دریا نیوزبه همت اتاق بازرگانی بندرعباس برگزار شد: اولین وبینار بررسی روابط اقتصادی ایران و ایتالیا در بندرعباس

 دریانیوز: اولین وبینار بررسی روابط اقتصادی ایران وایتالیا به ابتکار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس برگزار شد.

، 09:23   /   کد خبر: 37127   /   تعداد بازدید: 161


 دریانیوز: اولین وبینار بررسی روابط اقتصادی ایران وایتالیا به ابتکار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس برگزار شد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس با اشاره به ظرفیت های هرمزگان در حوزه های مختلف گفت: استان هرمزگان ظرفیت صید ۲۰۰هزار تن از انواع آبزیان را دارد که این ظرفیت معادل ۴۰ درصد صید کل کشور است.محمدرضا صفا در نخستین وبینار بررسی روابط اقتصادی ایران و ایتالیا که به همت اتاق بازرگانی بندرعباس و با حضور رایزن اقتصادی وزارت امورخارجه در میلان ایتالیا و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شمال ایتالیا و مسئولان استانی ازجمله معاون اقتصادی استاندار هرمزگان ، قاسمی رییس سازمان صنعت و معدن هرمزگان ، رضایی دبیر کل اتاق بازرگانی بندرعباس و جمعی از سرمایه گذاران و... برگزار شد، اظهار کرد: هرمزگان دارای ظرفیت های فراوانی در حوزه های مختلف است. صفا افزود: هرمزگان در بحث تجارت و صادرات آبزیان و مرکبات جایگاه و اهمیت ویژه‌ای در کشور دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس عنوان کرد: استان هرمزگان دارای چهار نوع شبکه حمل و نقل هوایی، ریلی، زمینی و دریایی و پنج فرودگاه مهم است.وی با بیان اینکه هرمزگان دارای ۷۰ بندر و اسکله با کاربری تجاری است، ابراز داشت: بندر مسافری باهنر برای حمل و صادرات کالا جایگاه اول در کشور را دارد.وی تصریح کرد: در بندرعباس معادن بسیار خوبی داریم که می‌توانند در بحث صادرات برای کشور ارز آوری خوبی داشته باشند.صفا با اشاره به مناطق ویژه صنعتی و اقتصادی استان هرمزگان اظهار کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری در مناطق ویژه اقتصادی استان هرمزگان وجود دارد.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس با بیان اینکه استان هرمزگان در حوزه ترانزیت کالا به آسیای میانه حرف اول را می‌زند، بیان داشت: شیلات هرمزگان در کشور جایگاه نخست کشور دارد که در این زمینه ظرفیت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. 

صفا با بیان اینکه هرمزگان در مجموع 22بندر صیادی معادل ۳۰درصد از بنادرصیادی کشور را در خود جای داده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظرفیت صید ۲۰۰ هزار تن آبزیان معادل ۴۰ درصد کل صید کشور را داریم که هرمزگان از این نظر رتبه اول را دارد.وی با بیان اینکه هرمزگان ۱۵۶ هزار هکتار اراضی تحت کشت دارد، تشریح کرد: ۴۹ درصد از اراضی به صورت باغی و 51 درصد هم زراعی کشت می‌شوند. لیمو ترش، انبه و نارنگی مهم‌ترین محصولات کشاورزی هرمزگان را تشکیل می‌دهند که سالانه ۱۵۰ هزار تن از این محصولات در هرمزگان تولید می‌شود. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس با اشاره به اینکه هرمزگان رتبه اول تولید خرمای پیارم در کشور را دارد، عنوان کرد: گردشگری و صنایع دستی هرمزگان از گذشته دارای جایگاه خاصی بوده است که دارای ظرفیت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری است.وی ابراز داشت: استان هرمزگان پایلوت گردشگری کشور در تعطیلات عید محسوب می‌شود که هر ساله پذیرای بیش از سه میلیون مسافر است.صفا تاکید کرد: هرمزگان و طبیعتش و زیبایی مردمان مهمان دوستش، افتخار ایرانیان است.

پیشنهادات رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس
صفا به نمایندگی از فعالان اقتصادی هرمزگان و اتاق بازرگانی بندرعباس با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری و خواهرخواندگی بندر شهيد رجايي بندرعباس و بندرتریستر ایتالیا، پیشنهاد کرد اتاق بازرگانی دو شهر کشور نیز همکاری های دو جانبه ای را باهم داشته باشند و در همین راستا تفاهم‌نامه ای را برای سرمایه گذاری بین اتاق های بازرگانی دو طرف امضاء شود. وی از اعلام آمادگی جهت میزبانی از اتاق بازرگانی بندر تریستر ایتالیا در بندرعباس جهت تبادل نظر با هدف سرمایه گذاری خبرداد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس با اشاره به موفقیت ایتالیا و ونیز در حوزه گردشگری با استفاده از ظرفیت کانال های آبی، اظهار داشت : در بندرعباس کانال های آبی و خورهای متعددی داریم که از ظرفیت ایتالیایی ها می توانیم در حوزه گردشگری با استفاده از پتانسیل خورها بهره ببریم.

