دریا نیوزکودکان اوتیسم در کرونا

دریانیوز: اوتیسم یک اختلال، پیچیده و وخیم است که مشکلات زیادی را برای رشد کودک در حیطه‌های مختلف رشد (شناختی، اجتماعی، عاطفی) ایجاد و کودک و خانواده را دچار انواع چالش‌ها می‌کند اما آنچه اکنون مورد بحث است چالش جدید آنها، «کرونا» است

، 08:59   /   کد خبر: 36755   /   تعداد بازدید: 110


دریانیوز: اوتیسم یک اختلال، پیچیده و وخیم است که مشکلات زیادی را برای رشد کودک در حیطه‌های مختلف رشد (شناختی، اجتماعی، عاطفی) ایجاد و کودک و خانواده را دچار انواع چالش‌ها می‌کند اما آنچه اکنون مورد بحث است چالش جدید آنها، «کرونا» است.

خانواده‌های اوتیسم سال‌های زیادی‌ است که به خاطر نگاه سنگین جامعه در قرنطینه هستند؛۱ شاید این روزها به خاطر شرایط قرنطینه‌ خانگی بهتر از گذشته حال خانواده اوتیسم و بیماران خاص را درک کنیم.خانواده‌های دارای فرزندان اوتیسم، قرنطینه‌ای دوباره را این روزها با شیوع ویروس کرونا تجربه می‌کنند؛ خانواده‌هایی که با روش‌های آموزشی این کودکان به صورت تخصصی آشنا نیستند و قرنطینه دوباره کودکانشان در روند رشد آنها تاثیرگذار خواهد بود. ‌با شیوع کرونا و تعطیلی مراکز توانبخشی کودکان اوتیسم آنها و خانواده هایشان به مشکل در درمان آنها برخوردند. بهترین کمک به بیماران مبتلا به اوتیسم، تشخیص زودهنگام و شروع مداخلات منسجم در زمان طلایی است. زمان طلایی، سنین بین سه تا پنج سال است و از دست رفتن این دوران به معنای از دست رفتن راه‌های کنترلِ بیماری تا پایان عمر است.شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی مراکز توانبخشی اوتیسم شد و رسیدگی به وضعیت کودکان مبتلا، مورد غفلت قرار گرفت. کمبود امکانات آموزشیِ مورد نیاز در خانواده‌ها و نیاز به آموزش‌های اصولی از سوی مراکز توانبخشی، آموزش این کودکان را با دشواری روبه‌رو کرد.

علاوه بر این مشکل، مشاور رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص با بیان اینکه مبتلایان به اوتیسم دچار اختلال عدم یکپارچگی حسی هستند و علاقه‌مندند اشیا را در دهانشان بگذارند یا سطوح مختلف را لمس کنند، می‌گوید: از آنجایی که ویروس کرونا از طریق گذاشتن اجسام آلوده در دهان یا لمس اشیای آلوده و تماس دست با چشم، بینی و دهان وارد بدن می‌شود، ممکن است مبتلایان به اوتیسم در مقابل ابتلا به بیماری کرونا آسیب‌پذیرتر از سایر افراد باشند، لذا آن‌ها نیازمند مراقبت بیشتری هستند .امین رفیعی‌پور با بیان اینکه اوتیسم نوعی اختلال طیف رشدی است، می‌گوید: شدت طیف اوتیسم از شدید تا ضعیف متغیر است؛ در نوع شدید آن ممکن است فرد مبتلا حتی نتواند کار‌های روزمره خود را انجام دهد، اما در طیف ضعیف آن مبتلایان به اوتیسم تفاوت جزئی با افراد عادی دارند. مبتلایان به اوتیسم رفتار‌های تکراری انجام می‌دهند که همین موضوع باعث می‌شود در انجام کار‌های روتین موفق باشند. آن‌ها نمی‌توانند ارتباط چشمی خوبی برقرار کنند در نتیجه نمی‌توانند با اجتماع تعامل خوبی داشته باشند.

