دریا نیوز«دکتر فیاضی» پزشک بخش کرونا بیمارستان شهید محمدی: هیچ فردی در برابر کرونا ایمن نیست

دریانیوز: در حال حاضر هیچ فردی ایمن نیست، حتی آن کسی که کرونا گرفته و تازه خوب شده است.

، 08:55   /   کد خبر: 36495   /   تعداد بازدید: 240


دریانیوز: حدود شش ماه است که جهان با وجود یک ویروس دگرگون شده است. مانند فاجعه ای عظیم که تبعات آن دامن گیر کل جهان شده است.ویروسی کوچک که تمام قدرت های جهان را به ستوه آورده است. ویروسی که روز به روز امیدمان را ناامیدتر می کند.اوایل ورود کرونا آنقدر خوش بین بودیم که فکر می‌کردیم مثل سرماخوردگی در دوره یک هفتگی با دارو خوب می‌شود و نهایت چند صد نفر را به کام مرگ می‌برد و می‌رود ولی کم کم این ویروس استان‌های بزرگ را درنوردید و بعد هم نوبت به هرمزگان رسید و حال ازاین استان رخت برنمی بندد.

هنگامی که وزارت بهداشت و درمان جدول ابتلا به بیماری کرونا را در استان‌ها نشان می‌داد در آن روزها هرمزگان وضعیت سفید داشت و حتی مسوولان هم این استان را سفید اعلام کردند اما دیری نپایید که رنگ‌ها عوض شدند از سفید به نارنجی و اکنون به وضعیت هشدار و قرمز رسیده، بطوری که ظرف ۲ هفته اخیر سرعت انتشار آن آنقدر بالا برده که نگرانی عمیق برای آحاد جامعه ایجاد کرده است.بیماری در این استان جا خوش کرده چرا که استانی پر رفت وآمد و مهاجر پذیر است؛ از یک سو مردم هرمزگان به شهرهای دیگر می‌روند و از سوی دیگر اهالی شهرهای دیگر به استان سفر می‌کنند که سوغات هر ۲ گروه، کرونا بوده و هنوز خیلی‌ها به این باور نرسیده‌اند که دارند به شیوع این بیماری کمک می‌کنند.

هیچ گاه فکر نمی کردیم ویروس کرونا اینقدر به ما نزدیک باشد یا اصلا این جمله را به شدت از همه اطرافیان می شنیدیم که برای ما اتفاقی نمی افتد. یا ماسک زدن را کار بی ارزش و بیهوده ای می دانستند. اما در حال حاضر وضعیت استان هرمزگان و به خصوص شهر بندرعباس به گونه ای است که دیگر همه افراد در معرض خطر قرار گرفته اند.وضعیت استان از حالت قرمز به سیاهی تبدیل شده است وروزانه جان بسیاری از هم استانی هایمان را از دست می دهیم .با تمام اخطارها و تذکراتی که داده شده است اما هنوز بازار مهمانی ها و عروسی و.... مسافرت ها داغ است. بسیاری از کادر درمان هرمزگان به این ویروس مبتلا شده اند. بسیاری از پزشکان و پرستاران ماه ها است که خانواده خود را ندیده اند و دیگر توانی بیشتر از این ندارند. در این روزها شاهد از دست دادن حتی کودک و نوزاد در استانمان بودیم که اتفاقی بسیار تلخ ودردناک است.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سراغ دکترابوالفضل فیاضی پزشک بخش کرونا بیمارستان شهید محمدی رفتیم تا از ویروس کرونا و وضعیت این روزها ما را مطلع سازد .دکتر فیاضی می گوید مراجعه کننده در این روزها به شدت زیاد شده است و روزانه با علائم و مدل های مختلفی از ویروس کووید 19 روبرو می شویم.


