دریا نیوزکلاهبرداری های اینترنتی

دریانیوز: در این قسمت مهم‌ترین نکاتی که در مورد معامله در سایت دیوار وجود دارد را برای شما بیان کرده‌ایم

، 09:51   /   کد خبر: 36805   /   تعداد بازدید: 160


دریانیوز: معامله در سایت دیوار و دیگر سایت ها مانند شیپور یکی از روش‌های معاملاتی است که بسیاری از افراد جامعه از آن استفاده می‌کنند. برای انواع معامله در سایت دیوار و شیپور و سایت هایی از این قسم ، دسته بندی‌های مختلفی قرار داده شده است و افراد می‌توانند با توجه به نیاز خود در دسته بندی‌های مختلف، محصول یا خدمات مورد نیاز خود را پیدا کنند.برای مثال در سایت دیوار می‌توان هر کالایی را برای خرید یا فروش یا حتی معاوضه عرضه کرد. حتی گاها آگهی‌های بسیاری عجیبی در این سایت یا اپلیکیشن ارائه می‌شود که به هیچ عنوان برای عرف جامعه ایران قابل قبول نیست.در کنار مزایای بسیاری که می‌توان برای معامله در سایت دیوار نام برد؛ مشکلات زیادی هم در این وب سایت وجود دارد. از آگهی‌های نامربوط و حتی غیر قانونی گرفته تا انجام معامله‌هایی که در پایان منجر به کلاهبرداری از خریدار و یا حتی فروشنده می‌شوند. یا حتی آگهی های استخدام وسوسه انگیز با حقوق بالا که شما را به کار اینترنتی یا کار در منزل دعوت می کند و در مقابل از شما هزینه ثبت نام در سایت یا نام نویسی برای اینکه کاری را به شما تحویل دهند و شما انجام دهید و یا هزینه ارسال آن دریافت می کنند که در نگاه اول شاید مبلغ قابل توجهی نباشد اما با توجه به این که ممکن است چندین هزار نفر وسوسه شده و این پول را واریز کنند به رقم بالایی می رسیم که این موضوع قابل تامل است . نا گفته نماند که بسیاری از این آگهی ها واقعی بوده و تعداد اندکی از آگهی ها کلاهبرداری است. متاسفانه در این سایت بسیاری از آگهی‌ها به گونه‌ای هستند که نمی‌توان اصالت یا تقلبی بودن آن‌ها را تشخیص داد و مطمئن بود و حتی ممکن است ناظران نیز دچار مکر افراد سودجو و خلافکار شوند و فریب بخورند . البته یکی از امکاناتی که در سایت دیوار وجود دارد، گزارش دادن آگهی‌هاست. به این صورت که اگر کاربران آگهی نامربوط در این سایت مشاهده کردند، می‌توانند آن را گزارش دهند و پشتیبان‌های دیوار آن را مورد بررسی مجدد قرار دهند. در صورتی که گزارش‌های کاربران صحیح باشد، آگهی از دیوار حذف می‌شود. شاید به این فکر کنید که هنگام ایجاد آگهی برای معامله در سایت دیوار، بررسی انجام می‌شود و تایید می‌شود. اما ملاک‌های بررسی دیوار شامل پرداخت شدن هزینه، تکراری نبودن آگهی، درج مکرر آگهی در بازه‌های زمانی کوتاه، دسته بندی اشتباه و مواردی از این قبیل است.

نکاتی که باید هنگام معامله در سایت دیوار به آن دقت کنید

بهترین راه حل برای کوتاه کردن دست سودجویان و انجام معامله ی سالم در دیوار، آگاهی دادن به مردم جامعه است. اگر شما نکات مربوط به معامله امن در دیوار را بدانید، احتمال این که مورد سوء استفاده قرار بگیرید، بسیار کم‌تر است. در این قسمت مهم‌ترین نکاتی که در مورد معامله در سایت دیوار وجود دارد را برای شما بیان کرده‌ایم. در فضای آنلاین فروشگاه‌های بسیار زیادی وجود دارند که بهترین اجناس را ارائه می‌دهند و پس از پرداخت وجه آن را به دست شما می‌رسانند. اما چند فروشگاه محدود هم هستند که با کلاهبرداری باعث می‌شوند، اعتبار همه فروشگاه‌های اینترنتی زیر سوال برده شود. در انواع معامله در سایت دیوار نیز چنین ماجرایی وجود دارد.

بسیاری از معاملات واقعی و امن هستند، اما مواردی نیز برای سوء استفاده و دزدی هستند.اگر وسیله یا اجناسی را در سایت دیوار می‌بینید که تفاوت‌های فاحشی با قیمت‌ بازار دارند؛ حتما علت آن را بررسی کنید. حتما پیش از پرداخت وسیله را ببینید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. این موضوع در مورد وسایل نقلیه از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای مثال یک نمونه از کلاهبرداری‌ها فروش اموال مسروقه است.در این میان فروشنده‌نماهایی که به ظاهر برای نگه داشتن کالا و ارائه آن به مشتری از آن‌ها پول دریافت می‌کنند و سپس از دسترس خارج می‌شوند را از قلم نیندازید و به هیچ عنوان تا از صحت و درستی حرف های فروشنده اطمینان خاطر حاصل نکرده اید بیعانه ای پرداخت نکنید.

