دریا نیوزمددکاری اجتماعی دفتر تسهیلگری اسلام آباد و گِل کنی تاکیدکرد: ظرفیت دفاترتسهیلگری برای فعالیت اجتماعی ادارات در محلات

دریانیوز: تمام تلاش تسهیلگران در دفاتر این است که بتوانیم هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی آسیب های اجتماعی این محلات را کم کنیم.

، 08:46   /   کد خبر: 36494   /   تعداد بازدید: 195


دریانیوز: دفاتر تسهیلگری و توسعه ملی می تواند در حوزه های مختلف به ایفای نقش بپردازند و رابط بین ساکنان محلات و مسئولان باشند. یکی از بخش های این دفاتر حوزه مددکاری است که جهت آشنایی بیشتر با این حوزه با مشاور حوزه مددکاری دفتر تسهیلگری محله اسلام آباد و گل کنی بندرعباس گفتگویی داشتیم. با ما همراه باشيد.
دریا:لطفا خودتان را معرفی کنید؟
مریم بهارستانی هستم، مشاور حوزه مددکاری که به عنوان کارشناس مددکاری اجتماعی دفتر تسهیلگری و توسعه محلی
اسلام آباد و گِل کنی بندرعباس در خدمت شما هستم.

دریا: شما به عنوان کارشناس مددکاری دفاتر تسهیلگری در سطح محلات چه وظایفی را بر عهده دارید و چه خدمات مددکاری در این دفاتر ارائه می شود؟
نقش مددکار اجتماعی در دفاتر تسهیلگری ارائه مشاوره های فردی و گروهی به افراد، شناسایی افراد آسیب دیده اجتماعی، اقدامات نهادمحور و اجتماع محور، آموزش های لازم در خصوص پیشگیری از اعتیاد، فرزندپروری، مهارت های زندگی و ... ، ارجاع و پیگیری افراد آسیب دیده جهت دریافت حمایت های نهادی و مشارکت های مردمی، بازدید های میدانی و خانه به خانه از خانواده های درگیر آسیب اجتماعی، تشکیل و حمایت در جهت شناساندن تیم، گروه و مراقبین اجتماعی، انعقاد تفاهم نامه با سازمان های دولتی و غیر دولتی، جذب همیار محلی، و... می باشد که در قالب خدمت به هم محله ای های بزرگوارمان ارائه می کنیم.

 


دریا: درباره وضعیت کلی مددکاری و آسیب های اجتماعی محله اسلام آباد و گل کنی نظرات تان را مطرح بفرمائید؟
محله اسلام آباد و گِل کنی با توجه به بافت قدیمی و قرار گرفتن در منطقه کمتر برخوردار شهری، دارای گروه های گوناگونی از افراد دارای آسیب اجتماعی می باشد. با توجه به شناسایی های انجام شده اکثر این افراد یا خانواده های درگیر مسئله هستند یا
آسیب های متعدد اجتماعی را لمس می کنند. به صورتی که فرد یا خانواده آسیب دیده همزمان با مشکلات مختلفی روبرو می شوند. عدم آگاهی این افراد در رفع و حل مسائل پیش رو باعث شده فرزندانی که در این خانواده ها متولد می شوند، در سال های بعد به هنگام ورود به جامعه با مشکلات زیادی روبرو شوند و از آنجایی که مهارت حل مسئله را به صورت صحیح آموزش ندیده اند، درصد گرایش پیدا کردن این افراد به سمت آسیب بیشتر شود.
دریا: مهمترین مسائل و چالش های پیش رو برای حوزه مددکاری در سطح این چند محلات چیست؟
از آنجا که ورود به برخی از آسیب ها در محلات کم برخوردار حساسیت خاص خودش را دارد، باید الزامات فعالیت در
حوزه های مددکاری مد نظر قرار گیرد.مسئله اصلی محله ما نرخ بالای آسیب اعتیاد است که باید یاریگر زندگی خانواده های آسیب پذیر باشیم تا مسئله آنها حل شود.

 


دریا: از ابتدای حضور شما به عنوان کارشناس در دفتر تسهیلگری تا کنون چه فعالیت هایی داشته اید؟
-ارائه بیش از 1000 مشاوره و راهنمایی فردی و گروهی به ساکنین محله-آموزش بیش از 1500 نفر از دانش آموزان با موضوعات پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی، مهارت حل مسئله،مهارت خودآگاهی، مهارت تصمیم گیری و سایر مهارت های زندگی - آموزش بیش از 500 نفر از والدین دانش آموزان در زمینه های فرزندپروری و مهارت های زندگی -شناسایی افراد و خانواده های درگیر اعتیاد و ارجاع آن ها به مراکز درمانی در جهت کاهش آسیب اعتیاد -شناسایی زنان سرپرست خانوار و ارجاع به نهاد های دولتی و غیر دولتی جهت دریافت خدمات - شناسایی افراد دارای آسیب ها و اختلالات روانی و ارجاع به مراکز درمانی مربوطه - بازدید از منازل و محل کار افراد درگیر آسیب اجتماعی در راستای پیگیری در رفع مشکلات افراد
- انعقاد تفاهم نامه با سازمان های دولتی و غیر دولتی در راستای امتیاز گیری برای ساکنین محله - بازدید بیش از 250 نفر از دانش آموزان مدارس محله اسلام آباد و گِل کنی از اماکن فرهنگی و تاریخی در راستای ایجاد نشاط اجتماعی.
دریا: چشم انداز شما از آینده این محله چیست و به نظر شما در حوزه مددکاری آینده محله چگونه خواهد بود؟
آینده محلات کم برخوردار شهری قطعا در تمام حوزه ها دارای رشد خواهد بود و حوزه مددکاری نیز جدا از این بخش ها نیست. تمام تلاش تسهیلگران در دفاتر این است که بتوانیم هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی آسیب های اجتماعی این محلات را کم کنیم .
تلاش مان را انجام می دهیم که بتوانیم محله را به سمتی سوق دهیم که مردم در حوزه مددکاری و مشاوره دغدغه کمتری را داشته باشند و خودشان نیز در رفع مسائل محله سهیم بدانند.

 


دریا: خواسته شما از دستگاه ها و نهادهای سازمانی برای فعالیت مستمر در حوزه تخصصی مددکاری و فعال سازی گروه های محلی یا مراقبین اجتماعی برای کاهش میزان آسیب های اجتماعی و افزایش تاب آوری در محله چیست؟
دستگاه ها و سازمان های زیادی در بخش آسیب های اجتماعی فعالیت دارند، با توجه به اینکه دفاتر در سطح محلات فعالند، انتظار داریم هم افزایی اقدامات در دفتر صورت پذیرد و نهادها فعالیت های اجتماعی خود را با کمک دفاتر در سطح شهر اجرایی نمایند. در واقع دفاتر محور فعالیت های سازمانی و نهادی در محلات باشند.
دریا:کلام پایانی را می شنویم؟
جا دارد از تمام تلاشگران عرصه مددکاری در محله و خانم مشهدی به عنوان پایه گذار اقدامات اجتماعی و مددکاری در محله اسلام آباد و گل کنی تشکر نمائیم و از سایر بزرگواران مجموعه استانداری و فرمانداری که در کنار دفاتر بوده اند نیز متشکرم.

علی زارعی/دریا