دریا نیوزبساطی که باید جمع شود، رمالی و فالگیری، شغلی کاذب با درآمد میلیونی

، 09:08   /   کد خبر: 36459   /   تعداد بازدید: 76


دریانیوز: طی سال‌های اخیر، بارها و بارها، گزارش‌هایی درباره شیادان مدعی رمالی و جادوگری منتشر شده است و بسیار شنیده‌ایم که چنین افرادی کلاهبردار از آب درآمده‌اند اما فضای مجازی فرصتی است که باعث می شود تا این افراد همچنان بتوانند به کسب و کار خود ادامه دهند؛ کسب و کارهایی که به نظر می‌رسد پایان‌ناپذیر هستند.مراجعه به رمال و دعانویس، از گذشته تا امروز عملی بوده که غالبا با سهولت از سوی بسیاری از شهروندان صورت می‌گرفته اما فضای مجازی، بستری گسترده تر برای شیوه‌های جدید رمالی و جادو پدید آورده است و به نظر می‌رسد که در غفلت برخی مسوولان، بساط رمالان و فالگیرها، هر روز رونق بیشتری می گیرد. رد پای رمالان مجازی را، از کانال‌های تلگرامی گرفته تا شبکه اجتماعی اینستاگرام، می‌توان دید که با عناوینی همچون «استاد» و «متخصص» در حال عرضه پیشنهادات خود هستند و در حال جذب مشتری هستند که حالا علاوه بر اینستاگرام و تلگرام، شبکه‌های اشتراک گذاری تبلیغات همچون «دیوار» و «شیپور» نیز بستری برای تبلیغات فالگیران و کف بینان شده است.مسائلی همچون تردید در تصمیم‌گیری، سرخوردگی در زندگی روزمره، تلاش برای گریز از رنج‌ها و مشکلات، فراغت و تفنن و معنویت جویی و آرامش طلبی نیز از مهمترین دلایل رجوع افراد به فالگیرها است. بطور معمول فالگیرها تلاش می‌کنند تا نوعی احساس رضایت در مخاطبان خود ایجاد و به آنان احساس آرامش تزریق کنند تا مشتریان بار دیگر نیز پیش این رمالان بیایند. فال‌ها از ساختاری کلی تبعیت می‌کنند.برای مثال، کلی گویی در فال است. فال‌گیرها جزئیات را نمی‌گویند و با گفتن عباراتی مبهم همچون سفری در پیش است یا شما خوشبخت خواهید شد، به کلی گویی بسنده می‌کنند. کلی گویی این ویژگی را دارد که همواره می‌توان هر اتفاقی را در قالب آن‌ها پوشش داد.

بطور مثال کافی است که فال‌گیری به شما بگوید «اتفاقی در راه است» و هر مسئله‌ای که در آینده شما رخ دهد را در قالب همین جمله گنجانده و آن را مثل یک پیشگویی بازشناسی کند. در عین حال فالگیرها به شما توصیه‌های کلی می‌کنند؛ مثلاً دروغ نگویید، به دوستان خود اعتماد نکنید یا بلعکس و توصیه‌هایی که نتیجه خاصی در بر ندارند.اغلب فالگیرها نیز مثبت گویی می‌کنند. مثبت گویی معمولاً مورد پسند مخاطبان است و رضایت آنان را جلب می‌کند. بطور مثال اغلب فالگیرها ادعا می‌کنند که شما خوشبخت خواهید شد، موفق خواهید شد یا ثروتمند خواهید شد و اگر هم از خطری سخن بگویند برای طلب پول بیشتری است تا برای دفع آن خطر، پول بیشتری بدهید.رمالان از هوش بالایی برخوردارند و برای به دست آوردن اطلاعات طعمه های خود از روش مهندسی معکوس استفاده کرده و اطلاعات را از خود مالباختگان گرفته و بعد از این که از مشکلشان باخبر شدند، سعی می‌کنند با وعده‌هایی که طعمه انتظار شنیدن آنها را دارد، فریب‌شان دهند. مالباختگان نیز اغلب افرادی با اعتماد به نفس پایین هستند که با شنیدن این وعده‌ها و اتفاقات خوبی که قرار است در آینده برایشان رخ دهد، اغوا می‌شوند.گرشاسبی، روانشناس درباره افرادی که سراغ رمالان می‌روند، می‌گوید: افرادی که سراغ این مجرمان می‌روند، همگی اشخاصی هستند که در گرفتاری بزرگی غرق شدهاند و توانایی برونرفت از بحران را ندارند. در واقع آموزش‌هایی که در گذشته و در طول زندگی دریافت کرده‌اند برای حل مساله کافی نیست. به همین دلیل در شرایط استیصال سعی می‌کنند گرفتاری خود را به طرق غیرمتعارف حل کنند.شگرد رمالان این است از راه‌های مختلف مثلا از لابه‌لای گفته‌های خود مراجعه‌کننده یا از طریق معرف وی یا صحبت‌هایی که قبل از به اصطلاح ویزیت با دیگر حاضران انجام داده است به برخی اسرار او پی می‌برند و همان‌ها را با بیان و زبانی دیگر به طرف می‌گویند تا نشان بدهند توانایی پی بردن به اسرار را دارند. به گفته ی هوشنگ پوربابایی، حقوقدان درباره جرم فالگیری و رمالی، رد و بدل پولی از طریق فالگیری کلاهبرداری محسوب می شود.

حال مجازات آن چیست؟

برای مثال بسیاری از طریق فالگیری فرد را فریب داده و با اخذ پول از آنها نوید اتفاقات خوب در آینده را می‌دهند. این‌گونه اقدامات را می‌توان بر اساس قانون تشدید مجازات اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری در عمل مصداق کلاهبرداری دانست. با این اقدام فرد پول را به رمال یا فالگیر می پردازد تا در آینده اتفاق خوبی برایش رخ بدهد. فالگیر هم به واسطه شغلش وجهی را اخذ می‌کند. در حالی که بر اساس ماده 2 قانون تشدید مجازات اختلاس و کلاهبرداری محسوب می‌شود.در این حالت فرد علاوه‌ بر رد مال و به همان میزان به جریمه محکوم می‌شود. همچنین از طریق تحصیل مال به شیوه نامشروع فالگیر و رمال به دو سال حبس محکوم و مال هم باید مسترد شود.
به گفته ی پلیس فتا افراد و خانواده‌ها هرگز به این سایت‌ها اطمینان نکنند و با فرهنگ‌سازی، تقویت باورهای دینی و افزایش آگاهی با این پدیده نوظهور مقابله کنند. همچنین تاکید می شود برای مقابله با چنین معضلاتی باید اقدامات فرهنگی جدی و دائمی از طریق رسانه‌های جمعی صورت گیرد.

فاطمه هوشنگی/دریا