دریا نیوزماسک، ارزانترین وسیله برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

، 08:48   /   کد خبر: 36735   /   تعداد بازدید: 63


دریانیوز: در این روزهای سخت و نفس گیر کرونایی یکی از یاورانی که میتواند از ابتلا به این بیماری جلوگیری کند و درصد مبتلا شدن مارا به این بیماری کاهش دهد، ماسک است.

اما متاسفانه عده ای وجود دارند که به استفاده از ماسک اعتقادی ندارند، نمی دانم که آیا این افراد فکر نمی کنند که جان خود هیچ،بلکه جان اطرافیانشان را نیز در خطر می اندازند؟ آیا حتما خدایی ناکرده باید اتفاقی رخ دهد تا رعایت کنند؟ نتیجه آثار هر تغییر مثبت و منفی اجتماعی پس از چند روز یا چند هفته خود را نشان می‌دهد. به طوری که پس از ۵ تا ۱۰ روز موارد سرپایی افزایش پیدا می‌کند، ۲ تا ۴ هفته بعد شاهد افزایش موارد بستری هستیم و ۴ تا ۶ هفته بعد شاهد افزایش یا کاهش موارد مرگ هستیم. ثابت شــده اســت ماســک، رعایــت فاصله گــذاری و شســتن دســت مواردی هستد که به عــدم ابتـلـا بــه این ویــروس کمک می کنند. اگر مردم از ماسک در محافل مختلف استفاده کنند، شــیوع این ویروس با کاهــش 90 درصدی مواجه می شــود. اما متاسفانه این موارد رعایت نمی شود و به محض اینکه استان ها سفید اعلام شود و از حالت هشدار و قرمز خارج شود دیگر مردم رعایت نمی کنند و زندگی را به صورت عادی ادامه می دهند و دوباره مرگ و میر ها افزایش می یابد و تعداد مبتلایان زیاد می شود.

این موضوع ناشی از این است که در مقاطعی که استان از حالت قرمز خارج می شود رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در جامعه کاهش می یابد و مردم با برگزاری مراسم‌ عروسی و عزا و انجام سفرها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی کنند و از طرف دیگر دولت به دلیل نیازهای اقتصادی مجبور به بازگشایی اصناف و اماکن می شود. سایت رسمی سازمان بهداشت جهانی در اوایل شیوع جهانی کرونا، اعلام کرد که باید از راه‌های ورود کرونا به بدن خود محافظت کنیم. این سایت، از دهان، گوش، بینی و چشم به عنوان راه‌های ورود ویروس کووید ۱۹ به بدن یاد کرد و در ادامه استفاده از ماسک را ارزان‌ترین و راحت‌ترین راه برای پیشگیری از ویروس کرونا شناخت.سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، هر دو بر این باورند که ماسک وسیله پوششی لازم است که نباید از آن غافل شد؛ زیرا به تازگی ثابت شده است که نفس کشیدن در فضای آلوده نیز ما را به کرونا مبتلا می‌کند. پس وسیله‌ای که باید داشته باشیم و از آن استفاده کنیم ماسک است؛ اما ماسک‌ها که از چشم‌ها محافظت نمی‌کنند.

اما در مکان هایی عمومی و حتی در ماشین هایی که در خیابان عبور می کنند، می بینیم عده ای نوع پوششی از جنس تلق‌هایی که از بالای صورت شروع می‌شوند و تا زیر چانه ادامه دارد، استفاده می کنند. در این نکته شاید ایراد ماسک‌ها این باشد که فقط از بینی و دهان مراقبت می‌کنند ولی بهتر است بدانیم اگر دست آلوده به چشم‌ها نزنیم، از فاصله کمتر از یک و نیم متری با کسی صحبت نکنیم و در معرض عطسه و سرفه نباشیم نیازی به تلق و عینک نیست. اگر فکر می‌کنید که برایتان سخت است دست آلوده به صورت خود نزنید حتما از تلق‌های صورت استفاده کنید. بهتر استبعد از هر بار استفاده تلق را از داخل و بیرون ضد عفونی کنید.اما در خیابان دیده ام که برخی افراد از وسیله پوشش تلقی یا به اصطلاح شیلد استفاده می کنند باید توجه داشت کسانی که تنها از تلق استفاده می‌کنند بهتر است بدانند که اطراف تلق باز است و به راحتی راه برای ورود ویروس باز است. حتما تلق را با ماسک استفاده کنید و اگر هر دو برای شما اذیت‌کننده هستند لطفا ماسک را مهم‌تر بدانید.امید است با رعایت کردن و با استفاده از ماسک از این بیماری جلوگیری شود و به زودی این بیماری از این برود و شرایط به حالت عادی بازگردد. با وجود گرمای طاقت فرسا استفاده از ماسک بسیار سخت است ولی رعایت کردن بهتر از مبتلا شدن است.

بهاره محمد حسینی زاده/دریا