کرونا ویروسی هزار چهره
دکتر فیاضی گفت : در حال حاضر ما با یک ویروس مواجه هستیم ، عملکرد ویروس برعکس باکتری است، یک ویروس قابلیت تغییر ورژن بسیار بالایی دارد . در چند ماه اخیر بیمارانی که کرونا آن ها مثبت بود با علایمی چون تب و تنگی نفس به ما مراجعه می کردند. اما در اردیبهشت ماه امسال علایم ها تغییر پیدا کرد ، دل پیچه و دل درد از علایم جدید این ویروس شناخته شد.این موضوع نشان از تغییر ماهیت کووید 19 دارد. همین امر باعث شده است که گفته شود به هیچ عنوان نمی توانیم بگوییم فردی که یک بار به ویروس کرونا مبتلا شد دیگر به این ویروس مبتلا نمی شود.


همه افراد نوزاد ، جوانان ، بزرگسالان درگیر ویروس کرونا هستند
در خصوص گروه های سنی درگیر با ویروس کرونا بهتر است بگوییم ، تا یک ماه گذشته پزشکان رنج سنی را در نظر می گرفتند و اعلام می شد که افراد دارای بیماری های زمینه ای بیشتر در معرض مبتلا شدن به کرونا هستند . اما در حال حاضر رنج سنی هم از بین رفته است ،در حالی که ما یک کودک چند ماهه را در استان از دست داده ایم.این تغییر ماهیت نشان دهنده دو مسئله است. باید بگوییم که ویروس کرونا قابل تغییر است. با تغییراتی که ویروس ایجاد کرده است بچه ها هم در معرض خطر جدی قرار گرفته اند . دومین مسئله اینکه آگاهی و علم ما نسبت به کرونا بسیار کم است. اطلاعات پزشکان فقط در حد چند ماه است ، مانند ویروس های دیگر که سال ها است با آن ها درگیر هستیم و می شناسیم نیست . اگر نسبت به ویروس کرونا بی توجهی کنیم حتما به ما لطمه سختی خواهد زد.

درمان " کرونا " هر لحظه در حال تغییر است
مسئله بسیار مهمی که در حال حاضر کل جهان با آن درگیر است ،درمان کرونا است. درمان کرونامرتب در حال تغییر است. امروز اعلام می شود که دارویی تاثیر گذار است ، اما هفته بعد می گویند موثر نیست. دگزامتازون گفته شد که تا حدودی بر افراد کرونایی تاثیر داشته است اما هیچ تاثیری نداشت. حتی داروی ضد لخته هم جوابگوی مریض های کرونایی نبود و نتیجه ای حاصل نشد .روزانه در فضای مجازی اخبار و اطلاعاتی منتشر می شود مبنی بر اینکه داروی کرونا کشف شده است، یا از آمپول و قرص های مختلفی نام می برند به عنوان درمان کننده این ویروس ناشناخته،بهتر است به شما بگویم همه آنها شایعه ای بیش نیست ، در حال حاضر بهترین و موثرترین دارو استفاده از ماسک است.


مردم به خصوص جوانان خیلی دیر به مراکز درمانی مراجعه می کنند
بسیاری از پیش بینی هایی که در مورد کووید19 تا به امروز اعلام شد به واقعیت نپیوست. طبق شواهد ،ما پزشکان اعلام کردیم اکثراً افرادی که بیماری زمینه ای دارا هستند و افراد مسن بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند.اما متاسفانه در حال حاضر جوانان و افراد بدون علائم بیشتر درگیر این بیماری قرار گرفته اند و رنج سنی به زیر 40 سال رسیده است.ما سعی می کنیم بسیاری از افراد را به صورت سرپایی درمان کنیم . اما در بخش های ما جوانانی بستری هستند که بدون علائم زمینه ای به آخرین مرحله کرونا که درگیری ریوی به صورت جدی است رسیده اند و ریه های آنان درگیر شده است. بهتر است اینگونه بیان کنم ، حتی آن کسی که کرونا گرفته و تازه خوب شده است.قبلا اکثر افرادی که مراجعه می کردند مشکوک بودند . امادر حال حاضر افرادی که مراجعه می کنند علامت دار بوده و از هر 10 نفر ۹ نفر مثبت هستند.و این موضوع نشان دهنده این است که اولاً مریضی به شدت شیوع پیدا کرده است و دیگر اینکه مردم خیلی دیر به مراکز درمانی مراجعه می کنند.درست است که اعلام می شود که به مراکز درمانی و تست کرونا زیاد مراجعه نکنید، اما نه وقتی که دارای علائم هستید و افراد زمانی مراجعه می کنند که 50 درصد ریه آنان از بین رفته است.


