دریا نیوزبازدید مشاور رییس جمهوری از بندر سوخت رسانی قشم

، 09:22   /   کد خبر: 37059   /   تعداد بازدید: 76


دریانیوز: مشاور رییس جمهوری با حضور در شرکت سوخت رسانی و خدمات کشتیرانی ستاره قشم روند اجرای بزرگترین بندر سوخت رسانی کشور را بررسی کرد.

 مرتضی بانک در حاشیه بازدید از این طرح به خبرنگاران گفت: راه اندازی طرح‌های مربوط به حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، جزیره قشم به مرکز تولید، تامین و صدور انرژی در جنوب کشور تبدیل می‌شود. این بندر شامل ۲ بخش اسکله و موج شکن است که اسکله آن به طول ۵۰ و عرض ۱۰ متر و به شکل ال(L) طراحی شده است

.این اسکله از نوع شمع فولادی و دارای عرشه بتونی است که عمق آبخور آن هنگام جزر دریا، هشت متر و ۵۰ سانتی متر است.با تکمیل این اسکله، امکان پهلوگیری شناورهای یکهزار و ۵۰۰ تُنی ممکن می‌شود.

بخش موج‌شکن این طرح نیز با ۸۷۲ میلیارد ریال اعتبار در حال اجراست که شامل ۲ خط به طول یکهزار و ۶۰۰ و ۶۹۰ متر است.مساحت فضای حوضچه ۶۰ هکتار و عمق آبخور آن در موقع مد دریا ۱۲ متر و ۵۰ سانتیمتر است.با تکمیل و بهره برداری از این طرح، ۹۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم و ۱۵۰ فرصت شغلی به صورت غیر مستقیم ایجاد می‌شود.بانک برای بازدید از طرح‌های نفتی، عمرانی و تولیدی وارد منطقه آزاد قشم شد.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.