دریا نیوززنگ خطر افزایش بیماران و مرگ های کرونایی درهرمزگان؛ روحانیون جهادی هم به یاری آمدند

دریانیوز: آنها همچنین به افراد فاقد ماسک، تعدادی ماسک اهدا کردند تا با زدن ماسک، سلامتی خودشان و دیگران حفظ شود.

، 09:32   /   کد خبر: 36500   /   تعداد بازدید: 188


دریانیوز:  در ماه های اخیر با شیوع ویروس کرونا که شرایط جنگی ایجاد شده است و هر روز تعدادی از شهروندان در جنگ با کرونا جان شان را ازدست می دهند؛ خاطرات دوران دفاع مقدس در یاری رساندن جهادگران از پشت جبهه باری دیگر زنده شده است و طلبه ها همانطور که در دوران دفاع مقدس حضور چشمگیری داشتند، این بار در جبهه مقابله با کرونا پیشقدم شده اند.روحانیون و طلبه های جهادی که همواره در خط مقدم خدمت در حوزه های مختلف حضور دارند وبا شیوع کرونا در بیمارستان ها، برای غسل و دفن اموات کرونایی و... حضور چشمگیری در مناطق مختلف کشور داشتند؛ این بار نیز در اقدامی ابتکاری توسط فرمانداری بندرعباس از این ظرفیت برای بازرسی از بازارها و فروشگاه ها و... و تذکر جهت استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی به صنوف مختلف، فروشندگان، مشتریان و عموم شهروندان استفاده شد تا آنها نیز سهم بیشتری را در مشارکت جهت توصیه به رعایت آیین نامه های بهداشتی در جلوگیری از افزایش بیماری کرونا داشته باشند ویاریگر بازرسان کرونایی در بندرعباس باشند.

 

آنها همچنین به افراد فاقد ماسک، تعدادی ماسک اهدا کردند تا با زدن ماسک، سلامتی خودشان و دیگران حفظ شود. متاسفانه بدلیل افزایش میزان مبتلایان و فوتی های کرونایی در هفته های اخیر در هرمزگان و پس از عادی سازی شرایط توسط دولت و رفع محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها؛ از آن طرف برپایی مراسمات پرجمعیت عروسی و جشن تولد، ترحیم، دورهمی، میهمانی، افطاری و... که منجر به تشکیل اجتماع های مختلف شد و بی توجهی بسیاری از شهروندان به تذکرات متولیان بهداشت و درمان و... نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی؛ باعث شد انفجار کرونا در هرمزگان داشته باشیم که مجروح(بیمار) و فوتی های زیادی را این انفجار کرونایی به همراه داشت و خانواده‌های زیادی داغدار شدند.

از آن طرف بدلیل ازدیاد مبتلایان و افراد مشکوک به ابتلا، بدلیل اینکه در استان ظرفیت بالایی برای انجام تست و آزمایشگاه های کرونایی وجود ندارد، فقط از افراد با سن بالا، زنان باردار، شهروندان در ارتباط با افراد کرونایی و دارای علائم شدید و... تست گرفته می شود و بیشتر افرادی که مشکوک هستند با مراجعه به سامانهsalamat. Gov. Ir شرایط شان را اعلام می کنند و در صورت نیاز به انجام تست، به آنها زمان و مکان مراجعه جهت تست را اعلام می کنند و به برخی دیگر توصیه به ماندن در خانه و قرنطینه خانگی و تقویت سیستم ایمنی بدن شان می شود تا بتوانند با این بیماری مقابله کنند و در این جنگ برآن پیروز شوند که البته این وضعیت باعث شد برخی نارضایتی ها از ظرفیت پایین تست گیری در استان داشته باشیم و تقاضا دارند در تمام شهرهای استان این شرایط فراهم شود و ظرفیت تست گیری و آزمایشگاهی افزایش یابد. البته در این بخش ها نیاز به تقویت و افزایش نیروی انسانی متخصص هم می باشد. ازطرفی دیگر این موضوع هشدار جدی به شهروندان است تا میزان رعایت پروتکل های بهداشتی را افزایش دهند تا از ابتلا به این بیماری مرگبار پیشگیری شود که پایانش برای برخی مرگ های سخت است و برخی هم درمان دردناکی را بر روی تخت های بیمارستان یا قرنطینه خانگی دارند.

 

متاسفانه همچنان برخی از شهروندان بدون ماسک و فاصله در اماکن مختلف حاضر می شوند که شرایط بسیار خطرناکی را ایجاد کرده است و روزبه روز بر آمارهای ابتلا ها و فوتی ها افزوده می شوند و 300نفر از کادر درمان استان هم به کرونا مبتلا شده اند و میزان فوتی های کرونای مثبت هم به مرز 300 نفر رسید و فشار بیشتری بر کادر درمان فعال وارد شده است و در این حوزه نیز نیاز است 600نفر کادری که وعده جذب‌شان داده شده بود، هرچه زودتر وارد سیستم درمانی استان شوند تا بخشی از این کمبودها برطرف شود و تجهیزات مورد نیاز نیز توسط دولت، صنایع و خیرین تامین شود تا بیماران بخاطر کمبود نیروی انسانی و تجهیزات، جان شان را ازدست ندهند و در درمان شانتسریع شود. 

