دریا نیوزبیماران اچ آی وی و کرونا

دریانیوز: رئیس مرکز تحقیقات ایدز گفت:از آنجایی که مبتلایان به ایدز ۳ نوع داروی ضد ویروسی مصرف می‌کنند، کمتر از سایر افراد به کرونا مبتلا می‌شوند!

، 10:09   /   کد خبر: 36808   /   تعداد بازدید: 180


دریانیوز: اچ‌ آی وی ویروسی است که سیستم محافظتی یا دفاعی بدن را مورد حمله قرار می دهد. سیستم محافظتی از میکروبی شدن بدن جلوگیري کرده و شما را از مبتلا شدن به امراض محافظت می کند. اچ‌ آی وی سیستم محافظتی را ضعیف می سازد و نمی تواند شما را محافظت کند. حال ایدز نوعی بیماری است که با ورود ویروس و حمله به دستگاه ایمنی توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود. بیماری ناشی از ویروس HIV دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند که در همه افراد قطعی نیست. به همین دلیل معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته می‌شود. هر چقدر که بیماری پیشرفت یابد، ضعف بیشتری در دستگاه ایمنی بدن پیدا می‌کند و باعث می‌شود که افراد به عفونت‌هایی مانند عفونت و سرطان‌های فرصت‌طلب وتومور دچار شوند، البته معمولاً در افرادی که دستگاه ایمنی آن‌ها به خوبی عمل می‌کند تأثیرگذار نیست. در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمارسلول‌های CD4+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد.حال با این حساب شاید سوال پیش بیاید که بیماران اچ آی وی و ایدز که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر از مردم عادی به کرونا مبتلا می شوندمسلما پاسخ خیلی ها مثبت است .

اما برای پاسخ باید گفت طبق بررسی های صورت گرفته باز هم نظریه های متفاوتی وجود دارد.رئیس مرکز تحقیقات ایدز گفت: از آنجایی که مبتلایان به ایدز ۳ نوع داروی ضد ویروسی مصرف می‌کنند، کمتر از سایر افراد به کرونا مبتلا می‌شوند.

مینو محرز در خصوص ابتلای افراد اچ آی وی مثبت به بیماری کرونا بیان کرد: بیماری کرونا در افراد مبتلا به ایدز نادر است و از بین ۷۰۰ بیمار اچ آی وی مثبت که ماهانه به مرکز درمانی امام خمینی مراجعه می‌کنند، در زمان اوج کرونا تنها یک مورد ابتلا به کووید ۱۹ داشتیم که آن هم به احتمال زیاد مصرف دارو را قطع کرده بوده است.

وی افزود: از آنجایی که مبتلایان به ایدز ۳ نوع داروی ضد ویروسی مصرف می‌کنند، کمتر از سایر افراد به کرونا مبتلا می‌شوند و یک مطالعه در ایران در مورد میزان درگیری مبتلایان ایدز به کرونا در حال انجام است.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ضمن بیان اینکه آن یک نفرمبتلا به ایدز که درگیر کرونا شده بود بهبود پیدا کرده است، عنوان کرد: در ابتدای شیوع کرونا در ایران برای درمان این بیماری از داروی‌های ایدز استفاده می‌شد و تا حدی هم موثر بود، اما انجام برخی مطالعات نشان داد که این دارو تاثیر چندانی بر درمان کرونا ندارند.

این متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص امکان ابتلای مجدد بهبود یافتگان کرونا به این بیماری اظهار کرد: در مورد پرستاری که گفته می‌شود از کرونا رهایی یافته بود و مجدد به آن مبتلا و فوت شده است، نمی‌دانیم که آیا این قضیه صحت دارد یا نه، اما بر اساس آمار جهانی تا کنون گزارشی مبنی بر ابتلای مجدد نداشته ایم مگر افرادی که دچار نقص ایمنی هستند.

همچنین سخنگوی سابق وزارت بهداشت در گفتگوی ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران در فروردین ۹۹ گفت: در افراد مبتلا به اچ آی وی شناسایی شده در کشور که تحت درمان هستند تقریباً موردی از ابتلا به کرونا نداشته‌ایم که از لحاظ علمی می‌تواند قابل اعتنا باشد.

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره احتمال عدم ابتلای بیماران اچ آی وی مثبت به ویروس کرونا جدید بیان کرد: استفاده از داروهای آنتی ویروس برای بیماران مبتلا به اچ آی وی از روز اول مطرح بود و حتی در پروتکل اولیه هم از داروی کلترا استفاده می‌شد که برای بیماران مبتلا به اچ آی وی هم استفاده می‌شود.

البته گزارش‌هایی که داریم، لزوما اثربخشی کلترا در کنترل کووید ۱۹ نشان داده نشده است. این‌که سه نفر از بیماران اچ آی وی مثبت به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند هم باید بگوییم که هزار و ۲۰۰ نفر از این افراد تست کرونا داده و تست این افراد منفی بود.

در مقابل بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا - مشاور فرهنگی اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افراد مبتلا به ویروس «نقص ایمنی بدن انسان» یا «اچ آی وی»، راحت تر از سایر افراد به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد و این اتفاق شرایط وضعیت جسمی آن‌ها را وخیم‌تر می‌کند.

وی ادامه داد: اما افرادی که دارای ویروس «اچ آی وی» هستند و از آن اطلاعی ندارند ممکن است به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن، بیش از دیگران در معرض خطر باشند و در صورت ابتلا به این ویروس، ناخواسته و ندانسته آن را به دیگران منتقل کنند.

این پزشک فعال حوزه ایدز تاکید کرد: نکته مهم این است که اگر این افراد شناسایی شوند و تحت درمان قرار گیرند، به علت گذراندن فرآیند درمان و مصرف دارو می توان بار ویروس «اچ آی وی» را در بدن خود به صفر برسانند و قدرت مقابله با کرونا را در خود تقویت کنند.

جهانمیری ادامه داد: افرادی هم هستند که مبتلا به «اچ آی وی» بوده و تحت درمان قرار دارند. یعنی اینکه این افراد به خاطر درمان و مصرف دارو، بار ویروس در بدن آنها به صفر رسیده و در نتیجه سیستم ایمنی بدنی آنها بالا است. اما این موضوع به این معنی نیست که آنها مبتلا نمی شوند.

از این رو وی افزود: به این افراد توصیه می شود، دست های خود را به صورت مداوم با آب و صابون شسته و ضمن رعایت بهداشت، در فضاهای شلوغ حضور پیدا نکنند و تحت نظر دکتر عفونی قرار گیرند

فاطمه هوشنگی/دریا