دریا نیوزبیمارستان و قبرستان

، 09:10   /   کد خبر: 36502   /   تعداد بازدید: 142


دریانیوز: این روزها بحث بیمارستان و قبرستان داغ داغ است. بیمارستان‌هایی که به دلیل افزایش چندبرابری بیماران کرونایی ظرفیت شان تکمیل شده است و کمبود نیروی انسانی و تجهیزات درمانی چالشی بزرگ در این مراکز درمانی است و این کمبودها در افزایش مرگ ومیر بیماران کرونایی شاید بی تاثیر نباشد.ا

ز آن طرف افزایش فوتی های کرونایی باعث شده است قبرها پرمشتری شوند و بسیاری از خانواده‌ها داغدار و عزادار. متاسفانه از یک طرف عادی سازی شرایط با رفع محدودیت هاو ممنوعیت ها توسط دولت و از طرفی دیگر عدم رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی توسط اقشار مختلف باعث شد آمار مبتلایان و فوتی های کرونایی افزایش چشمگیری یابد تا جایی که گویا مسئولان توانایی اعلام آمار مبتلایان را در یک ماه اخیر نداشتند واز زیر بار ارائه آمار شانه خالی کردند و آمارهای فوتی های روزانه کرونایی هم دو رقمی شد وبنظر می رسد اگر این آمار سه رقمی در روز شود، مسئولان همین آمار را هم اعلام نکنند. دولت که در این حوزه عملکرد قابل دفاعی ندارد و بدنبال منافع اقتصادی خودش است و نمی‌خواهد خللی در درآمدزائیش در قطب اقتصاد کشور وارد شود؛ هرچند به قیمت قربانی شدن هزاران هرمزگاني و هرمزگان نشین باشد. از آن طرف موضوعی که بسیار مهم است، این است که مردم برای نجات جان خودشان بایستی به اصل پیشگیری با درخانه ماندن یا حضور با ماسک ودستکش در بیرون از خانه توجه بیشتری کنند تا خودشان بتوانند جان شان را نجات دهند وسلامتی شان تهدید نشود.

از روز گذشته نیز برخی مراکز تعطیل شده و محدودیت های ترددی بخصوص به روستاها در حال اجراست که برخی از مراکز که تعطیل اعلام شده است، قبل از این هم نداشتیم یا تراکم جمعیت در آن وجود نداشت. بندرعباس فاقد شهربازی، باغ وحش و... است و این تعطیلی چندان اثری ندارد. متاسفانه برای مراکز شلوغ مانند بازارها و مجتمع های تجاری و... تصمیمی اتخاذ نشده است وهمچنان برخی از شهروندان برای تفریح به این مراکز می روند که سلامتی خودشان ودیگران را در معرض خطر قرار می دهند.

از طرفی دیگر از امروز استفاده از ماسک اجباری شده است و تجمع ها هم ممنوع شده است و باید دید چه میزان از این مصوبات اجرایی می شود. بطور حتم اجرای آنها و ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری و شستشوی دست و... متضمن سلامتی همه ماست وبایستی به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشیم.متاسفانه افزایش مبتلایان به کرونا باعث فشار بیش از پیش به کادر درمان استان شده است وتاکنون 300نفر از کادر درمان نیز به این ویروس مبتلا شده و فشار مضاعفی بر پرسنل وارد شده است که بایستی برای کاهش این فشارها به موضوع پیشگیری از ابتلا به کرونا از طریق زدن ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی بیش از پیش توجه کنیم تا سالم بمانیم که در شرایط فعلی مشخص نیست چه تعداد از مبتلایان با شرایط سخت بهبود یابند وچه تعداد تسلیم مرگ شوند. حال که دولت تدابیر مناسبی را در این بخش ندارد، ضرورت دارد شهروندان به این حوزه توجه بیشتری داشته باشند تا از ابتلا و مرگ خودشان و اقوام ودوستان و آشنایان جلوگیری شود.

علی زارعی/دریا