پیشگیری اصل اول
با توجه به اینکه تاکنون هیچ واکسن و دارویی برای درمان کرونا کشف نشده است، تنها راه عدم ابتلا به این بیماری ویروسی وحشی فقط پیشگیری ودرخانه ماندن است که هرکسی هم درصورت ضرورت، مجبور شد از خانه خارج شود، بایستی بدون ماسک حتی برای چند دقیقه هم از خانه خارج نشود و فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی را رعایت کند و شستشوی دست ها را بطور مرتب با مایع دستشویی یا مایع ضدعفونی کننده مدنظر داشته باشد. البته از امروز یکشنبه 15تیرماه استفاده از ماسک در تمامی اماکن شلوغ و تجمعی الزامی شده است و تجمع‌های بیش از ده نفر نیز ممنوع شده است و محدودیت‌هایی هم در استان از روز جمعه گذشته شروع شده است تا از افزایش تعداد مبتلایان جلوگیری شده و افراد کمتری میهمان بیمارستان و قبرستان شوند.

 

البته در این بخش باتوجه به اینکه ماسک و.... که قیمت گرانی هم دارند و خانواده های محروم، مستمند حاشیه نشین و روستایی توانایی چندانی برای خرید این اقلام ندارند و آنها حتی در تامین معیشت شان هم درمانده شده اند، ضرورت دارد توزیع رایگان این اقلام در میان این اقشار بصورت گسترده توسط دولت وخیرین صورت پذیرد تا به سیستم بهداشت و درمان کمتر فشار وارد شود و از میزان ابتلاها و مرگ های کرونایی در استان هرمزگان با وضعیت قرمز کاسته شود.


روحانیون در گود تذکر وهشدار
باتوجه به اینکه پیشگیری مهمترین اصل در امان ماندن از چنگال های تیز کروناست، بایستی از تمامی ظرفیت‌ها برای نهادینه شدن فرهنگ استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی استفاده شود که چندهفته قبل فرماندار بندرعباس و دانشگاه علوم پزشکی در طرحی 1540 بازرس محسوس، نامحسوس و خودرویی را به کمک گرفتند تا به اصناف، شهروندان، رانندگان، کسبه و... در گام نخست تذکر دهند از ماسک استفاده کنند و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند و در گام بعدی در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، اقدامات قانونی نظیر پلمپ صنوف و... اجرایی شود. این بازرسان که بیشترشان بسیجی، تشکل‌های مردم نهاد و مردمی هستند، بصورت مخلصانه و فقط با نیت نجات جان همنوعان شان وارد گود خدمترسانی شده اند و پاداش این جهادگران را باید گفت جز خداوند متعال، هیچکس نمی تواند دهد.

 

در حال حاضر نیز روحانیون و طلبه های جهادی هم وارد گود تذکر وهشدار و تشویق جهت استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی شده اند واین ظرفیت را دارند تا به همراه سایر بازرسان،این ویروس که به مثابه بمب‌ها و نارنجک وخمپاره های کرونایی است، را در بازارها، فروشگاه ها، مراسمات و... خنثی و از بیماری و مرگ تعداد بیشتری از شهروندان جلوگیری کنند. آنها حتی می توانند با خانواده های عروس و دامادها و عزاداران صحبت کنند تا از برگزاری مراسمات خودداری نموده و هزینه این امورات را در بخش های دیگر هزینه کنند تا جان وسلامتی خودشان ودیگران در معرض خطر قرار نگیرد.


روحانیون که همواره در خط مقدم خدمت حضور داشته‌اند، این بار در خط مقدم خدمت به سلامت شهروندان هستند تا با اقشار مختلف گفتگو و ارشاد کنند تا برای حفظ سلامتی خودشان و دیگران، استفاده از ماسکو رعایت فاصله اجتماعی و عدم خروج غیرضروری از منزل را در برنامه روزانه شان داشته باشند. بطور حتم اگر روحانیون در بازارها و فروشگاه ها، محلات، روستاها و... هم حضور داشته باشند و این موارد و احکام شرعی به خطر انداختن سلامتی و جان دیگران را متذکر شوند؛ این هشدارها وانذارها بدون تاثیر نخواهد بود وبطور حتم با بیان این موارد، بخشی از افرادی که نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی بی تفاوت بودند وجان و سلامتی خودشان و دیگران را به خطر می انداختند، در رفتارشان تجدید نظر خواهند کرد و در کاهش ابتلای به کرونا و مرگ های کرونایی اثرگذار خواهند بود.

علی زارعی/دریا