دریا نیوزکرونا در زنان باردار

دریانیوز: اگر باردار هستید، بدون شک این سوال برای شما پیش می آید که اثرات کرونا در بارداری چیست؟ آیا این ویروس برای شما و کودکی که در حال شکل‌گیری است خطری ایجاد می‌کند یا نه؟

، 10:00   /   کد خبر: 36806   /   تعداد بازدید: 184


دریانیوز: همه گیر بودن کرونا باعث شده تمام گروه ها در معرض خطر ابتلا قرار گیرند، از جمله زنان باردار.اگر باردار هستید، بدون شک این سوال برای شما پیش می آید که اثرات کرونا در بارداری چیست؟ آیا این ویروس برای شما و کودکی که در حال شکل‌گیری است خطری ایجاد می‌کند یا نه؟آیا زنان باردار بیشتر در معرض خطر هستند؟پاسخ کاملا واضح نیست. چرا که ویروس کرونا در حال تحول است و ما هنوز در حال یادگیری در مورد تأثیر آن بر زنان باردار و نوزادان هستیم.

یک متخصص تغذیه گفت: با گذشت ماه‌ها از شیوع ویروس کرونا همچنان سوالاتی در ذهن زنان باردار درمورد شرایط بارداری وجود دارد که رفع نشده است. خیلی از زنان باردار همچنان ترس از مبتلا شدن به ویروس کرونا را دارند.

فرزانه خدایی‌منش افزود: تأثیر این بیماری بر زنان باردار یا نوزادان آن‌ها چندان شدید نیست، اما زنان باردار در برابر ویروس‌های تنفسی از جمله مِرس و سارس، که ویروس کووید19 هم شبیه آنهاست، آسیب‌پذیرتر از باقی افرادند.

خدایی‌منش گفت: یکی از عواملی که موجب می‌شود خانم‌های باردار بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا باشند این است که خانم‌های باردار در این دوران دچار ضعف سیستم ایمنی بیشتری هستند بنابراین باید بیشتر به راهکار‌های پیشگیرانه توجه کنند.

وی یادآوری کرد: زنان باردار با دیدن علائم خفیف باید فورا آزمایش شده و تست غربالگری بدهند، البته سرعت در انجام این کار بستگی به وضعیت سفید و قرمز بودن محل سکونت مادر باردار دارد. اگر مبتلا به کووید۱۹ باشند، ممکن است به مراقبت‌های ویژه تری نیاز داشته باشند. متخصص تغذیه بیان کرد: زنان بارداری که علائم خفیفی از ویروس کرونا دارند باید دست کم برای ۱۴ روز خود را در خانه قرنطینه کنند.در این مدت قرنطینه ویزیت‌های معمول بارداری هم لغو خواهد شد و با تماس تلفنی دستورات لازم را از پزشک مربوطه دریافت می‌کنند.

وی افزود: خطر انتقال ویروس کرونا از مادر آلوده به جنین کم است، اما گزارش‌هایی هم وجود دارد که نشان می‌دهند نوزادان مادران مبتلا به کووید19 پادتن یا آنتی‌بادی‌های خاص ویروس کرونا را در خون خود دارند که این موضوع نشان می‌دهد که ممکن است درون رحم در معرض ویروس باشند. خدایی منش گفت: لازم است داده‌های بیشتری در این باره جمع آوری کنیم تا میزان واقعی خطر انتقال کرونا از مادر به نوزاد معلوم شود.

همچنین سارا مختار، جراح و متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ ناباروری و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا درباره پرسش‌های متداول خانم‌های باردار درباره عوارض ابتلا به ویروس کرونا در دوران بارداری گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی خانم‌های باردار این است که آیا ابتلا به کووید19 می‌تواند باعث سقط جنین شود. اگرچه تاکنون مطالعات گسترده و جامع درباره عوارض این ویروس انجام نشده است، اما با اتکا به شواهد و مطالعات محدود موجود می‌توان گفت که ابتلا به این ویروس خطر سقط جنین را افزایش نمی‌دهد.

