دریا نیوزعوارض پس از کرونا

دریانیوز: کرونا تاکنون نیمی از جهان را فرا گرفته و تعداد کثیری از مردم جهان را مبتلا کرده است اما مسئله ای که خیلی از مبتلایان بهبود یافته را نگران کرده است، عوارض آن است

، 09:07   /   کد خبر: 36741   /   تعداد بازدید: 150


دریانیوز: کرونا تاکنون نیمی از جهان را فرا گرفته و تعداد کثیری از مردم جهان را مبتلا کرده است اما مسئله ای که خیلی از مبتلایان بهبود یافته را نگران کرده است، عوارض آن است.

آن ها نگرانند که پس از بهبودی کامل، همچنان عوارض ریوی و دیگر عوارض این بیماری ادامه پیدا کند، در این رابطه برخی از پزشکان در مورد عواقب جدی کرونا ویروس و اینکه پس از بهبودی حالت افراد مبتلا چگونه خواهد بود، صحبت کرده اند.که در این گزارش به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.این که یک ویروس در بدن باقی بماند و بعد از مدتی دوباره فعال شود و عوارض جدیدی ایجاد کند در دنیای بیماری‌ها سابقه‌دار است.

مشهورترین آن ها «تب‌خال» است که وقتی وارد بدن شود برای همیشه باقی می‌ماند و با ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن سریع عود می‌کند و باعث ایجاد تاول می‌شود. گاهی هم ممکن است عوارض یک بیماری تأثیری ماندگار به‌اندازه همه عمر داشته باشد. در بیماری‌های واگیر اخیر ویروس «ابولا» یکی از ماندگارها بود. این ویروس در مایع زجاجیه چشم برخی مبتلایان باقی ماند و پس از چند سال به بیماری‌های چشمی حاد و دائمی منجر شد. حدود یک‌سوم مبتلایان به «سارس» نیز چند سال پس از بهبودی به اختلال عملکردی ریه‌ها دچار شدند.

درباره «مرس» وضعیت بدتر بود و یک‌سوم مبتلایان به مرس مدتی پس از بهبود به زخم ریه دائمی دچار شدند. درباره کرونا هنوز خیلی زود است که درباره عوارض بلندمدت صحبت شود ولی نتایج تحقیقات در همین مدت کوتاه گمانه‌زنی‌های مختلفی در پی دارد و به دلیل ناشناخته بودن و پیچیدگی این بیماری نمی توان نظریه ای قطعی ارائه داد.اما بررسی وضعیت پزشکی مبتلایان به کرونا پس از بهبودی، از همان ماه نخست شیوع جهانی کرونا نشان داد عوارض این بیماری تا مدتی باقی می‌ماند. یکی از نخستین تحقیقات دراین‌باره در هنگ‌کنگ نشان داد عوارض ریوی مهم‌ترین مشکل مبتلایان پس از بهبودی است.

محققان این کشور متوجه اختلال در عملکرد ریه‌های مبتلایان حتی پس از بهبودی کامل شدند. از همان ابتدای شیوع کرونا نیز مشخص شد ظرفیت ریه‌های افراد بهبودیافته کمتر از قبل شده است و برای برخی کسانی که به کرونای شدید مبتلا شده بودند تنها 20 تا 30 درصد ریه‌ها عملکرد مطلوب داشت.

مدیریت امکانات بیمارستانی هنگ کنگ اعلام کرده که بیمارانی که پس از ابتلا به ویروس جدید از کرونا ۱۹-Covid بهبود می‌یابند در آینده هنگام راه رفتن سریع دچار اختلال در عملکرد ریه و احساس نفس تنگی شدید خواهند شد.این نتیجه گیری بر اساس مطالعه وضعیت گروهی از ۱۲ بیمار که درمان شده اند فراهم شده است.

به گفته مارگارت اوون زنگ، رئیس مرکز عفونت‌های بیمارستانی هنگ کنگ، دو یا سه نفر از آن‌ها دیگر قادر به انجام وظایفی که قبلاً می‌توانستند انجام دهند، نمی‌باشند.


* سکته مغزی
همچنین تحقیقات اولیه نشان می‌دهد ابتلا به کرونای شدید یا خفیف در بلندمدت خطر تشکیل لخته‌های خونی را افزایش می‌دهد و به این دلیل ممکن است در برخی افراد احتمال بروز سکته مغزی را بالا ببرد. این عارضه کرونا و تشکیل لخته‌های خونی حتی می‌تواند به آسیب‌های عمومی‌تری در بدن منجر شود.

دکتر «علی‌اکبر حق‌دوست» رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا در این‌باره می‌گوید: «برخی عوارض کرونا اعم از عوارض کبدی و کلیوی و سایر اندام‌های بدن می‌تواند از طریق ایجاد ترومبوزها یا لخته‌های خونی کوچکی در مویرگ‌ها و سرخرگ‌های بسیار کوچک باشد که منجر به سکته‌های ریز در آن قسمت‌ها شود».

آرمین وزیریان متخصص بیماری‌های عفونی درباره عوارض ویروس کرونا گفته است که « حدود ۱۴ درصد افرادی که مبتلا به این ویروس می‌شوند در بیمارستان‌ها بستری خواهند شد و ریه‌های آن‌ها به شدت درگیر می‌شود و احتمال دارد عوارض تنفسی ناشی از کرونا تا سال‌های زیادی گریبان گیرتان شود.

