دریا نیوزنگاهی بر کلانشهر بندرعباس: خیابان‌های شهر نیازمند اقدام مسوولان هستند

دریانیوز: خیابان‌های کلانشهر بندرعباس، پایتخت اقتصادی ایران حال و روز خوبی ندارد و هر قسمت از آن را نگاهی بیاندازیم با زخم و بریدگی همراه است.

، 08:41   /   کد خبر: 36705   /   تعداد بازدید: 110


 دریانیوز: خیابان‌های کلانشهر بندرعباس، پایتخت اقتصادی ایران حال و روز خوبی ندارد و هر قسمت از آن را نگاهی بیاندازیم با زخم و بریدگی همراه است. کمتر کسی است در این کلانشهر که از چاله‌های شهر بندرعباس گلایه نداشته باشد. هر روز یک ارگان خدماتی در حال زخمی کردن خیابان‌های این شهر هستند. اما نکته‌ای که در این بین مهم است، این است که ترمیم مجدد این وصله‌ها برعهده کدام نهاد است. یک روز آب، یک روز برق و امروز گاز مسوول می‌شود تا زخمی بر پیکره خیابان‌های شهرم وارد کند تا بتواند خدمات خود را به شهروندان برساند اما چرا این زخم‌ها به حال خود تا مدت‌ها رها می‌شود و مرهمی بر آن قرار نمی‌دهند؟ شهروندان هم از این موضوع ناراحت و گلایه دارند و فرقی ندارد که عابر باشد یا سواره، موتورسوار باشد یا ماشین‌سوار، همه به نوعی خرابی خیابان‌های شهر برای آنها آزاردهنده است.

راننده‌ای می‌گوید: از بس ماشین در این چاله‌های شهر که توسط نهادهای مختلف ایجاد شده می‌افتد باید هر چند ماه یکبار کل جلوبندی ماشین را تعمیر کنیم. آیا این انصاف است که با این گرانی و وضعیت بد اقتصادی جامعه اینقدر خرج اضافه برای ما می‌تراشند؟ از بس هزینه ماشین کرده‌ایم دیگر نمی‌دانم چکار کنم. بسیاری از خیابان‌ها کنده شده‌اند و درست نمی‌شوند و همانطور به حال خود رها می‌شود. حتی شده ماه‌ها وضعیت به همین صورت می‌ماند تا بالاخره یکی بیاید و آنرا درست کند. با این چاله‌ها، به کسب و کار تعمیرکاران رونق داده‌اند اما به این فکر نمی‌کنند که این راننده هزینه تعمیر ماشین را از کجا باید بیاورد. هر ماه مبلغی بابت خرابی خیابان‌های شهر به شهروندان تحمیل می‌شود این در حالی است که ما مالیات و عوارض می‌دهیم که شهر مناسبی داشته‌باشیم نه اینکه هر روز با صحنه‌های دلخراش و نازیبایی در شهر روبرو باشیم. احمدی یکی دیگر از شهروندان بندرعباسی می‌گوید: گرد و خاک زیادی از محل کنده‌کاری‌های شهر بلند شده و به حلق و ریه عابران می‌نشیند. با این وضعیت بیماری کرونا که همه از آن خسته شده‌اند، گرد و خاک هم بلای جان عابران شده‌است.