وی گفت: همچنین، ارتباط مستقیمی بین ابتلا به ویروس کرونا و زایمان زودرس نیز گزارش نشده است.این فلوشیپ ناباروری درباره ارتباط بین ابتلا به ویروس کرونا و خطر بروز ناهنجاری‌های جنینی توضیح داد: همان‌طور که گفته شد، هنوز مطالعات کافی درباره عوارض این ویروس انجام نشده است، بنابراین اظهار نظر درباره این موضوع نیازمند گذر زمان و انجام مطالعات گسترده است.

اما در پژوهش‌های محدود فعلی تاکنون به بروز ناهنجاری در جنین مادران مبتلا به کووید19 اشاره نشده است.۹ زن بارداری که در تحقیق به آن‌ها پرداخته شده بود، همگی در سه‌ماهه دوم یا سوم بیمار شده بودند. پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چگونه این بیماری ممکن است در سه ماهه اول بارداری بر زنان و رشد نوزادان تأثیر بگذارد.تب بالا در اوایل دوران بارداری می‌تواند خطر ابتلا به برخی نقایص هنگام تولد را افزایش دهد. این چیزی است که پزشکان و محققان باید از نزدیک مطالعه و بررسی نمایند. در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد تأثیر کووید ۱۹ در سه‌ماهه اول بارداری شناخته شده است.گزارشی در یکی از مجلات پزشکی به مطالعه ۹ زن باردار مبتلا به کووید ۱۹ در چین پرداخته است. در کل نتایج خوب بوده است.هیچ یک از این مادران به کووید ۱۹ شدید مبتلا نشده‌اند. از بین این ۹ نوزاد، ۲ نوزاد علائم پریشانی را نشان داده‌اند، اما هر ۹ نوزاد زنده و کاملا سالم به دنیا آمده‌اند و آزمایش همه آن‌ها از نظر کروناویروس، منفی بوده است.در ماه مارس، آزمایش نوزادی در لندن که از مادر مبتلا به کروناویروس به دنیا آمده بود، مثبت اعلام شد. اما پزشکان مطمئن نیستند که ویروس قبل از تولد از مادر به جنین منتقل شده است، یا این انتقال بعد از تولد صورت گرفته است.در هرمزگان هم چندین مادر مبتلا به کرونا با موفقیت نوزاد خود را به دنیا آوردند که این موضوع کادر درمانی را بسیار خوشحال کرد در میان این همه فوتی و بیماران بستری وقوع چنین اتفاقی امید بخش است.

اقدامات احتیاطی توصیه‌شده به زنان باردار:

مرتب دستان خود را بشویید، این توصیه را بارها و بارها شنیده‌اید، اما بهداشت دست واقعا می‌تواند ویروس را در مسیرهای خود متوقف نماید.

فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید، از تماس با دیگران به ویژه در گروه‌های بزرگ خودداری کنید.زمانیکه در جایی هستید که ازدحام جمعیت زیاد است، سعی کنید فاصله خود را تا حد یک متر و بیشتر حفظ نمایید.

واکسن آنفلوآنزا بزنید، این واکسن از شما در برابر کووید۱۹ محافظت نمی‌کند، اما خطر ابتلا به آنفلوآنزا که یکی دیگر از بیماری‌های شایع تنفسی است و می‌تواند برای مادران عوارضی را به دنبال داشته باشد کاهش می‌دهد.

معاینه به صورت مجازی، هر زمان که امکان داشت به جای ملاقات حضوری با پزشک، از ملاقات‌های مجازی از طریق اینترنت و گوشی‌های هوشمند بهره بگیرید. صرف وقت کمتر در اتاق انتظار مطب پزشک، ممکن است خطر ابتلا به ویروس را کاهش دهد. هرچند که برخی از ویزیت‌ها مانند انجام سونوگرافی، آزمایش جنین و برخی از مداخلات خونی نیاز است که به صورت حضوری انجام شود.

اگر سرفه می‌کنید، با پزشک خود تماس بگیرید، در صورت بروز علائم تنفسی مانند سرفه، تب یا تنگی نفس از طریق تلفن یا ویزیت مجازی با پزشک خود تماس بگیرید. آن‌ها تعیین می‌کنند که آیا نیاز است که آزمایش انجام دهید یا نه و اقدام بعدی را که می‌بایست انجام دهید تعیین می‌کنند.

 

فاطمه هوشنگی/دریا