دریا نیوزتکدی گری، کسب در آمد آسان در هرمزگان

دریانیوز: گدایان کسانی هستند که در گوشه و کنار شهرها دیده شده و از این و آن تقاضای کمک و مساعدت می نمایند تا به وسیله ی پول غذا یا لباس و دیگر مایحتاج روزمره ی خود را تامین کنند

، 09:19   /   کد خبر: 36462   /   تعداد بازدید: 123


دریانیوز: کمتر زمانی پیش می آید که از مرکز شهر و یا مطب های دکتر گذر کنیم و با افرادی که قصد تکدی گری دارند رو به رو نشویم هر کدام از این افراد شیوه های خاصی دارند و احساسات و عواطف را بازیچه می گیرند. گدایان کسانی هستند که در گوشه و کنار شهرها دیده شده و از این و آن تقاضای کمک و مساعدت می نمایند تا به وسیله ی پول غذا یا لباس و دیگر مایحتاج روزمره ی خود را تامین کنند. تکدی گری برای اشخاصی که از سلامت کامل برخوردارند و بی دلیل مرتکب گدایی می شوند در قوانین جرم‌انگاری شده، تکدی گری طبق مواد 712 و 713 قانون مجازات اسلامی جرم است و برای آن نیز مجازاتی تعیین شده است و افراد متکدی را دستگیر می کنند.با این وجود این قوانین روزانه به تعداد متکدیان در خیابان ها افزوده می شود و سیمای شهر را زشت و آشفته می کنند. متکدیان که برای کسب درآمد از شیوه های خاصی استفاده می کنند با گرفتن بچه‌های کوچک در آغوش، مظلوم‌نمایی یا بیمار جلوه دادن خود، به طرق گوناگون سعی در جلب ترحم بیشتر از سوی رهگذران دارند. عده ای از آنها به در خانه ها و یا مغازه ها مراجعه می کنند و عده ای دیگر سر میادین شهر و یا سر چهارراه ها به گدایی مشغول اند.جمعی دیگر از آنها زن هستند و بچه هایی را به همراه دارند که این بچه ها در آغوش آنها همیشه خواب هستند و یا در حالت مریضی بوده و معلوم نیست این بچه ها متعلق به چه کسی هستند.شاید بتوان گفت این اطفال کودکان سرراهی بوده یا ربوده شده اند و یا متعلق به خود آنها هستند که از شهرهای کوچک و روستاها به شهرهای بزرگ آمده اند و گاهی در مطب های دکتر با یک نسخه مشغول تکدی گری هستند.گاهی گدایان در قالب مشاغلی از قبیل واکس زنی، آدامس فروشی، سیگار فروشی و وزن کشی در جاهای شلوغ و پر رفت و آمد مشغولند و کسب درآمد می کنند.

این افراد معمولا با خواهش و التماس به مردم خدمات خود را ارائه می دهند و یا در هنگام حین خدمات تقاضای پول بیشتری به عنوان کمک می نمایند. عمده ترین دلیل پدیده تکدی گری در شهر مهربانی و دلسوزی مردم این شهر است که دست کسی که جلویشان دست دراز کند را پس نمی‌زنند، در حالی‌که این کار کمک نیست و به یک معضل اجتماعی دامن می‌زنند. متکدیان که به این روش از زندگی عادتکرده اند و بدون زحمت به اندازه یک کارمند یا بیشتر در آمد دارند و مالیات و عوارض پرداخت نمی کنند. آنها که قادر به انجام کار هستند ولی تکدی گیری را یک راهکار کسب درآمد آسان می دانند و بسیاری از آن ها حتی با تکدی گری سرمایه گذاری کرده اند و فرزندانشان را وارد این عرصه نموده اند. آنها با این کار برای اطفال و نوجوانان معمولا پیش درآمد و مقدمه سرقت، جیب بری، قاچاق اشیاء، حمل یا فروش مواد مخدر و سیگارکشیدن را فراهم می کنند زیرا غالبا این گونه افراد تازه کار در حین گدایی با افراد ناباب آشنا شده و برای گذراندن وقت و یا امرار معاش اغفال می گردند.برخورد با افراد متکدی در جامعه یکسان نیست بعضی ها با رحمت و عطوفت و از سر دلسوزی با آنها برخورد می کنند ولی عده ای با پرخاشگری و عصبانیت که این رفتارها در آینده بچه های متکدی تاثیر گذار است.بسیاری از متکدیان بومی نیستند و از کشور های هم جوار و شهرهای دیگر می آیند و بعضی ها فصلی در یک شهر ساکن هستند. متکدیانی که از کشور و شهرهای دیگر می آیند باید به شهرهای خود باز گردانده شوند و آنهایی که نیازمند کمک هستند به کمیته امداد و بهزیستی معرفی شوند و از سطح شهر توسط شهرداری و بهزیستی جمع آوری شوند.کمیته ساماندهی متکدیان باید سیاست گذاری لازم در خصوص ساماندهی متکدیان را مد نظر قرار دهد. باید پدیده شوم تکدی گری از کشور خارج شود زیرا آسیب گذار است.

 

بهاره محمد حسینی زاده/دریا