دریا نیوزآلودگی آب، بحرانی دیگر که باید به آن توجه شود

دریانیوز: بیشترین درصد آلودگی آب ها بر اثر فاضلاب هایی است که به دست انسان ها وارد آن می شود‌ که شامل ۳ دسته فاضلاب صنعتی، کشاورزی و شهری است

، 09:28   /   کد خبر: 36464   /   تعداد بازدید: 125


دریانیوز: ۷۰درصد سطح کره ی زمین از آب تشکیل شده است .آب مانند اکسیژن یکی از نیازهای اساسی و عامل بقای انسانها و تمام جانداران سطح کره ی زمین است.همانطور که کمبود اکسیژن و هوای آلوده جان انسان ها و دیگر موجودات را به خطر می اندزد، آلوده شدن آب نیز به همان اندازه خطر آفرین است.هر گونه تغییر فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی در محیط آب که به گونه ای زیان بار بر سلامت، بقا‌‌‌ء و فعالیت های انسان، حیوان، گیاه و سایر موجودات تأثیرگذارد؛ آلودگی آب خوانده می شود.بیشترین درصد آلودگی آب ها بر اثر فاضلاب هایی است که به دست انسان ها وارد آن می شود‌ که شامل ۳ دسته فاضلاب صنعتی، کشاورزی و شهری است.فاضلاب های صنعتی بیشتر از کارخانه هایی است که دستگاه تصفیه فاضلاب ندارند و فاضلاب تولیدی خود را مستقیما وارد آب می کنند. حتی در مواردی مشاهده شده است که فاضلاب منازل به داخل این منابع آبی ریخته می شود و منجر به آلودگی آنها می شود.

کارخانه ها از ۲ راه آب رودخانه ها را آلوده می کنند

مورد اول: کارخانه هایی هستند که با وارد کردن آب داغ به داخل رودخانه ها باعث افزایش دمای آب می شوند که در نتیجه باعث کم شدن اکسیژن محلول در آب می شود و با کم شدن اکسیژن، ماهی های درون آب می میرند.مورد دوم: کارخانه هایی که با وارد کردن نفت یا مشتقات آن آب را آلوده می کنند. چگالی نفت کمتر از آب است و به همین دلیل، نفت بر روی آب باقی می ماند و علاوه بر آلوده کردن آب مانع ورود اکسیژن به آب می شود.فاضلاب های کشاورزی شامل باقی مانده ی کود های شیمیایی و طبیعی که برای از بین بردن حشرات و آفات استفاده شده، از راه باد و باران از سطح زمین جدا شده و داخل آب می شوند.سم های کشاورزی که برای از بین بردن حشرات بکار برده می شوند، محیط زیست را آلوده کرده و بر روی بدن انسان و سایر جاندارن اثر می گذارد.تحقیقات نشان داده است که نوعی از سم های کشاورزی تا حدود ۲۰ سال در آب باقی می ماند. این نوع سم ها زندگی آبزیان و انسان ها را به خطر می اندازد.فاضلاب های شهری مانند فضولات انسانی، آب چرکین ناشی از شست و شوی لباس ها و ظروف، که بوسیله مصارف خانگی تولید و از طریق مردم شهر وارد جوی های آب می شود. این فاضلاب ها از طریق جوی های درون شهر به رود ها و رودخانه ها می ریزند و باعث آلودگی آب می شوند. باکتری ها و سموم موجود در آب آلوده توسط آبزیان جذب شده و ماهی گیران با خوردن و فروش این ماهی ها باعث بیماری های بیشتر می شوند. همانند فاجعه ای که سال ۱۹۵۰ در اطراف خلیج میناماتا ژاپن اتفاق افتاد و عده زیادی بیمار شده و جان باختند.

راههای جلوگیری از آلودگی آب

تجهیز واحدهای صنعتی به سیستم تصفیه فاضلاب برای استفاده دوباره از آن، جلوگیری از ریختن حشره کش ها، ته مانده رنگ ها، حلال های شیمیایی، نفت، روغن موتور، ضد یخ و سایر مواد شیمیایی زیان آور در مجاری فاضلاب یا روی زمین، استفاده از پاک کننده ها و مواد شوینده بدون فسفات، استفاده از کودهای طبیعی به جای شیمیای در زمین های کشاورزی، جمع آوری و دفع صحیح زباله ها برای جلوگیری از انواع آلودگی های میکروبی و شیمیایی آب های زیرزمینی، مصرف آب آلوده شاید در کوتاه مدت شما را متوجه تغییری در سلامت خودتان نکند اما استفاده همین آب در طولانی مدت سلامت شما را به خطر می اندازد و موجب ابتلا به بیماری های مختلف می شود.درجهانی زندگی می کنیم که بارها گفته شده است جنگ جهانی بعدی بر سر آب خواهد بود و همچنان هم بی آبی و کم آبی بسیاری از مناطق دنیا را تحت شعاع خود قرار داده است، پس باید از همین امروز به فکر آینده خود و فرزندانمان باشیم و قدر این نعمت وموهبت خدادادی را بدانیم.

 

فاطمه هوشنگی/دریا