دریا نیوزنقش زنان در شکست کرونا

، 08:57   /   کد خبر: 36711   /   تعداد بازدید: 64


دریانیوز: در روزهایی که درگیر ویروس منحوس کرونا هستیم علاقه مندی ها به اخبار بیشتر شده است. متاسفانه هر روز شاهد سیر صعودی آمار مبتلایان و مرگ و میرها هستیم. در هفته های گذشته هر 13 دقیقه یک هم وطن جان خود را از دست می داد اما الان متاسفانه آمارها نشان می دهد هر هفت دقیقه یک نفر جان خود را از دست می دهد. نکته قابل توجه این است که آمار خانم ها نسبت به آقایون کمتر است شاید برای شما هم جالب باشد که همیشه خانم ها پیش قدم بوده اند نسبت به آقایون اما در این شرایط بحرانی توانسته اند آمار کمتری را به خود اختصاص دهند و مدیریت بحران داشته باشند.زمانی که بحران رخ می‌دهد چه در جامعه کوچکی مثل خانواده و چه در جامعه بزرگی مانند شهر یا کشور، رفتار مردم و تک تک اعضای جامعه، در مقابله با بحران و سپری کردن دوران بازسازی و بازتوانی نقش موثری دارد؛ حتی بیشتر از نقش دولت‌ها.

شاید رویکرد جنسیتی درکل، معنا نداشته باشد اما در جزئیات فرایند مدیریت بحران، تاثیر حضور زنان بسیار بیشتر از مردان است. زن ها با توجه به حس های مادرانه و دلسوزی و احساسات بیشترمی توانند بحران را بهتر مدیریت کنند اما این ویروس باعث شده ما هر روزه نگران سلامتی خود و خانواده باشیم و راهکارهایی همچون تغییر سبک زندگی برای رسیدن به تندرستی و سلامت خود به کار گیریم و حتی بسیاری از کارهای روزمره خود را انجام ندهیم. کودکان از والدین خود الگو می گیرند و وظایف مادرها توجه به بهداشت و سلامت اعضای خانواده، آموزش فرزندان و ایجاد سرگرمی برای آنها در خانه است. شست وشوی دست، ماسک زدن و استفاده از دستکش تغییراتی است که در ظاهر ایجاد شده و در باطن هم هرچقدر روابط بسته تر شود روی روان ما تاثیر می گذارد .اما یادمان نرود این موقتی است به این معنا که انسان موجودی است که خود را با شرایط وفق می دهد و بعد از کرونا دقیقا همانند قبل خواهیم شد.

خانم های خانه دار می توانند با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی پیش آمده به واسطه کرونا که مسئله مهمی است و بار مدیریت اقتصادی اش را زنان در خانه بر دوش می گیرند.با توجه به هزینه های هنگفت تهیه ماسک و اقلام بهداشتی خودشان دوخت ماسک و فراهم کردن تجهیزات بهداشتی را انجام دهند تا بتوانند پیشگیری های لازم برای جلوگیری از این ویروس را انجام دهند. مردان با توجه به آنکه از شرایط جسمی بهتری نسبت به بانوان بهره مندند ولی روحیه و احساسات مقابله با ویروس را ندارند و با توجه به آنکه مردها خارج از منزل مشغول فعالیت هستند و با ورود با خانهمی توانند ناقل باشند خانم ها می توانند با ضد عفونی و تهیه دمنوش ها ی گیاهی و تغذیه سالم اعضای خانواده را از این بلا نجات دهند. به امید آنکه هر چه زودتر این ویروس منحوس از بین رود و سلامتی و شادی به کانون های گرم خانواده بازگردانده شود.

بهاره محمد حسینی زاده/ دریا