دریا نیوزافزايش شکاف سقف و دیوار خانه های قدیمی زخم های بافت فرسوده هرمزگان عمیق تر شده اند

دریانیوز: هرمزگان، پایتخت تجارت و اقتصاد کشور را به نوعی شاید بتوان پایتخت بافت فرسوده وحاشیه ای ایران هم نامید.

، 09:33   /   کد خبر: 36497   /   تعداد بازدید: 174


دریانیوز: هرمزگان، پایتخت تجارت و اقتصاد کشور را به نوعی شاید بتوان پایتخت بافت فرسوده وحاشیه ای ایران هم نامید و تاکنون نسخه های تجویزی نتوانسته است، زخم های این بافت ها را درمان کنند وروز به روز بر عمق این زخم ها افزوده می شود. خانه های قدیمی در مناطق شهری و روستایی هرمزگان در این سال ها افزایش چشمگیری داشته است و از یک طرف بیشتر ساکنان این خانه های فرسوده توان تخریب وبازسازی املاک فرسوده شان را نداشته وبدلیل نداشتن سند، نتوانسته اند در یک دهه اخیر با استفاده از تسهیلات نوسازی، نسبت به نوسازی املاک فرسوده شان اقدام کنند واز طرفی دیگر برخی دستگاه های اجرایی همکاری لازم را برای بازسازی این بافت ها را نداشته اند وبصورت جزیره ای عمل کرده اند که منجر به بحرانی تر شدن وضعیت این مناطق شده است و بیم آن می رود در اثر زلزله یا بارندگی شدید، صدها نفر در زیر آوار خانه های فرسوده شان مدفون شده و فاجعه ای انسانی در هرمزگان رقم بخورد. در زمان تهیه گزارش از محلات حاشیه ای یا روستاها، ساکنان این خانه های لرزان می گویند قلب شان هم با دیدن هرتکه ابر در آسمان می لرزد وشب هایی که باران می بارد، جرات خوابیدن در زیر سقف خانه های فرسوده را ندارند وتا صبح در کوچه ویا خانه همسایه می مانند.

البته گاهی هم اخباری به گوش می رسد که برخی از این املاک حتی بدلیل فرسودگی شدید، سقف و دیوارشان ریزش داشته است که در بارندگی های یکی دو سال اخیر، میزان تخریب املاک در این مناطق افزایش یافت. چندی پیش گزارشی را از تعدادی از خانه های فرسوده در روستای حسنلنگی شهرستان بندرعباس منتشر کردیم که از یک طرف برخی از این خانه ها متعلق به زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند که این نهاد حمایتی با این عنوان که این زنان سرپرست خانوار دارای فرزند کوچک نیستند، از نوسازی این خانه ها خودداری کرده است و این زنان سرپرست خانوار نگران آوار شدن این خانه ها بر سرشان و مدفون شدن در زیر آوار این خانه های فرسوده روستایی هستند واز طرفی دیگر گلایه هایی در روستاها شنیده می شود که برای بازسازی املاک فرسوده بنیاد مسکن و... به دلایل مختلف به استعلام ها پاسخ منفی می دهند و برخی از ساکنان از دریافت تسهیلات نوسازی برای بازسازی املاک فرسوده شان محروم می شوند و این وضعیت باعث شده است میزان املاک فرسوده در روستاها نیز مانند شهرها روزبه روز افزایش یابد. استان هرمزگان دارای ۲ هزار و ۳۹۱ هکتار بافت فرسوده شهری است که شهر بندرعباس از این نظر بیشترین سهم را دارد؛ اما در یکی دودهه دهه اخیر اقدامات اثربخشی برای احیایبافت های فرسوده حتی در مرکز استان صورت نگرفته است.


محله چاهستانی ها
از سه سال قبل قرار بود چهار معبر در محله چاهستانی های بندرعباس بازگشایی شودو رئیس جمهور نیز دوسال قبل از روند اجرای این طرح از محله چاهستانی ها بازدید کرد که فقط یک معبر 24 متری بازگشایی شد و آن هم بطور کامل به بهره برداری نرسیده و افتتاح نشده است و املاک این محله نوسازی و لاین بندی کوچه هایش صورت نگرفت و همچنان بسیاری از ساکنان برای دریافت سند املاک شان علی رغم وعده صدور سند رایگان، اما با مشکل مواجهند و سند املاک شان صادر نشده است. محله آیت ا... غفاری بندرعباس از یکی دو دهه قبل با چالش شدید فرسودگی املاک مواجه است و شورای شهر قفل نوسازی املاک را باقیمت گذاری گران محکم تر کرد تا جایی که بیشتر ساکنان محروم این محله نتوانستند حتی شکاف های دیوار و سقف خانه های فرسوده شان را تعمیرکنند و خانه ها در بارندگی دچار خسارت شدند و برخی املاک فرسوده هم تخریب سقف ودیوار داشتند وبیشتر خانه های این محله که 40تا50سال از عمرشان می گذرد، در حال حاضر فرسوده شده اند وزندگی در زیر این سقف ها خطرآفرین است وبارها ریزش سقف و دیوارها باعث زخمی شدن ساکنان شده است. برخی از ساکنان محله تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و برخی فقیر و محروم هستند و در تامین معیشت شان بامشکل مواجهند تا چه برسد به پرداخت هزینه های چندده میلیونی صدور سند و دریافت تسهیلات وبازسازی املاک فرسوده شان.