آماده تبادلات و توافقات
سرکنسول جمهوری اسلامی در شمال ایتالیا نیز گفت: بدنبال فراهم نمودن زیرساخت ها و بسترسازی جهت گسترش تبادلات و توافقنامه همه جانبه استانی بین هرمزگان و ایتالیا هستیم و از معاون استاندار واستانداری انتظار داریم در تعامل با وزارت کشور، مقدمات این مهم را فراهم سازند تا این تفاهم‌نامه امضاء شود. صولت در پاسخ به درخواست رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس برای همکاری دوجانبه اتاق های بازرگانی دو شهر بندری ایران و ایتالیا ‌؛ با استقبال از این پیشنهاد برای انعقاد تفاهم‌نامه جهت بهره گیری از ظرفیت های موجود وعده نمود این موضوع را پیگیری خواهد نمود تا محقق شود.وی افزود: همکاری دانشگاهی و فرهنگی بین دو منطقه می تواند افزایش یابد و همچنین هرمزگان می تواند فرصت های سرمایه گذاری و ظرفیت هایش را در نمایشگاه هایی بین المللی زیادی که در ایتالیا برگزار می شود، به تمام دنیا معرفی نماید که بخش های خصوصی و سرمایه گذاران ایرانی و هرمزگاني می توانند از این فرصت استفاده نمایند و ظرفیت های آبزی پروری، مرکبات، صنایع دستی و... استان را معرفی نمایند تا زمینه صادرات مستمر برای شان فراهم شود.

صولت با بیان اینکه دغدغه منافع ملی را داریم، گفت: هرمزگان آغازگر این وبینار در کشور بوده است و می توانیم میزبان هیئتی از صادرکنندگان هرمزگان در ایتالیا جهت انعقاد قراردادهای همکاری اقتصادی باشیم. وی با اشاره به سیاست های اقتصاد بدون نفت، اقتصاد مقاومتی و... تاکید کرد: بایستی از ظرفیت های استان ها استفاده کرد وهرمزگان که ظرفیت های مناسبی دارد، بایستی این پتانسیل ها در سطح بین المللی معرفی شود تا همان رتبه های برتری که در سطح ملی دارد را بتواند در روابط اقتصادی فی مابین کشورها ودر سطح بین المللی دست یابد. وی اظهار امیدواری کرد ظرفیت های اقتصادی استان با حمایت های استاندار در سطح بین المللی و شناساندن این پتانسیل ها در سطح بین الملل بهره گرفته شود.

هرمزگان رتبه اول کشت گلخانه‌ای در کشور را دارد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان گفت: هرمزگان از نظر کشت‌های گلخانه‌ای، رتبه اول کشور را دارد و در حال حاضر حدود 700 هکتار کشت گلخانه‌ای در استان داریم که عمده تولیدات آن‌ها به کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود.ایرج حیدری در اولین وبینار بررسی روابط اقتصادی ایران ایتالیا اظهار کرد: امیدوارم این نشست سبب گشایشی در ارتباط با مباحث اقتصادی با کشور ایتالیا در راستای بهره‌مندی از ظرفیت‌های اقتصادی هرمزگان فراهم آورد.معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان با ذکر این نکته که کمتر کشوری پیدا می‌شود که به موقعیت مهم هرمزگان آگاه نباشد، عنوان کرد: موقعیتی که هرمزگان از نظر استراتژیک دارد، باعث شده حمل کالا به سمت آسیای میانه و جنوب شرق شده است.

وی ابراز داشت: دو منطقه آزاد قشم و کیش و چند منطقه ویژه اقتصادی که دارای ظرفیت‌های زیادی هستند از جمله ظرفیت‌هایی است که می‌توان در رابطه دو کشور مورد استفاده قرار گیرد.وی اضافه کرد: منطقه ویژه صنایع اقتصادی پارسیان از دیگر این ظرفیت‌ها است که با وجود فراهم‌بودن زیرساخت‌ها آماده سرمایه‌گذاری است.حیدری با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های تولید آلومینیوم کشور در استان هرمزگان واقع شده است، اظهار کرد: استان هرمزگان بیش از دو هزار کیلومتر نوار ساحلی دارد و این سواحل ظرفیت بسیار خوبی را برای جذب سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری دارند.وی با اشاره به توانمندی هرمزگان در حوزه بندری و زیرساخت‌های بندری، مطرح کرد: هرمزگان از نظر کشت‌های گلخانه‌ای، رتبه اول کشور را دارد در حال حاضر حدود 700 هکتار کشت گلخانه‌ای در استان داریم که عمده تولیدات آن‌ها به کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود.