به گفته وی «شدت درگیری افراد بر اثر ویروس کرونا کاملا متفاوت بوده و ممکن است یک یا دو لکه در ریه فرد به صورت درگیری مختصر دیده شود و در درگیری کرونا در فرد دیگر ریه هایش را دچار اختلال کند.» این متخصص عفونی و تب در دانشگاه تصریح کرد: «واقعیت این است که نمی‌توان اتفاقات زندگی فردی را که بر اثر ویروس کرونا ریه هایش نابود شده است را پیش بینی کرد.»

وزیریان اظهار کرد: «فردی که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان حاضر می‌شود و کادر درمانی برای او درمان‌های ضد ویروس تجویز می‌کند علائم کرونا بسیار کمتر می‌شود، ولی واقعیت این است که مشخص نیست ریه فردی که تخریب شده است حتی اگر به زندگی عادی برگردد تا چه میزان ظرفیت ریه اش حفظ خواهد شد؛ بنابراین باید منتظر ماند.»

علاوه بر آن محققان می‌گویند احتمال حملات صرع در برخی مبتلایان بالا می‌رود و ممکن است این حملات در بلندمدت دائمی شده و حتی به بروز بیماری صرع منجر شود.

در ماه‌های اخیر خبرهایی از بروز بیماری‌های پوستی بر اثر ابتلا به کرونا نیز منتشر شد که گمان می‌رود از عوارض کرونا نباشد بلکه نتیجه استفاده از چند دارو برای درمان کرونا و بروز «تداخل دارویی» باشد.

محمدمهدی زحمتکش فوق تخصص بیماری‌های ریه، نیز درباره اینکه آیا افراد مبتلا به ویروس کرونا پس از بهبودی نیز دچار تنگی نفس یا برخی عارضه‌های کبدی خواهند شد یا خیر، گفته است که « هنوز تجربه خیلی زیاد و طولانی‌مدت درباره اینکه این ویروس چگونه رفتار خواهد کرد، نداریم و باید زمان بگذرد تا ببینیم عارضه‌ای که در ریه، کلیه و نقاط دیگر بدن می‌گذارد چگونه است.»

وی افزود: «با توجه به ویروس‌های قبلی، ممکن است درجاتی از مشکلات را برای بیمار بهبودیافته برجا بگذارد و تدریجاً فروکش کند و گاهی به ندرت امکان دارد این عارضه تا آخر عمر در ریه فرد بیمار بماند، اما قطعاً آنچه در ریه بیمار می‌ماند باعث زمین‌گیر کردن نمی‌شود، اما همان طور که گفتم باید رفتار ویروس را در آینده بیشتر بررسی کنیم و ببینیم تفاوتی با ویروس‌های قبلی دارد یا خیر یا مثل آن‌ها عمل می‌کند.»

زحمتکش تصریح کرد: «احتمال دارد کسانی که دچار نارسایی تنفسی شده و در «آی سی یو» بستری شدند و سندروم زجر تنفسی و نیاز به اکسیژن و دستگاه تنفس مصنوعی داشتند، بعداً عوارض داشته باشند، اما این عوارض به مرور کمتر می‌شود و به ندرت ممکن است تا آخر عمر بیمار همراه وی باشد.

دکتر آیدین پورکاظمی با اشاره به بهبود تعداد چشمگیری از مبتلایان به کرونا، یادآور شد: این بیماری برخلاف شیوع بالا میزان کشندگی پایین دارد و درصد کمی از افراد مبتلا ممکن است که نتوانند این مرحله را طی کنند، بنابراین به‌زودی می‌توان این ویروس را تحت کنترل قرار دارد و خوشبختانه اقدامات خوبی درخصوص تولید دارو انجام شده است.

این متخصص عفونی، کرونا را یک بیماری جدید با روش‌های درمانی ناشناخته دانست و اظهار کرد: ویروس کرونا سرعت انتشار بالایی دارد و بنابراین پیشگیری از آن و رعایت نکات بهداشتی بهترین راهکار کنترل این بیماری است.

همچنین حفاظت صورت در مواجهه با ذرات تنفسی آلوده بسیار مهم است، بنابراین هنگام عطسه و سرفه حتما با دستمال یا داخل آرنج جلو انتشار قطرات تنفسی را بگیرید. کاهش حضور در اجتماع و اماکن پرازدحام و مسقف نیز ضرورت دارد.

پورکاظمی، با اشاره به عوارض جدید کرونا، تصریح کرد: علائمی مانند التهاب و کبودی انگشتان، اختلال بویایی و چشایی، سردرد‌های خیلی شدید، درد شکم، گرفتگی عضله قلب و قرمزی چشم که ممکن است تا ۲ماه بعد از ابتلا به کرونا بروز کند، عوارض بیماری کووید۱۹ محسوب می‌شود و برخی به اشتباه آن را علائم حاد بیماری می‌دانند.

وی نشانه‌های پوستی مانند تغییر رنگ پوست و کهیر و تاول را الزاما ناشی از بیماری کووید۱۹ ندانست و متذکر شد: این بیماری جدید است و علائم و نشانه‌های آن قطعیت ندارد، اما ممکن است برخی از افراد بیماری دیگر را هم‌زمان با کرونا داشته باشند.

همانطور که می بینید هر کس نظریه ای در مورد عوارض این بیماری دارد و به طور قطع نمی توان راجب آن و عوارض آن نظری داد چرا که خود بیماری همچنان نا شناخته است .

فاطمه هوشنگی/دریا