معلوم نیست با این وضعیت بیماری کرونا که همه بر رعایت نکات بهداشتی تاکید دارند، چرا مسوولان شهری اقدام به ترمیم این خیابان‌های شهر نمی‌کنند تا گرد و خاک به هوا بلند نشود. مطهری‌نژاد یکی دیگر از شهروندان پایتخت اقتصادی کشور می‌گوید: از بس کلاچ و ترمز را فشار دادیم آرتروز زانو گرفتیم. مسوولان که یا راننده دارند و یا با خودرو اتومات در شهر رانندگی می‌کنند و نیازی نیست که هر لحظه کلاچ و ترمز بگیرند تا درد بیشتر مردم که در حال رانندگی هستند را بدانند. امکان دارد مسوولان نیز خیابان‌های ویژه‌ای دارند که در آن چاله‌ای وجود ندارد و این زخم‌های خیابان را نمی‌بینند به همین دلیل تا مدت زمان زیادی خیابان‌ها با چاله‌ها به حال خود رها می‌شوند. رانندگی با این شرایط به معظل بزرگی برای رانندگان تبدیل شده‌است، از یک سو ترافیک موجود در شهر و از طرف دیگر وجود این چاله‌ها باعث می‌شود که استفاده از کلاچ زیاد شده و هم زانو و هم صفحه‌کلاچ خودرو زود از بین برود. واقعا دیگر نمی‌دانم از این زانو درد چه‌کاری انجام دهم. مسوولان هم که به این موضوع توجهی ندارند و خیابان‌های بندرعباس به حال خود رها شده‌اند. بهرامی یکی دیگر از شهروندان بندرعباسی می‌گوید: متاسفانه در محل‌هایی که خیابان‌های شهر کنده شده‌اند همیشه شاهد ایجاد ترافیک سنگین هستیم و در هنگام غروب سنگینی ترافیک بیشتر می‌شود.

گاهی نیز رانندگان برای فرار از این چاله‌ها، انحراف‌های ناگهانی دارند و باعث بروز تصادف می‌شوند و کسی نیز جوابگوی خسارت وارده به رانندگان نیست. چرا رانندگان باید چنین خسارت‌هایی را متحمل شوند. آیا فقط رانندگان و دیگر شهروندان گناه‌کارند که در این شهر زندگی می‌کنند؟ چرا این چاله‌ها و کنده‌کاری‌های خیابان‌ها تا مدت‌ها باید به حال خود رها شود و کسی اقدامی برای ترمیم آنها نمی‌کند؟ اینها بخشی از گلایه‌های مردمی است که در خصوص خرابی خیابان‌های کلانشهر بندرعباس مطرح می‌شود و متاسفانه مسوولان نیز اقدامی انجام نمی‌دهند. در گفتگو با مسوولان شرکت گاز استان هرمزگان عنوان‌می‌کنند که این شرکت مجوز ترمیم و آسفالت کردن محل‌های اجرای پروژه‌های گازرسانی را ندارند و هزینه این کار را به شهرداری پرداخت می‌کنند تا آنها این کار را انجام دهند. این مسوول شرکت گاز هرمزگان می‌گوید: بعد از اتمام عملیات گازرسانی به نقاط مختلف شهر، شرکت گاز موظف به پر کردن چاله‌ها با خاک است اما به مرور زمان به دلایل مختلف محل‌هایی که با خاک پر شده، خالی می‌شود و عبور و مرور را سخت می‌کند اما ما مجاز به آسفالت و ترمیم خیابان‌ها نیستیم و این کار برعهده شهرداری است و در این امر ما دخیل نیستیم.

اگر بعد از عملیات عمرانی و گازرسانی چاله‌هایی با عمق بیش از ده یا پانزده سانتی‌متر باقی بماند، ما مسوول هستیم که آنرا پر کنیم اما بعد از آنکه چاله‌ها را پر کردیم، مسوولیت ادامه کار از عهده ما خارج می‌شود و ما نمی‌توانیم کار دیگری انجام دهیم. وضعیت خیابان‌های شهر مناسب نیست و چاله‌ها امان مردم را بریده‌است. مسوولان اقدامات لازم را برای پرکردن چاله‌های شهر انجام دهند و نگذارند تا زمان‌های خاص مانند نوروز و دیگر ایام که باید شهر زیبا باشد. مردم اکنون در رنج هستند و نیاز است که به خواسته به حق آنها پاسخ داده‌شود چرا که این شهر متعلق به همه شهروندان آن است و برای آبادانی آن عوارض و مالیات پرداخت می‌کنند. مسوولان هم‌اکنون شهروندان را دریابند چرا که فردا دیر است.

امین زارعی/دریا