حتما برای انجام معامله در دیوار چه خریدار باشید و چه فروشنده، حتما از شهر خود و به صورت حضوری معامله انجام دهید. آوردن وسیله یا بردن پول را حتی به پیک موتوری هم نسپارید! محل قرار ملاقات شما نیز اهمیت زیادی دارد. سعی کنید در فضاهای پر رفت و آمد قرار بگذارید. همچنین ممکن است وسیله‌ای که عکس آن را دیده‌اید، با محصول واقعی متفاوت باشد. در خرید حضوری شما این موضوع را متوجه می‌شوید و خرید انجام نمی‌دهید.

همچنین سرهنگ امین یادگارنژاد در تشریح کلاهبرداری در کرمان از طریق برنامه دیوار گفت: شهروندی که با در دست داشتن مرجوعه قضایی به این پلیس مراجعه و درخواست رسیدگى به شکوائیه خود مبنی بر اینکه به‌ قصد خرید لوازم خانگی به سایت دیوار مراجعه و مبلغ بیست میلیون ریال بعنوان بیعانه به حساب فرد کلاهبردار واریز کرده است، که پس از مدتی متوجه می‌شود که مورد کلاهبرداری قرار گرفته است، رسیدگی به موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: شاکی در تحقیقات اولیه خود در خصوص نحوه کلاهبردارى صورت گرفته بیان داشتند‌، فردی با دیدن آگهی فروش لوازم خانگی با قیمت وسوسه انگیز در سایت دیوار از طریق تماس تلفنی با فروشنده ، مبلغ بیست میلیون ریال را بعنوان بیعانه پرداخت می‌نماید، شاکی پس از پرداخت پول برای تحویل جنس خریداری شده هر چه تماس می‌گیرد فرد کلاهبردار دیگر پاسخگو نبوده و گوشی خود را خاموش می‌نماید.

سرهنگ امین یادگارنژاد ادامه داد: کارشناسان پلیس فتا پس از انجام یک‌ سری اقدامات فنی و تخصصی و اخذ دستور قضایی توانستند عامل اصلی را در مخفیگاهش در یکی از استان های همجوار شناسایی کنند.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از هموطنان‌مان با این شگرد در دام کلاهبرداران قرار گرفتند، هشدار داد و گفت: سودجویانی هستند که با درج آگهی جعلی با قیمت‌های وسوسه انگیز اقدام به کلاهبرداری می کنند، به هیچ عنوان به این گونه آگهی ها اعتماد نکنند از کسانی خرید نمایند که امکان ملاقات حضوری با آن‌ها پیش از انجام معامله وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: در استفاده از فضای مجازی برای تبادل یک کالا باید همواره این مهم را در نظر داشت که ممکن است تبلیغ صورت گرفته برای کالا ماهیت واقعی نداشته باشد و در پس این تبلیغ افرادی شیاد فعالیت می‌کنند که ممکن است قصد کلاهبرداری داشته باشند، همچنین قبل از تماس با فروشنده و خرید کالای به توصیه‌های درج‌شده که جهت راهنمایی کاربران در سایت قرار داده‌ شده توجه داشته باشند تا در دام کلاهبرداران نیافتند.

این مقام مسئول ادامه داد: عده‌ای از کاربران خریدار تصور می‌کنند‌ اگر فروشنده شماره حساب و یا شماره تلفن و آدرس خود را در آگهی درج کند می‌توان به او اعتماد کرد اما این تصور اشتباه است زیرا ممکن است اطلاعات شخص دیگری مورد سوء‌استفاده قرار گرفته باشد.

سرهنگ امین یادگار نژاد در خاتمه سخنانش بیان داشت‌: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش های مردمی بوده و همچنین کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت کنند، همچنین شماره تماس ۲۴۶۰۳ ۲۱۸ ۰۳۴ به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در سراسر استان است.

امنیت معاملات سایت دیوار

اقدامات انجام شده برای معاملات امن در سایت دیوار محدود است. پلیس فتا در سال ۹۷ دستوری مبتنی بر مسدود سازی این سایت صادر کرد و چنین اعلام کرد که هیچ مجوزی مبتنی بر فعالیت سایت دیوار ارائه نداده است و توان نظارت بر تک تک آگهی‌های این سایت را ندارد. این مجموعه از مقامات قضایی درخواست کرد که دستوری مبتنی بر مسدود سازی سایت دیوار صادر کنند تا زمانی که مسئولان این سایت راهکاری برای امنیت کاربران و معاملات در سایت دیوار پیدا کنند.در مقابل واکنش سایت دیوار به این حرکت پلیس فتا اشاره به معاملات موفق و سالم انجام شده در سایت دیوار بود که تعداد آن‌ها نسبت به معاملات ناسالم بسیار بیشتر است.

دیوار اعلام کرد که تلاش خود را برای تأمین امنیت کاربران و جلوگیری از انجام معاملات ناسالم انجام می‌دهد.در جهان سایت‌های مرتبط با کسب و کارهای عمومی هزینه هنگفتی از بودجه خود را صرف تأمین امنیت سایت‌ و کاربران خود می‌کنند. حتی مدیران سایت‌های معتبری چون آمازون برای پاسخگویی به سوء استفاده‌ها بارها و بارها در دادگاه‌ها حاضر شده‌اند. بنابراین این مشکلات و معاملات مسموم منحصر به ایران و سایت دیوار نیست. سایت دیوار در حال چاره‌اندیشی و اختصاص دادن بودجه برای تأمین امنیت می‌باشد اما مطمئن‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راهکار برای حل مشکل سوء استفاده افراد سودجو، آگاهی دادن به کاربران سایت و دقت آن‌ها حین انجام معامله در سایت دیوار است که در این گزارش سعی شد تا حد امکان این آگاهی را به مردم بدهیم تا از وقوع کلاهبرداری های بیشتر جلوگیری کنیم.

فاطمه هوشنگی/دریا