دریا نیوزبی بهره ماندن اهالی «خرسین» از کمترین امکانات زندگی

دریانیوز: روستای خرسین در بخش سیاهو در شمال شرقی هرمزگان و در فاصله‌ی 80 کیلومتری بندرعباس واقع شده است که دارای آب و هوایی گرم و خشک در تابستان و سرد و معتدل کوهستانی در زمستان می‌باشد

، 08:53   /   کد خبر: 36754   /   تعداد بازدید: 111


دریانیوز:  روستای خرسین در بخش سیاهو در شمال شرقی هرمزگان و در فاصله‌ی 80 کیلومتری بندرعباس واقع شده است که دارای آب و هوایی گرم و خشک در تابستان و سرد و معتدل کوهستانی در زمستان می‌باشد.نارنگی یکی از مهم‌ترین محصولات کشاورزی این روستا می‌باشد؛ که جز مرغوبترین نوع نارنگی در کشور است. روستای خرسین دارای جاذبه‌های گردشگری از جمله دره نمکی (گنبد نمکی) و غار نمکی می‌باشد که جز آثار ملی ایران می‌باشد. اما متاسفانه با وجود طبیعت زیبا و باغ های پر محصول که به صادارت کشور کمک می کند، با انبوهی از مشکلات احاطه شده است.بنا به گفته های ساکنین روستا حدودا 15 الی 16 سال است که مشکل بی آبی وجود دارد. مسئولین به روستا سر زده اند اما برای رفع مشکلات اقداماتی صورت نگرفته است. روستا دارای چشمه ای بوده است و از چشمه لوله کشی آب به خانه ها صورت گرفته بود اما متاسفانه چندین سال است که آب چشمه خشک شده است و ساکنین این منطقه آب ندارند و از حدود یک هزار نفر جمعیت روستا نیمی از آن به شهر یا روستاهای اطراف مهاجرت کرده اند.آقای مولایی یکی از سکنه روستا می گوید: تلاش های بسیار برای دریافت آب آشامیدنی کرده ایم اما متاسفانه جوابی نگرفته ایم.همانطور که همه می دانیم بعد از هوا،آب مهمترین نیاز بشر است و کمترین حق هر انسان بهره مندی از آب آشامیدنی مناسب است.

مخصوصا در شرایط کنونی با وجود ویروس کرونا نیاز به میزان استفاده از آب افزایش یافته است اما ساکنین روستای خرسین سیاهو از کمترین حق خود نیز بهرمند نیستند.اهالی از دسترسی جاده ها اینگونه گفتند: وضعیت دسترسی جاده بسیار بد است. طی بارندگی ها آسفالت دچار خرابی شده است و هنگام باران گل آلود می شود،عرض خیابان بسیار کم است وجاده فاقد علائم رانندگی و گاردریل و پر از دست انداز است و حتی خطوط جاده هم پاک شده اند . جاده دارای پیچ و پرتگاه است زمانی که دو ماشین از کنار هم می خواهند عبور کنند به دلیل عرض کم جاده و غیر استاندارد بودن آن تصادف رخ می دهد که گاهی موجب پرت شدن ماشین به دره و گاهی موجب می شود با هم شاخ به شاخ شوند. اشخاصی که با جاده آشنایی ندارند رانندگی برایشان دشوار خواهد بود.متاسفانه عده ی زیادی جان خود را در این جاده از دست داده اند .با توجه به آنکه بندرعباس قطب اقتصاد کشور است و خود روستای خرسین دارای درآمد از برداشت نارنگی مرغوب و صادرات آن به کشور های دیگر است اما متاسفانه مشکلات ریز و درشت این روستا را در بر گرفته اند.

ای کاش روزی برسد که با همت مسئولین استان بتوانیم از این منابع استان به خوبی بهره مند شویم و جای جای شهرمان را آباد کنیم و بدون مشکل و در آرامش زندگی کنیم. در حالی که این روستا آب آشامیدنی ندارد و ساکنان از کمترین حق خود بی بهره هستند با توجه به شرایط اقتصادی بد این روزهای کشور حاشیه نشینی افزایش می یابد و مشکلاتی را در پی خواهد داشت.بسیاری از روستاییان در دو دهه اخیر که با بحران کمبود آب مواجه هستند با خشک شدن قنات، چشمه و چاه ها به حاشیه شهر پناه می برند که مشکلات و آسیب های اجتماعی را به همراه دارد. در صورتی که دولت باید با حمایت خود دلگرمی هایی را برای روستاییان فراهم کند تا مهاجرت نکنند و رونق کشت و کار و تولید محصول داشته باشند و چرخه اقتصادشان به گردش در بیاید نه اینکه با مشکلاتی مانند نبود آب آن هم در منطقه گرمسیری مثل بندرعباس دست و پنجه نرم کنند.

 

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا