دریا نیوزگلایه کارشناس اقتصادی دفتر تسهیلگری اسلام آباد و گل کنی بندرعباس، بروکراسی اداری و بهره بالای تسهیلات، چالش بنگاه های خرد محلات

دریانیوز: دفاتر تسهیلگری ظرفیت هایی را در حوزه های مختلف دارند که بهره گیری از این ظرفیت‌ها باعث رفع بسیاری از مشکلات در محلات می شود

، 08:56   /   کد خبر: 36491   /   تعداد بازدید: 201


مصاحبه اختصاصی/دریانیوز: دفاتر تسهیلگری ظرفیت هایی را در حوزه های مختلف دارند که بهره گیری از این ظرفیت‌ها باعث رفع بسیاری از مشکلات در محلات می شود. در ادامه سلسله گزارش های فعالیت های دفتر تسهیلگری محله اسلام آباد و گل کنی بندرعباس، در این شماره از روزنامه با کارشناس اقتصادی دفتر تسهیلگری و توسعه محلی اسلام آباد و گل کنی شهر بندرعباس به گفتگو نشستیم و فعالیت ها ومشکلات این حوزه را جویا شدیم.

 

 

دریا:لطفا خودتان را معرفی کنید؟

فائقه محمدمرادی هستم، کارشناس اقتصادی دفتر تسهیلگری و توسعه محلی اسلام آباد و گل کنی شهر بندرعباس.

دریا: نقش کارشناس اقتصادی دفاتر تسهیلگری در سطح محلات چیست؟ و چه خدماتی از جانب شما ارائه
می گردد؟

کارشناسان اقتصادی و همکار بنده در دفاتر تسهیلگری یکسری شرح خدمات مشخص شده دارند که این شرح فعالیت توسط شرکت مشاور پردازش اطلاعات نقش کلیک به عنوان ناظر دفاتر تسهیلگری تدوین و برای دفاتر ارجاع می گردد. اصل فعالیت کارشناسان اقتصادی به حیطه مشاوره های کسب و کار و جذب منابع سازمانی برای توسعه اقتصادی جامعه تحت پوشش است. در واقع رفع نمودن موانع اقتصادی توسعه محله اعم از موانع تولید یا فروش بخشی از فعالیت ما و همکارانمان در محلات کم برخوردار شهری است.مشاوره اقتصادی در خصوص کسب و کار ، جذب همیار محلی در حوزه اقتصاد، اقدامات اقتصادی اجتماع محور یا نهاد محور ، فعالیت های گروهی (جلسه، رویداد، غرفه و...) با بسیج و ساکنین محله، کارگاه های آموزشی جهت تربیت مراقبین اجتماعی در حوزه اقتصادی، تشکیل گروه های فعال در حوزه اقتصادی ، شناسایی کارآفرینان محلی، جذب سرمایه گذاران خصوصی، زمینه سازی جهت ایجاد شغل ، تامین کالاهای اساسی برای افراد آسیب دیده و زنان سرپرست خانوار بخشی از فعالیت کارشناس اقتصادی می باشد. از مهمترین فعالیت های ما در محلات اسلام آباد و گِل کنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ارائه مشاوره اقتصادی برای بیش 120 نفر از ساکنین محله، برگزاری کارگاه های توانمند سازی در حوزه زنان سرپرست خانوار ، افراد جویای کار ، دانش آموزان و ایجاد اشتغال برای 23 نفر از اهالی از طریق آموزش های فنی و حرفه ای در دوره‌های مختلف آرایشگری، خیاطی، گل های آپارتمانی می‌باشد. انعقاد 5 تفاهم نامه با نهادهای دولتی و غیر دولتی با موضوع اقتصادی، شناسایی بیش از 80 بنگاه خرد و تحلیل وضعیت بنگاه ها در قالب گزارش موضوعی بخشی از اقدامات ما بوده است.

دریا: درباره وضعیت کلی بنگاه های خرد محلات محله اسلام آباد و گل کنی توضیح دهید؟

در تحلیل اقتصادی وضعیت بنگاه های خرد محلات اسلام آباد و گل کنی مهمترین مسئله ای که باید بر آن تاکید داشت فقدان فعالیت بر مبنای تعاونی بوده است. به نحوی که تعداد تعاونی‌های فعال در سطح محله بسیار کم است. از آنجا که اخذ مجوز برای ایجاد کسب و کار به عنوان یک امتیاز برای بنگاه ها به حساب می آید، سعی بر آن شده است که تمام بنگاه ها مجوز های خود را اخذ نمایند.
با توجه به اطلاعات بدست آمده بنگاه های تولیدی و توزیعی در این محله نیازمند حمایت آموزشی و مالی هستند. پرداخت وام های کم بهره به این بنگاه ها و آموزش بازاریابی به این گروه و فراهم آوردن زمینه رونق مشاغل خرد خانگی در جهت گسترش کسب و کار و توسعه محله، اثر گذار است. یکی از مسائلی که در تحلیل وضعیت اقتصادی محلات کم برخوردار بررسی شد، موضوع مساحت و فضای فعالیت بنگاه‌های خرد بود که در تحلیل اقتصادی آن به این نتیجه دست یافتیم که کالبد نقش مهمی در توسعه تولید محصول یا افزایش تعداد شاغلین دارد و به همین دلیل باید با ایجاد فضاهای مناسب کالبدی نظیر مراکز فروش تخصصی (بازارچه خودرو 22 بهمن در ضلع شرقی محله) بستر را برای بازآفرینی شهری در سطح محله اسلام آباد و گل کنی فراهم کنیم تا شاهد رونق اقتصادی در این محله باشیم. یکی دیگر از ظرفیت های مغفول مانده نیز بهره وری از ظرفیت نهادها در محلات کم برخوردار است، مثلا ایجاد صندوق های قرض الحسنه توسط بسیج سازندگی جهت رفع آسیب اقتصادی ساکنین، یا طرح استاد-شاگردی در ارتقای مهارت کار آموزان فنی و حرفه ای راهی برای گام برداشتن در مسیر جهش تولید و رونق اقتصاد است.

