده شده و اجرای طرح هایی برای ارتقای امنیت، خدمات و رفع تبعیض و بی عدالتی در این محله هستند.

 

علی زارعی/دریا