دریا نیوزعرفه

، 08:13   /   کد خبر: 36748   /   تعداد بازدید: 76


دریانیوز: 9ذی الحجه روزی که بنابر روایات اسلامی به «روز عرفه» نامگذاری شده است. این روز از روزهای مهم برای تمام شیعیان جهان محسوب می شود. طبق روایات اسلامی امروز روزی است که امام حسین ( ع ) امام سوم شیعیان پس از اتمام مراسم حج به طرف کربلا به راه افتاد. به همین دلیل زیارت امام سوم شیعیان در این روز بسیار توصیه شده است. خواندن دعای امام حسین علیه السلام مهم ترین اعمال پس از نماز ظهر و عصر است.در این روز حجاج در نزدیکی مکه در منطقه ای به نام عرفات از ظهر تا غروب توقف می کنند و بعضی از مراسم حج را به جا می آورند.همچنین برای این روز ادعیه و اعمال مستحبی فراوان وجود دارد از جمله دعای عظیم الشأن عرفه که از امام حسین علیه السلام نقل شده و دارای فضیلت بسیار است. این روز از روزهاى بافضيلت و از اعياد بزرگ می باشد. مطابق با روایات روز عرفه، روزى است كه خدا بندگانش را به عبادت و طاعت‌ خويش دعوت كرده و سفره‌هاى جود و احسانش را براى آنان گسترده و شيطان در اين روز خوارتر و حقيرتر و رانده‌تر و خشمناك ‌تر از روزهاى ديگر است.

اعمال روز عرفه

برای این روز دعاها، نمازها و اعمال مختلفی (از جمله غسل قبل از زوال) ذکر شده‌ است که شیعیان از جمله افرادی که در حج حضور ندارند بجا می‌آورند. از جمله مهم‌ترین این اعمال دعای امام سوم شیعیان در روز عرفه است.زيارت حضرت سيدالشهدا عليه السلام كه برابر هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد و بلكه افضل از اين است، خواندن دو ركعت نماز پس از نماز عصر و قبل از شروع به دعا زير آسمان و اعتراف به گناهان، صدقه دادن كه پاداشى مضاعف از ديگر ايام دارد، آزادكردن برده در شب و روز عرفه، اشتغال به دعا پس از نماز ظهر و عصر و نيز اجتماع مردم جهت دعا در اين روز استحباب دارد. بلكه دعا در روز عرفه از روزه افضل است؛ از اين رو چنانچه روزه موجب ضعف انسان از دعا گردد، كراهت دارد؛ ليكن در صورتى كه موجب ضعف نشود، مستحب است.

عرفات نام جایگاهی است که حاجیان در روز عرفه (نهم ذی الحجه) در آنجا توقف می کنند و به دعا و نیایش می‌پردازند و پس از برگزاری نماز ظهر و عصر به مکه مکرمه باز می‌گردند و وجه تسمیه آنرا چنین گفته اند که جبرائیل علیه السلام هنگامی که مناسک را به ابراهیم می‌آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت «عرفت» و او پاسخ داد آری، لذا به این نام خوانده شد.و نیز گفته اند سبب آن این است که مردم از این جایگاه به گناه خود اعتراف می‌کنند و بعضی آن را جهت تحمل صبر و رنجی میدانند که برای رسیدن به آن باید متحمل شد.

چرا که یکی از معانی «عرف» صبر و شکیبایی و تحمل است.آیت الله العظمی وحید خراسانی نیز در مورد روز عرفه چنین گفتند: همانطور كه در ميان شبهاي سال هيچ شبي به اندازه شب قدر اهميت ندارد بعداز ظهر روز عرفه نيز در ميان روزهاي سال امتيازي ويژه دارد.گرچه در روز عرفه حضور در كنار قبر مطهر سيد الشهدا عليه السلام ونيز تشرف به حج و وقوف در صحراي عرفات فضيلت و توفيق عظيمي است كه بسياري از ما از آن محروميم،اما دعا و درخواست از پيشگاه خداوند رحمان و رحيم در عصر روز عرفه براي هركس در هر كجا كه باشد بسيار مغتنم است.

همانطور كه از امام باقر عليه السلام چنين نقل شده است كه فرمود : يوم عرفه يوم دعاء و مس‍أله۱ روز عرفه روز دعا و درخواست از خداوند است.از جمله دعاهاي آن روز دعاي عرفه سيد الشهدا عليه السلام كه مجموعه اي است گرانقدر از ناب ترين معارف توحيدي و والاترين دروس معرفت الله و تهذيب نفس و نيز دعاي روز عرفه امام سجاد عليه السلام در صحيفه سجاديه-زبور آل محمد عليهم السلام- مي باشد .از طرفي روز نهم ذي الحجه روز شهادت حضرت مسلم ابن عقيل فرستاده سيد الشهدا عليه السلام به كوفه است كه به امر ابن زياد و پس از بي وفايي و پيمان شكني مردم مظلومانه به شهادت رسيد.

در فضيلت آن حضرت همين بس كه سالها پيش از شهادتشان رسول اكرم صل الله عليه و آله وسلم خطاب به اميرالمومنين عليه السلام فرمودند: فرزند عقيل در راه محبت فرزند تو كشته مي شود ديدگان مومنين بر او مي گريد و فرشتگان مقرب بر او درود مي فرستند .لازم بذكر است در اين روز هاني ابن عروه نيز كه بزرگ طايفه خويش بود به جرم پناه دادن و كمك به مسلم ابن عقیل به شهادت رسيد و بدن مطهر هر دو بزرگوار در زاويه مسجد كوفه دفن گرديد.

فاطمه هوشنگی/دریا