ظرفیت های هرمزگان باید به دنیا معرفی شود
رایزن اقتصادی وزارت امور خارجه در میلان نیز در این وبینار در سخنانی با محوریت لزوم توجه به صادرات کالاهای ایرانی در شرایط تحریم های ظالمانه آمریکا، گفت: پیشنهاد می‌کنم یک پایگاه اطلاع‌رسانی به زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ها طراحی و اطلاعات اقتصادی هرمزگان از جمله کالاها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این پایگاه قرار داده شود. «سید عبالرضا موسوی بفروئی» اظهار کرد: در حال حاضر تمرکز ما در روابط اقتصادی روی مباحث غیر نفتی است و خوشبختانه ایتالیا و ایران در حوزه صنایع کوچک و متوسط شباهت‌های زیادی به هم دارند که می‌توان از آن در روابط اقتصادی بهره برد و بخش‌های خصوصی دو کشور را در این زمینه فعال کرد.

رایزن اقتصادی وزارت امور خارجه در میلان عنوان کرد: بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط در ایتالیایی ارتباطی با آمریکا ندارند؛ به همین جهت می‌توانند با ایران ارتباط داشته باشند که فرصت خوبی برای جهانی شدن شرکت‌های هرمزگانی است.وی با ذکر این نکته که وزارت خارجه برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در هرمزگان به شناسایی ظرفیت ها نیاز دارد، ابراز داشت: پیشنهاد می‌کنم یک پایگاه اطلاع‌رسانی به زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ها طراحی شود و اطلاعات اقتصادی هرمزگان در این پایگاه قرار داده شود. کالاهای مرتبط با تمام حوزه‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان هرمزگان در این پایگاه اطلاع‌رسانی به نمایش گذاشته خواهد شد که در نهایت منجر به شناساندن این محصولات و فرصت‌ها به بخش خصوصی و دولتی کشور ایتالیا می‌شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: یک کانال واحدی تعریف شود تا طرف‌های خارجی با شرکت‌های استانی ارتباط برقرار کنند. شرکت‌های استانی نیز برای راهیابی به بازارهای جهانی باید آموزش‌های لازم را ببینند.موسوی‌بفروئی با بیان اینکه استان هرمزگان توانمندی بسیار خوبی در زمینه صنایع دستی دارد، اظهار کرد: هر ساله نمایشگاه‌های بین‌المللی صنایع دستی متعددی در ایتالیا برگزار می‌شود که فرصت بسیار خوبی برای حضور و معرفی ظرفیت‌های استان هرمزگان محسوب می‌شود.وی صادرات کالا از استان هرمزگان را نیازمند فراهم بودن زیرساخت‌های دانست و مطرح کرد : در استان هرمزگان باید زیرساخت‌هایی در حوزه بسته‌بندی، برندسازی و یخچال‌های حمل محصولات کشاورزی و... فراهم شود و برای شروع کار باید از مباحث کلی عبور کنیم و ظرفیت‌ها را برای ارز آوری در کشور فراهم کنیم.

سالانه 25 هزار تن میگوی پرورشی در هرمزگان تولید می‌شود
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان استان هرمزگان با بیان اینکه سالانه 25 هزار تن برداشت میگوی پرورشی در هرمزگان انجام می‌شود، گفت: سایز میگوهای تولیدی هرمزگان مطلوب دنیا است و حتی قادر به تولید انبوه در سایزهای مختلف هستیم. مهرداد بازرگان افزود: در سنوات اخیر شیلات رشد بسیار خوبی داشته است و به گواهی خریداران در اروپا، میگوی پرورشی هرمزگان از نظر کیفیت رتبه اول دنیا را دارد.رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان استان هرمزگان با بیان اینکه سالانه 25 هزار تن برداشت میگوی پرورشی در هرمزگان انجام می‌شود، عنوان کرد: سایز میگوهای تولیدی هرمزگان مطلوب دنیا است و حتی قادر به تولید انبوه در سایزهای مختلف هستیم. وی ابراز داشت: در حال حاضر بهره‌برداری از هشت هزار هکتار اراضی پرورش میگو در دستور کار قرار دارد و دو سال آینده به تولید 50 هزار تن میگو در سال خواهیم رسید.این مقام مسئول تصریح کرد: هیچ نوع مواد شیمایی و دارویی در پرورش میگوی هرمزگانی استفاده نمی‌شود و این محصول کاملا ارگانیک به دست می‌آید که باعث شده است میگوی استان هرمزگان یک بازار خاص در کشور و جهان پیداکند.

