دریا نیوزباغ شاهزده ماهان، زیباترین و بزرگترین باغ تاریخی ایران

، 09:00   /   کد خبر: 36712   /   تعداد بازدید: 61


دریانیوز: ایران، کشوری با تاریخی غنی و تمدنی باستانی، آثار باستانی بسیاری نیز در گوشه گوشه ی خود جای داده است.یکی از این آثار باستانی، باغ شازده ماهان کرمان است که یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین باغ‌های ایرانی است که در زمان قاجار و به دستور محمد حسن خان، سردار ایروانی حاکم وقت کرمان احداث شده است.موقعیت این باغ در منطقه ای کویری و در فاصله ی 6 کیلومتری شهر ماهان در مسیر جاده ی بم کرمان همچنین در دامنه ی کوه های برف گیر جوپار می باشد و جالب است بدانید زیبایی که این باغ دارد باعث ثبت جهانی آن در یونسکو شده است.

۳۰ تیر ماه سالروز ثبت این بنا بود که بهانه ای است برای به تصویر کشیدن این بنا در ذهن کسانی که تا به حال باغ شازده را از نزدیک ندیده اند و باز گو کردن دانستنی هایی از آن برای کسانی که درباره ی آن نمی دانند.این عمارت به عنوان سیزدهمین اثر ایرانی به فهرست میراث جهانی یونسکو پیوست که زمان آن به سال 1390 برمی گردد و از اهمیت زیادی برخوردار است و نام در آن لیست پرجاذبه ترین مکان های گردشگری ایران قرار دارد. باغ شاهزاده در حدود 2 کیلومتری شهر ماهان و 35 کیلومتری مرکز کرمان قرار دارد و برای رسیدن به آن می‌توانید از طریق جاده‌ی کرمان به بم اقدام کرده و پس از حدود 25 کیلومتر، به آنجا برسید. این باغ مثل بهشتی است که در میانه‌ی دوزخ سربرآورده باشد.

علاوه براین، بنای باغ شاهزاده در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. همانطور که گفته شد، این باغ، در میانه‌ی راه کرمان به بم و در مسیر جاده‌ی ابریشم قرار دارد و همین امر در زمان‌های دور، بر اهمیت آن افزوده بوده است.یکی از مهم ترین جذابیت های این باغ تناقض بین درختار سر به فلک کشیده و جویبارهایش با کویری است که باغ همچون نگینی در آن می درخشد.شاید برایتان سئوال باشد که این کویر کجا و این آبادانی کجا؟!!!!چطور چنین چیزی در دل کویر امکان‌پذیر است؟ آبی که در این باغ جریان دارد از قنات و رودخانه تیگران که از برف‌های ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می‌گیرد، تامین می‌شود. علاوه بر این، شیب تند زمین هم باعث می‌شود که آب به شکل جویبار از بالا تا پایین در باغ شاهزاده جریان داشته باشد. این آب تنها باغ شاهزاده را سیراب نمی‌کند، بلکه در ادامه به سمت روستای مقسم تیگران می‌رسد و آنجا را هم آباد کرده است.یکی دیگر از زیبایی‌های این باغ می‌توان به عمارت شاه‌نشین، استخر و جوی‌ها، بالاخانه، باغ خلوت و آبشارهای زیبای آن اشاره کرد. علاوه براین، رستورانی در این مجموعه قرار دارد که می‌تواند خاطره‌ی بازدید از آن را برایتان گواراتر کند. در ضمن، این باغ مجهز به مهمانسرایی هم هست که می‌تواند پذیرای شما برای اقامتی یک تا چند روزه باشد. موضوع دیگری که در مورد باغ شاهزاده جالب توجه است، سیستم آبرسانی هوشمندی است که در آن زمان، در باغ تعبیه شده و تا به امروز، آبادانی باغ را تضمین کرده است.

جریان آب در قالب یک جوی که در دو طرف آن دو حوض بزرگ قرار دارد، طراحی شده است و فواره‌هایی که در این حوض‌ها قرار دارند، باعث ایجاد طراوت بیشتر در محیط شده‌اند. این فواره‌ها در جای جای باغ شاهزاده به چشم می‌خورند و کمتر باغی در ایران وجود دارد که به این میزان از فواره‌ها استفاده کرده باشد و البته آن‌ها را با هدف و مقصود خاصی در بنا جا داده باشد.ماجرای جای خالی کاشی هاآنچه در این بنا، توجه شما را به خود جلب می کند، جای خالی ۳ قطعه کاشی بر روی طاق کاشی‌کاری شده است. ممکن است برایتان سئوال شود که چرا جای این کاشی ها خالی است و تصور و ذهنتان را به هم بریزد!! اما داستان بسیاری جالبی پشت آنها وجود دارد. گفته می‌شود که صاحب بناهای باغ ظلم و ستم زیادی را بر مردم روا می داشت. هنگامی که معمارِ سردر مشغول تکمیل آن بود خبر مرگ شاهزاده عبدالحمید میرزا ناصرالدوله (نوه دختری ناصرالدین شاه) را به وی می رسانند. وی از شدت خوشحالی تغار گچِ در دستش را محکم به دیوار می کوبد و پس از رها کردن کار از آنجا می گریزد. حالا این جاهای خالی یادمانی از یک خاطره تاریخی هستند که بر سردر باغ شاهزاده جا خوش کرده اند.اگربعد از بحران کرونا به کرمان سفر کردید پیشنهاد می کنم حتما به ماهان سری بزنید و لذت قدم زدن در این باغ و دیدن گوشه هایی از تاریخ را از دست ندهید.

فاطمه هوشنگی/دریا