بعضی از پزشکان با سرم درمانی مداوا می کنند، کار بسیار غلطی است
یکی از دلایلی که افراد بیماری آن ها پیشرفت زیادی می کند، این است که با تاخیر و زمانی که تنگی نفس حاد دارند به ما مراجعه می کنند . برخی از پزشکان در مطب ها و درمانگاه ها مریض ها را با سرم درمانی مداوا می کنند. در حال حاضر شاید معدود پزشکانی باشند که نتوانند علایم کرونا را تشخیص دهند .اما بسیاری از آن ها برای اینکه کسب درآمد بیشتری داشته باشند به افراد می گویند نترسید آنفولانزا است. مریض هایی داشته ایم که می گویند ما 4 دوره سرم درمانی رفته ایم . هر شب به درمانگاه و مطب می رویم برای سرم درمانی . برخی از پزشکان برای کسب درآمد 70 یا 80 تومانی مریض را معطل می کنند. وقتی مریض به علائم تنگی نفس حاد دچار شد به فرد اعلام می شود که سرم جوابگو نیست باید تست بدهد و یا به مراکز اعلام شده مراجعه کند شاید علائمش کرونا باشد.به مراجع معتبر مراجعه کنید درست است بسیاری از مردم دوست ندارند کرونا بگیرند. به هر بهانه ای می گویند که ما کرونا نداریم، ولی نباید از کرونا ترسید بسیاری از افراد هم مبتلا شده اند و خوب شدند . آیا با گفتن اینکه بگوییم شما کرونا ندارید کمکی به شما می کند ، هیچ مریضی به 4 دوره پشت سر هم سرم درمانی نیاز ندارد.بسیاری افراد به بیمارستان برای معاینه علائمشان نمی آیند که خطرناک است ، این کار غیر اخلاقی و غیر حرفه ای است .


آزمایش خون کار تخصصی است و زمان خاص خودش را دارد
مسئله بعدی که بسیار حائز اهمیت است ، دست بعضی از مریض ها آزمایش هایی می بینیم که شاید لزومی نداشته باشد. آزمایش ها در مراحل اولیه گرفته نمی شود ،همانطور که می گوییم ورژن کرونا ویروس تغییر پیدا کرده و نحوه بر خورد ما هم با آن هم تغییر پیدا کرده است.آزمایش های تخصصی خون زمان خاص خودش را دارد . گرفتن چنین آزمایش هایی بعضا به دلیل عدم آگاهی بعضی از ما پزشک ها است و مسائل دیگری که وجود دارد . این آزمایش ها با توجه به شرایط مریض داده می شود و هر کس نباید خودسرانه آزمایش خون بدهد و مبنای تشخیص مثبت بودن ویروس کرونا را آزمایش خون بدانند.خردادماه در آستانه تعطیلی بخش های کرونا بودیم اما حالا 8بخش کرونا داریم4 یا 5 خراد ماه تقریبا یک ماه پیش دو بخش کرونا در بیمارستان شهید محمدی داشتیم .

یک بخش را تعطیل کرده بودیم ودر آستانه تعطیلی بخش دوم بودیم . احساس می کردیم کرونا را شکست داده ایم ، اما در واقعیت الان ما پزشکان و کادر درمانی شکست خورده ایم. بخش اعظمی از پرسنل بیمارستان درگیر ویروس کرونا شده اند. در حال حاضر علاوه بر اینکه درگیری شدید با کرونا و کمبود نیرویی مواجه هستیم، درگیری شدید کمبود فضای بستری افراد را در بیمارستان داریم.حدود 8 بخش کرونا وجود دارد ،اما حتی چادر صحرایی هم برای بستری افراد دیگر جای خالی ندارد و این برای استان فاجعه است.