 

 

دریا: مهمترین مسائل و چالش های پیش رو برای بنگاه‌های خرد در سطح این چند محله چیست؟

نو پا بودن بنگاه ها، عدم آگاهی کافی صاحبان بنگاه های خرد نظیر مشاغل خانگی خیاطی، شیرینی پزی یا ... از نحوه دریافت مجوزهای تولید یا دریافت تسهیلات، گاها بالا بودن هزینه و زمان بر بودن بروکراسی اداری جهت اخذ مجوز از چالش های پیش روی بنگاه ها است.در بخش دریافت تسهیلات، مسئله سخت بودن بروکراسی اداری، بهره زیاد تسهیلات و طولانی بودن زمان دریافت اصل تسهیلات سبب شده است صاحبان بنگاه‌های خرد در دریافت وام میل و رغبتی نداشته باشند.

دریا: از ابتدای حضور شما به عنوان کارشناس در دفتر تسهیلگری تا کنون چه فعالیت هایی داشته اید؟

اجرای طرح پایدار سازی مشاغل و افزایش مهارت شغلی ساکنین، شناسایی ظرفیت های محله و استخراج وضعیت بنگاه‌ها جهت برقراری طرح استاد شاگردی، رایزنی با فنی حرفه ای جهت ایجاد مرکز آموزش سیار شماره 3 در سطح محله و آموزش بیش از 100 نفر از ساکنین و برگزاری 3 دوره تخصصی خیاطی ویژه بانوان محله، تهیه لیست نیاز سنجی بیش از 180 نفر از متقاضیان دوره های مهارت افزایی شغلی در حوزه دوره های آموزشی سازمان فنی و حرفه ای ، تهیه گراف وضع موجود افراد فاقد شغل محله و زنان سرپرست خانوار، برگزاری دوره مشاوره مشاغل خانگی جهت آشنایی بانوان محله با دستور العمل های ایجاد مشاغل خانگی ، افتتاح کارگاه پخت شیرینی و قنادی برای ساکنین محله بخش کمی از فعالیت های اقتصادی دفتر است.

دریا: اهداف آینده شما در حوزه اقتصادی و ذائقه شغلی ساکنین محلات کم برخوردار چیست؟

بنده معتقدم باید زیر ساخت توسعه اقتصادی در محله اسلام‌آباد و گِل کنی به سمتی حرکت کند که معیشت پایدار ساکنین و مهارت جوانان را در آن لحاظ کنند. مسئله ما ساکنان حاشیه‌نشین این است که عمدتا به دنبال مشاغل نوین و تخصصی نرفته ایم. به طور مسال یک محله ممکن است بافت اقتصادی ان فقط در بخش خدمات باشد، در صورتی که نیاز به بخش های صنعت و کشاورزی هم باید دیده شود. در واقع ذائقه شغلی مردم را به سمتی تغییر دهیم که کارهایی نظیر مشاغل استارت آپی و جدید در محلات کم برخوردار راه نفوذ پیدا کنند.اگر بتوانیم سهم تولید محصولات خرد و ضروری مورد نیاز بخش های صنعت، خدمت و کشاورزی را در سطح محلات افزایش دهیم، رونق اقتصادی رقم خواهد خورد. ساکنان محلات دارای دفاتر تسهیلگری باید مطالبه گری خود را به حدی در بخش اقتصاد ارتقاء دهند که در هر خانه، تولیدی به انداره چرخ یک کارخانه اتفاق بیفتد. به طور مثال یک خانه بتواند جوراب شهر را تامین و تولید کند، خانه دیگر اسکاج و یکی گل های آپارتمانی یا هر چیزی که با سهم خرد خودش اثر مستقیم اقتصادی داشته باشد.

 

 

دریا: خواسته شما از دستگاه ها و نهادهای سازمانی برای فعالیت مستمر در حوزه تخصصی اقتصادی و فعال سازی بخش اقتصادی محله برای پایداری مشاغل و رفع مشکلات معیشتی مردم چیست؟

با توجه به بافت جغرافیایی استان هرمزگان، ذائقه شغلی ساکنین این استان با صنایع دستی و مشاغل حوزه دریا آشنایی دیرینه‌ای دارد. انتظار می رود دستگاه ها و نهادهای سازمانی نسبت به تبیین سندهای اقتصادی استان با نگاه اقتصاد بومی اقداماتی را داشته باشند و همچنین به طبع آن صنایع و مناطق ویژه اقتصادی در استان سهم حمایت‌های اجتماعی خود را به سمتی سوق دهند که ایجاد اشتغال خرد در سطح محله حاشیه‌نشین دغدغه ساکنین نباشد و این راهبری شغلی کلان برای تحول اقتصادی در محلات حاشیه نشین را صنایع بزرگ بر عهده گیرند.بانک ها و موسسات مالی نیز برای اشتغال و کارآفرینی در استان ما پیش قدم شوند و از صنایع بزرگ و کوچک حمایت همه جانبه داشته باشند که به جای نگهداشت سرمایه و بنگاه داری، این سرمایه های راکد بانکی وارد بخش تولید شود.

دریا:کلام پایانی؟
برای تمامی تسهیلگران کشور عزیزم که دغدغه حل مسائل اقتصادی را دارند آرزوی سلامتی و تحقق هدف دارم.

 

علی زارعی/دریا