دریا نیوزنقش گل ها و گیاهان دارویی در زندگی و اقتصاد

، 09:05   /   کد خبر: 36458   /   تعداد بازدید: 67


دریانیوز: همه ی ما انسان ها خواستار زیبایی و تنوع هستیم. همه ی ما از هدیه گرفتن آن هم گل بسیار خوشحال می شویم و نشانه ی آن همان لبخندی است که به لبانمان می آورد . مصری ها و یونانی‌ها نخستین ملتی بودند که برای گل‌های مختلف معانی مشخصی تعریف کردند.پژوهش‏ها نشان می ‏دهد خريدن گل، كاشتن گل و گياه و به طور كلى نگاه كردن به گل، باعث برانگيخته شدن احساس شادى، آرامش و طراوت، مثبت‏ انديشى و دورى از غم و اندوه می‏ شود.در ایران کاربردهای مختلفی برای گل وجود دارد که قشنگ ترین آن برای ابراز علاقه است و دیگر کاربردهای آن تبریک به عروس و داماد، عیادت بیمار، تبریک قدم نورسیده و... است.در فرهنگ و ادبیات مختلف، طبیعت همیشه الهام‌بخش خلق زیباترین آثار هنری به دست هنرمندان بوده است. همچنین نقاشان و عکاسان زیادی از طبیعت تصاویری خارق العاده ثبت کردند که هر چشمی را مجذوب خود می کند .از گذشته تاکنون نیز زیبایی طرح های فرش ناب ایرانی را الهام
گرفته از طبیعت دانسته اند و همه ما بیشتر عکس های یادگاریمان در طبیعت است و این نشان دهنده ی آن است که طبعیت و گل و گیاه چه نقشی در زندگی ما دارد .قدیمی‌ترین سند در رابطه با پیشینه و دسته گل، در گذشته و ایران باستان، گل و غنچه‌های دست داریوش در سنگ‌نگاره‌های تخت جمشید است که بیشتر از دوهزار و 500 سال قدمت دارد. بنا بر نظر تحلیل‌گران تاریخ، این نقوش، مراسم برپایی جشن نوروز و به گمان برخی، جشن تولد و بر اساس اظهارنظرهای دیگری، مراسم تاج‌گذاری را به نمایش می‌گذارد. این نقوش گویای توجه و علاقه ایرانیان نسبت به گل و تقدیم دسته گل به‌عنوان هدیه است.

در میان تمامی کشورها، کشور هلند با وجود نداشتن خاک و اقلیم مناسب برای پرورش گل و گیاه و وسعت کم، به کشور گل‌ها شهرت یافته است! این کشور به کمک ساختارهای مناسب باغبانی و تکنیک‌های کشت هیدروپونیک، صنعت گل‌کاری را به صورت پیشرفته راه‌اندازی نموده و امروزه بهترین تولید کننده گل در جهان می‌باشد.ایران کشوری ممتاز و با رتبه بالا از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی و دارای ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهانی است. براساس نظر گياه شناسان و پژوهشگران، تعداد گونه هاي گياهان دارویی ايران در حدود 8هزار گونه است که از نظرتنوع گونه ها حداقل دو برابر قاره اروپاست.

تحقيقات نشان داده است كه بيش از 2هزار و 300 گونه از گياهان كشور داراي خواص دارويي، عطري، ادويه اي و آرايشی ـ بهداشتی هستند و همچنین برای ساخت روغن های دارویی از اسانس گیاهان و تولید عرقیجات گیاهی و دارویی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.سالانه میزان قابل توجهی از این گیاهان دارویی صادر می شود که خود کمکی به گسترش چرخه ی اقتصاد کشور محسوب می شود. با توجه به افزايش حجم تجارت جهاني گياهان دارويي و فرآورده هاي آن، پیشینه غنی ایران در طب سنتی و نیز اين كه در نقشه جامع علمي كشور، گياهان دارويي در اولويت الف حوزه علوم پايه و كاربردي و طب سنتي در اولويت ب حوزه سلامت قرار گرفته اند.حدود یک هزارو 728 گونه از اين گياهان به عنوان گياهان بومي ايران مي باشند، منحصرا در سرزمين ايران رويش كرده و به عنوان يك ظرفيت انحصاري در كشور محسوب می شوند.در اكثر كشورهاي توسعه يافته، طب سنتی در ابعاد مختلف تحت حمايت دولت قرار گرفته و سهم خوبي از تأمین سلامت مردم را در سيستم سلامت كشور به عهده گرفته است.تنوع گونه های گیاهی و برخی گونه های منحصر به فرد ایران باعث شده تا شرکت های مهم داروسازی در کشورهای پیشرفته به مواد اولیه برخی از گیاهان دارویی کشور از جمله زعفران، زیره، آویشن و مرزه به شدت وابسته باشند.که این امر خود افتخاری برایمان است و گمان می رود باید بیش از پیش به این صنعت بها داد و روی آن سرمایه گذاری نمود.