از آنجایی که مبتلایان به اوتیسم به یک شی خاص وابستگی دارند و علاقه‌مندند اشیاء را در دهانشان بگذارند، ممکن است در مقابل ابتلا به بیماری کرونا آسیب‌پذیرتر از سایر افراد باشند. البته در واگیرداری بین افراد اوتیسمی و سایر افراد تفاوتی وجود ندارد؛ چراکه این ویروس از طریق گذاشتن اجسام آلوده در دهان یا از طریق لمس اشیای آلوده و تماس دست با چشم، بینی و دهان وارد بدن می‌شود، ولی با توجه به اینکه بیماری‌های تنفسی و قلبی ممکن است در اوتیسمی‌ها بیشتر باشد آن‌ها نیاز به مراقبت بیشتری دارند.این روانشناس سلامت درباره نحوه آموزش توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس می‌افزاید: یکی از مشکلاتی که با افراد طیف اوتیسم وجود دارد این است که آن‌ها معمولا نمی‌توانند مشکلات خود را به خوبی بیان کنند؛ اما به خوبی صحبت‌ها و مفاهیم را درک می‌کنند؛ لذا خانواده دارای افراد مبتلا به اوتیسم باید برای آموزش توصیه‌های بهداشتی در ابتدا با آن‌ها صحبت کنند و به آن‌ها بگویند که ممکن است همه افراد به کرونا ویروس مبتلا شوند و این بیماری فقط برای آن‌ها نیست.

مشاور رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص در پایان می‌گوید: باید آموزش‌هایی درباره عطسه و سرفه کردن به آن‌ها ارائه کرد و مسائل پیشگیرانه مانند نحوه شستن دست و ضدعفونی کردن را با آرامش و به صورت تصویری و از طریق پوستر‌ها و عکس‌ها آموزش داد.

همچنین اخباری حاکی از افزایش ابتلای کودکان اوتیسم به کرونا نسبت به موج اول کرونا منتشر شد که بسیار قابل تامل است.

مدیرعامل انجمن اوتیسم گفت: در موج اول کرونا، موارد ابتلا به کرونا در کودکان دارای اوتیسم و خانواده های آنان کم بود اما در موج دوم با رشد ۱۰ برابری در سراسر کشور مواجه شدیم. این افزایش آمارها نیز باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای خانواده های دارای فرزند اوتیسم در مراکز درمانی شد.

سعیده صالح غفاری افزود: این مشکلات به ویژه در افراد دارای اختلال اوتیسم شدید که مهارت های خودیاری به طورمثال در زمینه دستشویی رفتن ندارند، بیشتر شد و موجب روند طولانی پذیرش این کودکان در مراکز درمانی شد. 

حتی برخی مراکز درمانی می گفتند که ما این افراد را پذیرش نمی کنیم و این مساله باعث شد خدمات درمانی به موقع به آنها نرسد و به شدت دچار مشکل شدند؛ طی یک ماه اخیر نیز موارد ابتلا به کرونا در ۳۵ خانواده دارای فرزند اوتیسم فقط در تهران شناسایی شده است.

وی اظهار کرد: کودکان اوتیسم جزء گروه پُرخطر ابتلا به کرونا نیستند و باید مانند سایر افراد جامعه مسائل بهداشتی را به خوبی رعایت کنند.

غفاری افزود: تعداد بیماران اوتیسم که مبتلا به کرونا شدند کم است اما اینکه خانواده ها متوجه این بیماری می شوند یا خیر و اینکه چقدر برای درمان اقدام می کنند از مواردی است که دچار کمبود اطلاعات هستیم.

با آموزش صحیح به کودکان اوتیسم و رعایت و مراقبت از آنان می توان تا حد قابل توجهی از ابتلای آنان به کرونا جلوگیری کرد.

 

فاطمه هوشنگی/ دریا