اما از ماه گذشته فرماندار بندرعباس در جلسات هفتگی به بررسی مشکلات محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده بندرعباس پرداخت و در طرحی تصمیم گرفتند با مشارکت دفاتر تسهیلگری، شهرداری، ثبت اسناد و....؛ ساکنان این محلات توسط دفاتر تسهیلگری ترغیب شوند پروانه ساخت را از شهرداری دریافت کنند و نسبت به اصلاح وبازسازی املاک فرسوده با استفاده از تسهیلات نوسازی اقدام کنند و همزمان ثبت اسناد نسبت به صدور سند این املاک اقدام نماید و از آن طرف بازگشایی معابر با عقب نشینی املاک در مسیر بازگشایی صورت پذیرد که سپاه هم اعلام آمادگی کرد در عمران وآبادانی این محلات مشارکت داشته باشد و رئیس شورای تامین شهرستان نیز خواست نیروی انتظامی و سپاه هم محلات را برای هنجارشکنان ناامن کنند تا روند ساخت وساز در محلات سرعت گیرد و امنیت در این مناطق ارتقا یابد که انتظار می رود عزمی جزم بین دستگاه های مختلف منجر به بازگشایی معابر وارتقای خدمات و امنیت واز آن طرف نوسازی بافت های فرسوده ایجاد شود که متاسفانه در حال حاضر زخم های عمیقی در بافت های فرسوده و حاشیه ای استان وشهر به چشم می خورد و عزم ملی واستان در این راستا می طلبد که استاندار هرمزگان و فرماندار بندرعباس اقدامات مناسبی را در این راستا آغاز کرده اند.

در جلسات هفتگی با موضوع محلات هم که دوهفته قبل در فرمانداری بندرعباس برگزار شد، مدیر دفتر تسهیلگری محله اسلام آباد از اعلام آمادگی اهالی برای بازگشایی دومعبر شمالی جنوبی و شرقی غربی در این محله خبرداد و یکی از موانع اجرای این طرح، دیوار استنویک و... است که قرار شد در جلساتی تخصصی برای رفع موانع پیش رو اقدام شود تا با بازگشایی این دو معبر، انقلابی در رفع انسداد محله وارتقای خدمات در این محله اتفاق افتد. البته همانطور که فرماندار بندرعباس نیز در جلسات مختلف تاکید داشت بایستی دفاتر تسهیلگری در ترغیب ساکنان به تشکیل پرونده نوسازی املاک شان تلاش کنند که اگر این مهم مورد توجه قرار گیرد، می توان امیدوار شد بخشی از املاک فرسوده بازسازی شده و سندشان هم صادر شود وباز گشایی معابر به‌سرعت به پیش رود. البته قرار شداحداث دومعبر هم در محله تپه ا... اکبر بزودی اجرایی شود.


سند مالکیت
استاندار هرمزگان از تصویب اهدای سند مالکیت به ساکنان سکونتگاه‌های‌ غیر رسمی و محلات دارای بافت فرسوده در بندرعباس، در جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری خبر داد. پنجاه و چهارمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری در یکم تیرماه با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، فریدون همتی استاندار هرمزگان، رضا مدرس معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان، اعضای اصلی و روسای کمیته‌های این ستاد ملی در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.استاندار هرمزگان پس از این نشست با بیان اینکه یکی از دغدغه های اصلی مردم بندرعباس در خصوص محلات و بافت‌های فرسوده این شهر، مشکلات صدور سند است، عنوان کرد: در جلسهبا وزیر راه و شهرسازی موضوع سند دار کردن منازل بافت فرسوده در محلات گل کنی، اسلام آباد و محله چاهستانی ها پیگیری و مصوب شد، طبق فرآیندی با حداقل قیمت و در زمان مناسبی انجام شود.

وی افزود: هرمزگان استانی پیشرو و برتر در بحث بازآفرینی شهری شناخته شده که می تواند الگویی برای سطح کشور باشد و به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی با توجه به اقداماتی که قبل از آن انجام شده است، بندرعباس را به عنوان یکی از شهرستان‌های پایلوت کشور در این زمینه معرفی کرد.همتی ادامه داد: در این نشست دو موضوع تعیین تکلیف و مقرر شد اراضی محله چاهستانی ها طبق ضوابطی سند دار شوند و خدمات رسانی دولت به بافت فرسوده در این محله و همچنین اراضی محله اسلام‌آباد و‌ محله گل کنی در اختیار شرکت بازآفرینی شهری ایران جهت اجرای طرح قرار گیرد.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه تعیین تکلیف پروژه شهرک ۳۵۰ هکتاری بندرعباس نیز در این جلسه مطرح و در خصوص آن تصمیم‌گیری شد، تصریح کرد: فرآیند واگذاری و نحوه تحویل سند به صورت مطلوب و با سازگاری مناسب برای شهروندان متعاقباً از طریق اداره کل راه و شهرسازی به شهروندان بندرعباسی اعلام خواهد شد.وی گفت: توانمندسازی بافت‌های ناکارآمد شهری در دستور کار قرار دارد و با اهدای سند شاهد رونق، بهسازی و نوسازی سکونتگاه‌های غیررسمی خواهیم بود.همتی خاطرنشان کرد: یکی از اتفاقاتی که می‌توانست به شهروندان این محلات کمک کند، استفاده از تسهیلات بانکی و کمک‌های تبصره‌ای دولت است که به دلیل نداشتن سند در این عرصه‌ها دچار مشکل بوده‌ایم و با سنددار شدن اراضی این تسهیلات اختصاص خواهد یافت.استاندار هرمزگان بیان داشت: ده ها هکتار از این اراضی شناسایی شده است که تحت مالکیت سازمان ملی زمین و مسکن قرار دارد و با دستور وزیر راه و شهرسازی، در بندرعباس این کار بزرگ شروع می‌شود و ساکنان این سکونتگاه‌ها صاحب سند می‌شوند.

علی زارعی/دریا