دریا نیوزماسک اجباری از فردا

، 08:15   /   کد خبر: 36493   /   تعداد بازدید: 113


دریانیوز: از فردا 15 تیرماه در هرمزگان نیز قرار است استفاده از ماسک در تمامی اماکن تجمعی و شلوغ اجباری شده و تجمع بیش از ده نفر ممنوع شود و ممنوعیت هایی اجرایی شود تا بتوانیم شاخ غول کرونا را بشکنیم. متاسفانه عدم توجه شهروندان به توصیه ها وهشدارها و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی بعد از عادی سازی شرایط و رفع محدودیت ها و ممنوعیت ها توسط دولت باعث افزایش شمار مبتلایان و فوتی های کرونایی در هرمزگان شد تا جایی که تعدادتخت های بستری و ویژه برای بیماران کرونایی افزایش یافت و اما بازهم با کمبود تخت و تجهیزات ونیروی انسانی مواجه شدیم و امکانات موجود جوابگوی نیازمان نشد.

از آن طرف روز به روز بر تعداد بیماران افزوده شد و این افزایش بیماران و فشارکاری به کادر درمان باعث شد 300نفر از کادر درمان به این بیماری مبتلا شوند و حدود 300نفر هم در استان براثر کرونا مثبت جان شان را از دست دادند و خانواده های بسیاری داغدار شدند. امکانات آزمایشگاهی محدود در استان باعث شد تا از بسیاری از افراد تست گرفته نشود و توصیه به قرنطینه خانگی و خودمراقبتی وتقویت سیستم ایمنی شوند. مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اعلام کردند با توجه به اوج کرونا در استان و بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، تنها از چهار گروه افراد آزمایش کووید ۱۹ گرفته می‌شود.افراد بالای ۶۰سال علامت دار و افراد علامت دار دارای بیماری زمینه‌ای از جمله این افراد هستند، افراد دارای بیماری زمینه‌ای بدون علامت که در تماس با افرد مبتلا به کرونا بوده اند و همچنین زنان باردار علامت دار از دیگر افرادی هستند که از آنها آزمایش کرونا گرفته می‌شود.

این وضعیت نشان داد که درصورت عدم اتخاذ تدابیر لازم، ممکن است فاجعه انسانی در استان رخ دهد و افزایش چندبرابری مرگ و میر کرونا مثبت و بالینی داشته باشیم و از آن طرف متاسفانه بسیاری از شهروندان همچنان بدون ماسک وفاصله در سطح شهر، معابر، کوچه ها، بازارها، محلات و... در حال رفت و آمد و دورهمی و... هستند و قلیان لب به لب عوض می کنند و شب نشینی و عروسی وجشن تولد و... دارند وکرونا را به همدیگر هدیه می دهند.

دستفروشان هم بی ماسک کرونا می فروشندو این شرایط باعث شده است فرمان کنترل کرونا از دست مسئولان خارج شده و به زودی این کشتی در دریای مواج کرونا غرق شود. بنابراین از روز گذشته که محدودیت هایی از جمله تعطیلی برخی مراکز شروع شده و از فردا هم استفاده از ماسک اجباری می شود و نیاز است میزان نظارت ها چند برابر شده و درصورت نیاز، ضرورت دارد برخوردهای قانونی افزایش یابد تا از میزان افزایش ابتلاها و فوتی های کرونایی جلوگیری شود و کادر درمان و حتی بخش های سردخانه ای، غسالخانه، بازرسان و... سلامتی شان بیش از این در معرض خطر قرار نگیرد که متاسفانه تاکنون چندین نفر در این بخش ها به کرونا مبتلا شده اند وبرخی هم جان شان را از دست دادند. از آن طرف انتظار می رود اجرای محدودیت ها به‌شدت اجرا شود واز ورود وخروج مسافران به روستاها وشهرها جلوگیری شود تا اینکه مناطق شهری و روستایی بیش از این آلوده نشوند و افراد بیشتری مبتلا نشوند وجان ندهند.
علی زارعی/دریا