دریا نیوزمشکلات سنگ کن همچنان پا برجاست

دریانیوز: بندرعباس شهري پهناور و پايتخت تجارت و اقتصاد كشور بزرگ ایران است اما متاسفانه فقط اسم پايتخت را يدك مي كشد.

، 09:33   /   کد خبر: 36718   /   تعداد بازدید: 127


دریانیوز: بندرعباس شهري پهناور و پايتخت تجارت و اقتصاد كشور بزرگ ایران است اما متاسفانه فقط اسم پايتخت را يدك مي كشد.
با وجود صنايع و مخازن در هرمزگان هنوز محله هايي در بندرعباس وجود دارد كه در فقر امكانات و محروميت زندگي مي كنند. محله سنگ كن بندرعباس كه يكي از شرقي ترين محلات و نزديكترين محله حاشيه نشين و بافت فرسوده به بهترين مناطق شهري است، تفاوت عظیمی با همسایگان خود دارد. محله سنگ کن به واسطه یک خیابان به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است و محله
سنگ کن غربی تنها محله ای است که خور از میان آن می گذرد.بارها فریاد زدیم که سنگ کن شرقی و غربی هر کدام در مشکلات خود غرق شده اند و اهالی سنگ کن از کمترین امکانات بهره ای نبردند.

همبازی فرزندان این محلات خورهای فاضلاب است و از کمترین وسایل بازی محروم هستند و کودکان این محله در کنار نیزارها و لجن زارها بازی می کنند و به بوی تعفن آمیز فاضلاب عادت کرده اند. فاضلاب ها مریضی های بسیاری را برای کودکان این منطقه به وجود می آورد کودکان بدنی ضعیف و پوستی حساس تر دارند.طی گزارش ها و خبرهایی که در این روزنامه منتشر شد و در فضای مجازی منتشر شد در پی آن شدیم که بررسی نماییم که چه مقدار از مشکلات مطرح شده حل شده است؟ با صحبت هایی که با یکی از معتمدین محله سنگ کن غربی داشته ایم، گفت: فقط 20 درصد این محله بافت فرسوده است و 80 درصد لاین بندی شده است که ساکنین آن 20درصد جز قدیمی ترین افراد این محله هستند. از عمده مشکلات اهالی لوله کشی فاضلاب است وپیگیری ها و نامه نگاری هایی نیز در این زمینه انجام شده است.

 

هر دفعه به اداره آب و فاضلاب رجوع می کنیم می گویند بودجه نیست و همچنان با مشکلات فاضلاب اندر خم یک کوچه هستیم. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب علاوه برکمبود بودجه در رابطه با مشکل فاضلاب گفته است که شهرداری باید نقشه و معابر وکوچه های این محله را مشخص کند که ما بعد از اجرای طرح با مشکل مواجه نشویم، اما به این موضوع توجه نمی کنند که در حال حاظر 80 درصد محله لاین بندی شده است و فقط 20 درصد بافت فرسوده است و همان بیست درصد هم جایگذاری معابر مشخص است سوال این است اگر مشکل طرح خیابان و کوچه هاست چرا آن 80 درصدی که لاین بندی شده است مشکلش حل نمی شود؟ساکنین محله سنگ کن همانند محلهقریشی ها و نخل ناخدا 10-12 سال پیش هزینه لوله کشی فاضلاب را پرداخت نموده اند اما لوله کشی فاضلاب انجام نشده است در صورتی که اصلی ترین لوله فاضلاب مناطق گلشهر، چهار راه پگاه، زعفرانیه و... از این لاین بندی ها می گذرد ولی اهالی محله سنگ کن از مزایای لوله کشی فاضلاب برخوردار نیستند .

به اجبار سه الی 4 چاه فاضلاب در حیاط های خانه هایشان حفر کرده اند که با توجه به همجوار بودن با دریا و بالابودن سطح آب ها این چاه ها زود پر می شود.نیک روان ادامه داد: ما در منطقه ای زندگی می کنیم که دچار بحران کم آبی هستیم، وقتی خط لوله شهری دچار شکستگی می شود و با 121 تماس می گیریم، برای اصلاح خط لوله رجوع نمی کنند و با پیگیرهای مکرر اگر آمدند از دو الی سه شکستگی یک لوله را اصلاح می کنند و بعد از گذشت زمان آب زیادی هدر می رود. وقتی هم خط لوله آب درست شد دیگر خبری از آسفالت کردن و یا پر کردن چاله ها نیست.وی افزود: جا دارد اینجا از شهردار محترم تشکر کنم، آقای شهردار بعد از بازیدی که از محله انجام داده اند دستور دادند دیوارکشی خور انجام شود. مشکل عقب ماندگی خور این بود که اداره راه و شهرسازی مسیر خور را تغییر داده بود و زمین های فعلی که خور از آنها عبور می کند را فروخته و درصدد واگذاری آنها بوده است که به موجب این طرح خیلی از خانه های ساکنین محله سنگ کن و محله نخل ناخدا در طرح می رفت و خراب می شد که طی مصوباتی بین اداره راه و شهرسازی و شهرداری این دو اداره مشکل را بین خودشان حل کردند و دیوار کشی خور انجام شد . گویا پس از بررسی های انجام گرفته به این نتیجه رسیدند که این جا به جایی مسیر خور هزینه های بسیار بالایی دارد که در نهایت تصمیم گرفتند همین مسیر خور را بازسازی کنند و به افرادی که این زمین ها را خریداری نمودند در جای دیگر زمین واگذار نمایند.

 

ساکنین به یکی از آرزوهای چند ساله خود رسیدند. چراکه در گذشته وقتی بارندگی صورت می گرفت آب خور به خانه ها ورود می کرد و ساکنین از خدا می خواستند باران نبارد تا خانه و وسایل زندگی شان به زیر آب نرود.به سراغ محله سنگ کن شرقی می رویم دورکی یکی از معتمدین محله می گوید: مشکلات سنگ کن شرقی همچنان پا برجاست و فقط یک تغییر انجام شده است برق محله که بسیار ضعیف بود و لوازم برقی خیلی از ساکنین سوخت و با توجه به شرایط اقتصادی و گرانی ها دیگر این اهالی قدرت خرید ندارند . تیرهای چراغ برق جایگذاری شده است منتها هنوز با توجه به گرمای بندرعباس ترانس و سیم کشی ها انجام نشده است و در دست احداث است اما باقی مشکلات پابرجاست آسفالت محله انجام نشده است و فقط تعداد محدودی از کوچه ها آسفالت شده است و بقیه معابر و کوچه ها همچنان خاکی است. لاین بندی نیز انجام نشده است سگ ها، گربه ها و موش ها در این خاک ها می خوابند و گذر می کنند بچه ها با این خاک ها بازی می کنند و سرگرم هستند یکی از بچه ها که چندی پیش دچار بیماری شد وقتی به دکتر مراجعه کردند، دکتر مربوطه بیماری را در اثر خاک بازی دانست. وی افزود: لای روبی خور فقط 10 متر اول انجام شده است و هنوز خور کاملا لایروبی نشده است و در سنگ کن شرقی دیوار چینی خور انجام نشده است و خور تبدیل شده است به سکونت گاه حشرات و حیوانات، متاسفانه روزانه شاهد گزش حشرات موذی هستیم . امیدواریم با انتشار این سلسله گزارش های اجتماعی در روزنامه مردمی دریا فریاد به حق شهروندان به گوش مسوولین برسد، باشد که در جهت تحقق نیازها و خواستهای به حق همشریانمان گامی موثر برداشته شود.

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا