دریا نیوزتاثیر فضای مجازی در زندگی واقعی

، 08:47   /   کد خبر: 36708   /   تعداد بازدید: 53


دریانیوز:جالب است بدانید که درحالیکه مهمترین اخبار دنیا را در این چند ماه اخیر ماجرای شیوع ویروس کرونا در برگرفته است به گفته پژوهشگران شبكه‌های اجتماعی، از اواخر اسفند تا اواخر فروردین سال جاری، ترند اول توئیتر فارسی #كرونا بوده و در تلگرام و اینستاگرام نیز بیشترین مطالب حول موضوع كرونا منتشر شده است. از ابتدای شیوع کرونا تا به الان که پنج ماه از شیوع این ویروس می گذرد کمپین ها و هشتگ های زیادی ساخته شد. مدافعان سلامت، در خانه می مانیم ، ماسک بزنیم و سایرکمپین های جدی که شاید برای مقابله با این ویروس بسیار موثر بوده است و اشخاص زیادی سعی کرده اند با آگاه سازی و اطلاع رسانی ها نقش مهمی را ایفا کنند.


#در- خانه- بمانیم، از اولین كمپین‌هایی بود كه در شبكه‌های اجتماعی تشكیل شد و به‌سرعت گسترش یافت. قابل تصور نیست كه اگر شبكه‌های اجتماعی نبودند، این كمپین چقدر می‌توانست موفق باشد و می‌توان گفت كه این شبكه‌ها با فراهم آوردن فضای تذكر مردم به مردم، نقش مهمی در «كنترل اجتماعی» برای رعایت نكات بهداشتی درون جامعه ایران ایفا كرد. #كرونا-_را_شكست_می‌دهیم، كمپین بعدی بود. كمپینی كه برای نخستین بار در رسانه ملی استفاده شد و سعی در آگاه‌سازی مردم داشت. بنگریم اگر شبکه های مجازی نبود قطعا فاجعه عمیق تری رخ می داد و مقابله با کرونا بسیار سخت بود و نرخ فراگیری کرونا از این بیشترمی شود.

الان که کرونا به اوج خود رسیده و در موج سوم از شیوع این ویروس هستیم آنگونه که در فضای مجازی هشتگ می زنیم در خانه بمانیم در زندگی واقعی عمل نمی کنیم.در روزهای اول شیوع این ویروس ترس و نگرانی از مبتلا شدن به این ویروس و ناقل بودن بیشتر افراد رعایت می کردند و ماسک می زدند و دستکش می پوشیدند به طوری که ماسک ، دستکش و مواد ضد عفونی کنند نایاب شده بود و خبری از مسافرت و گردش و دورهمی نبود اما متاسفانه ترس از این بیماری از بین رفت و در کشور ما تقریبا روزانه 200 نفر جان خود را در اثر این بیماری از دست می دهند. و کشور ما سومین کشور مبتلا به این ویروس شده است. ما با در خانه ماندن می توانیم جان خود و عزیزانمان را نجات دهیم کادر درمانی خسته شدند. بسیاری از کادر درمان مبتلا شدند عده ای جان خود را از دست دادند اگر ما مانند روزهای اول رعایت کنیم و به پویش های در خانه بمانیم، ماسک بزنیم بپیوندیم می توانیم زنجیره این بیماری را قطع کنیم و هر چه زودتر به زندگی عادی نزدیک شویم. البته در فضای مجازی علاوه بر اطلاع رسانی های مفید و آموزنده گاهی شایعاتی نیز پیش می آید که زندگی ها را مختل می کند و استرس و نگرانی را دو چندان می کند پس بهتر است به شایعات توجه ای نکنیم و با رعایت کردن از دست این بیماری رهایی پیدا کنیم.

بهاره محممد حسینی زاده/دریا