پیشگیری از ویروس کرونا فقط با زدن ماسک
مسئله ای که بسیار اهمیت دارد و مهم ترین راه کار پیشگیری کرونا است زدن ماسک است. کسانی که مثبت شده اند اگر در خانه در اتاق تنها هم هستند باز هم باید از ماسک استفاده کنند.از نظر تنفسی این افراد می توانند منتقل کننده باشند،باید از افراد د رخانه مراقبت شدید داشته باشند. دستشویی و حمام بعد از استفاده فرد مبتلا حتما ضدعفونی شود و تا یک ساعت بعد کسی استفاده نکند .ظروف غذا جدا باشد .فاصله دو متر را حفظ کنند و لباسشان جداگانه شسته شود.


دود سیگار و قلیان در شرایط کنونی خطرناک ترین کار ممکن
همه آن هایی که در این چند ماه به کنار ساحل رفتند و یا در خانه ها قلیان های مشترک کشیدند، باعث همراهی با کرونا شدند و ضربه مهلکی به جامعه و افراد زدند. استفاده از قلیان خصوصاً در شرایط حال حاضر کار کاملاً غیر عقلانی است.حتی اگر هر فرد برای خودش قلیان جداگانه داشته باشد . استفاده از قلیان غلط است ،یک پک قلیان برابر 50 نخ سیگار است . اگر فرد مریض در معرض دود قلیان و سیگار قرار گیرد تاثیر بسیار مضاعفی در پیشرفت بیماری اش می تواند داشته باشد .باعث می شود که فرد دچار درگیری ریوی شود. در هوای که می خواهیم استنشاق کنیم میزان اکسیژنی که لازم داریم وجود ندارد و تاثیر بسیار زیادی بر افراد خواهد گذاشت.


استفاده از ماسک فیلتردار ممنوع
فرایند استفاده از ماسک فیلتردار به گونه است که در زمان استفاده از آن بازدم را به خارج بدن منتقل می کند و اجازه
نمی دهد که بازدم فرد به داخل بدنش برگردد.اگر به کرونا مثبت شدیم و از ماسک فیلتر دار استفاده کنیم ،یعنی اینکه هوای آلوده به کرونا را به بیرون منتقل می کنیم که مردم استنشاق کنند. زمانی که فرد کرونا مثبت شود باید از ماسک معمولی استفاده کند . همه افرا در زمان استفاده از ماسک باید چند ساعتی یک بار و یا زمانی که احساس کردند ماسک نمدار شده است آن را عوض کنند .


دورهمی و جشن تعطیل
در آخر بهتر است این موضوع را برای همه افراد یادآوری کنیم. بحث ما در پیشگیری تنفسی انتقال ویروس کرونا است . بیرون رفتن از منزل و یا به کنار ساحل در شرایط کنونی کار غلطی است ، اما مهم تر از آن و خطرناک تر دورهمی ها در منازل، برگزاری عروسی و جشن های مختلف خصوصاً با تعداد زیاد در فضای بسته است . همین امر باعث می شود که روزبه روز به انتشار ویروس کرونا کمک کنیم. در حال حاضر تنها توصیه ای که می توانم بگویم فقط استفاده از ماسک است در هر شرایطی و در هر مکانی. تا جایی که امکان دارد در منازل بمانیم. در مکان های سر بسته و مهمانی ها حضور نداشته باشیم .بسیاری از افراد به ما مراجعه می کنند و می گویند از خانه ماندن خسته شده اند . واقعا در خانه ماندن بهتر است و یا در بیمارستان همراه با کپسول های اکسیژن ودستگاههای تنفسی؟

سعیده دبیری نژاد/ دریا