دریا نیوزفاجعه ای در اعماق دریا

دریانیوز: در دو سال اخیر شنیده ها حاکی از این بود که کشتی های غول پیکر چینی در دریای جنوب مشغول صیادی با روش ترال یا کف روبی هستند که با گوفه تور ماهیگیری بزرگی به شکل قیف که از دو طرف به تخته‌هایی متصل و معمولاً به دنبال شناور در بستر دریا کشیده می‌شود

، 09:33   /   کد خبر: 36465   /   تعداد بازدید: 240


دریانیوز: در دو سال اخیر شنیده ها حاکی از این بود که کشتی های غول پیکر چینی در دریای جنوب مشغول صیادی با روش ترال یا کف روبی هستند که با گوفه تور ماهیگیری بزرگی به شکل قیف که از دو طرف به تخته‌هایی متصل و معمولاً به دنبال شناور در بستر دریا کشیده می‌شود . این تورها برای کشیده شدن در آب‌های میان‌سطحی، عمیق و بر کف دریا استفاده می‌شود. باید به این نکته توجه داشت که این عمل باعث آشفتگی و برهم خوردن توازن در زندگی دریایی می‌گردد. اگر چه امروزصید به روش ترال به شدت در برخی از کشورها کنترل می‌شود، ولی این روش صید، هدف بسیاری از اعتراضات زیست‌محیطی می‌باشد. نگرانی‌های زیست ‌محیطی مرتبط با ترال به دو حوزه مربوط می‌گردد: استفاده بیش از حد از ترال و آسیب‌های فیزیکی که ترال به بستر وارد می‌کند.به سختی می توان باور کرد این نوع صید که نتیجه ای جز آسیب به زیست بوم ها ندارد، با این شدت در جنوب ایران در حال اتفاق افتادن است. ماهی‌های جنوب پیش چشم صیادان سنتی و بومی ایرانی خصوصا در منطقه جاسک و (گالک و درک) که تقریبا 200 کیلومتری شرق جاسک است جارو می شوند و دیگر ماهی برای صیادان ایرانی نمانده است و حتما در دراز مدت تاثیر فراوانی بر اقتصاد و محیط زیست منطقه خواهد گذاشت و عواقب بدی را در پی خواهد داشت.

جالب است حتی بعد از اینکه پرسش‌گری‌ها و مطالبات و جست‌وجو‌ها آغاز شد. بسیاری از مسئولان فعال در منطقه رسما گفته‌اند که ورود چینی‌ها به این آب‌ها صحت ندارد و در آب‌های سرزمینی ایران تنها صیادان داخلی فعالیت می‌کنند و هیچ کشتی خارجی‌ای در این زمینه مجوزی دریافت نکرده است. وشدیدا به دنبال کتمان ماجرا بودند.اما با گذشت زمان و با انتشار تصاویر و فیلم‌های بیشتری از فعالیت کشتی‌های خارجی در این منطقه دیگر امکان کتمان وجود نداشت و حضور کشتی‌های صیادی خارجی در دریای جنوب توسط مسئولان تایید شد و اعلام کردند کشتی های چینی با مجوز در آب های ایران حضور دارند و فقط مجوز صید یک گونه ماهی به نام «فانوس‌ماهیان» را دارند که این ماهی نیز خوراک انسان نیست و در صنعت دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد.بعد از گذشت بیشتر از دو سال ، به گفته مردم محلی همچنان این روند ادامه دارد و متاسفانه کسی پاسخگو نیست.

البته در ابتدا این کشتی ها در منطقه جاسک مشغول ماهیگیری بودند که با اعتراضات مردم کنترل شدند اما الان در منطقه گالک و درک مشغول هستند که کمتر کسی در آن منطقه سکونت دارد و بدون آن که در معرض دید عموم باشند مشغول صیادی هستند.حواشی موجود بیشتر حول استان هرمزگان بود که این استان با داشتن 1400 کیلومتر نوار ساحلی و بیش از 450 فروند شناور صیادی و 277 هزار تن صید، استان پیشرو در صید و صیادی کشور است.در نتیجه آن، شاهد کاهش صید و افزایش قیمت آبزیان و اعتراض صیادان بومی و سنتی هستیم. فانوس ماهیان جایگاه مهمی در زنجیره غذایی دریایی داشته و کاهش جمعیت آنها بر جمعیت سایر ماهی‌ها تأثیر می‌گذارد. یکی از مشکلات این نوع صید، ابزار و روش صیادی است که منجر به دورریز زیاد شده و بسیار مخرب بوده و خسارات ناشی از آن غیرقابل جبران است . هیچ‌کدام از شناورهای خارجی به ابزار حذف صید مثل لاک پشت‌ها مجهز نیستند که باعث شده بی‌رحمانه به دل دریا بزنند و حتی با پرچم‌های غیرایرانی در آب‌های ایران صیادی می کنند . با این وجود مدتی پیش خبری مبنی بر تلف شدن ۳۲ لاک‌پشت دریایی در نوار ساحلی روستای ونک جاسک منتشر شد و لاشه لاک‌پشت‌های دریایی در طول ساحل از روستای ونک تا اسکله بیاهی شهرستان جاسک مشاهده‌شده است.

با توجه به مشاهده نشدن شکستگی در لاک، لاک‌پشت‌های تلف‌شده در جاسک، احتمالاً عملیات صیادی به‌ویژه صید ترال عامل مرگ آن‌ها بوده است.بررسی‌ها نشان می‌دهد این لاک‌پشت‌ها در فاصله زمانی دست کم ۳۵ روزه پس از خفگی در تورهای صیادی به‌وسیله امواج دریا به ساحل آورده شده‌اند.چنین صحنه ای بسیار جای تاسف دارد چرا که در سواحل جنوبی ايران بيش از ۵۰ زيستگاه اصلی برای لاک‌پشت‌های دريایی وجود دارد كه محل چرا، جفت‌گيری و تخم ريزی آن‌ها است.رانت و منافع شخصی کار را برای مبارزه و جلوگیری از صدور مجوزهای صید سخت کرده است. این افراد سودجو از هر روزنه‌ای برای دریافت مجوز و صیادی در خلیج‌فارس استفاده می‌کنند. متاسفانه در این روش تمام جانداران در معرض صید قرار دارند. درآمدی که از این روش حاصل صیادان بومی می‌شود مقطعی است و به قیمت تخریب همیشگی دریا تمام می‌شود. در واقع همین صیادان هم به زودی برای همیشه از نعمت‌های بزرگی که در نتیجه این روش صید در معرض نابودی همیشگی قرار دارند محروم خواهند شد.بهتر است تا دیر نشده فکری به حال زیست بوم این منطقه و تاثیر مخربی که با خود به همراه خواهد داشت نمود که حتی اکنون هم تاثیرات اقتصادی این نوع صید بر زندگی اهالی این مناطق که جمع کثیری از آنها به روش های سنتی صیادی می کردند؛ هویداست و حتما در آینده نزدیک عواقب بدتری گربیان گیرآنها خواهد شد.

بهاره محمد حسینی زاده/دریا