بازرگان با ذکر این نکته که استعداد خاصی برای ورود به بازار بزرگ جهانی داریم، اظهار کرد: برای مشارکت با شرکت‌های بزرگ ایتالیایی در حوزه بازاریابی و مارکتینگ آمادگی کامل را داریم.وی مطرح کرد: پرورش ماهی در قفس در خلیج فارس شروع شده و گونه‌ای محبوب در دنیا تولید می‌شود که داری قیمت مناسبی است و دانش فنی بومی آن نیز در استان هرمزگان استحصال شده است و می‌تواند در سایز بزرگ پرورش داده شود.رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان استان هرمزگان با بیان اینکه شرکت‌های بزرگی به حوزه پرورش ماهی در قفس ورود کرده‌اند، بیان داشت: برای تولید 50 هزار تن ماهی از طریق پرورش در قفس برنامه‌ریزی شده است که تا200هزارتن هم می رسدو در حال حاضر توانایی تولید 5 هزار تن ماهی درقفس را داریم و ماهی در قفس در اروپا مشتریان خوبی دارد. بازرگان خاطرنشان کرد: هرمزگان به دلیل اینکه در دامنه کوه قرار دارد دارای کیفیت بالای تولید محصولات دریایی است؛ چراکه مقدار زیادی از مواد معدنی و املاح به همراه سیلاب وارد دریا می‌شود و باعث می‌شود که بهترین نقاط برای پرورش ماهی در دریا فراهم شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان استان هرمزگان عنوان کرد: در بحث پرورش خرچنگ، لابسترو صدف فعالیت‌ها با همکاری یک گروه علمی شروع است و شرکتی برای اولین بار در حوزه تولید صدف فعالیت می‌کند.وی با بیان اینکه خلیج‌ فارس دارای تنوع محصولات دریایی بی‌نظیری است، ابراز داشت: فضای بسیار زیادی برای پرورش هرنوع گونه دریایی در استان هرمزگان وجود دارد.وی تصریح کرد: فضای خوبی برای همکاری در بخش شیلات بین کشور ایتالیا و ایران وجود دارد که می‌توان با برقراری ارتباط‌های مستمر از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کرد.

ارتباط بخش خصوصی هرمزگان با کشورهای هدف باید در اولویت قرار گیرد
رئیس سازمان صمت هرمزگان نیز در این وبینار با اشاره به ظرفیت های هرمزگان در حوزه های مختلف اظهار امیدواری کرد سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، این ظرفیت ها را در ایتالیا معرفی نموده تا روابط اقتصادی دو طرف توسعه یابد. خلیل قاسمی گفت: باید بخش‌های خصوصی هرمزگان و شمال ایتالیا را با یکدیگر مرتبط کنیم تا شاهد گشایش در مقوله اقتصاد استان باشیم.وی اظهار کرد: مجموعه سفارت ایران در کشور ایتالیا به توانمندی استان هرمزگان به خوبی واقف هستند و در این نشست نتایجی برای نشست‌های بعدی ما به منظور توسعه روابط تجاری، اقتصادی و بازرگانی حاصل خواهد شد.

قاسمی عنوان کرد: استان هرمزگان در حوزه تولیدات صنعتی زیرساخت‌های بسیار خوبی دارد و صنایع بزرگ کشوری را در خود جای داده است. تقاضا داریم که در زمینه صادرات محصولات و تبادل فنی مهندسی همکاری‌ها و تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شود.وی ابراز داشت: برای اینکه نتایجی حاصل شود باید بتوانیم بخش‌های خصوصی دو کشور را با یکدیگر مرتبط کنیم. به طور خاص بر حوزه صنایع دریایی، صنایع مادر و کشاورزی ظرفیت‌های خوبی برای همکاری وجود دارد.گفتنی است؛ قناعتیان عضو انجمن ملی خرمای ایران از بندرعباس در سخنانی با محوریت تولید، فرآوری و بسته بندی خرمای استان، گفت: خرمای ایران و هرمزگان همچنان ناشناخته است و از سفارت ایران در ایتالیا انتظار داریم برای معرفی این محصول به بازارهای اروپایی، همراهی لازم را داشته باشند. براهیمی عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون گردشگری و کسب وکارهای وابسته اتاق بازرگانی بندرعباس نیز در سخنانی با محوریت صنایع دستی و گردشگری، بر معرفی این ظرفیت در استان هرمزگان در ایتالیا تاکید کرد.

علی زارعی/ دریا