دریا نیوزشهناز همچنان ناله دارد

، 09:03   /   کد خبر: 36457   /   تعداد بازدید: 91


دریانیوز: شهناز که سنش به بیش از نیم قرن رسیده است، همچنان نالان است و دردمند. درحالی محله قدیمی آیت ا... غفاری بندرعباس(شهناز) در قلب قطب اقتصاد کشور به اوج فرسودگی رسیده است وهرازگاهی شاهد ریزش خانه های فرسوده اش هستیم که در بارندگی فروردین و ماه های دیگر در سال گذشته هم دهها ملک دچار خسارت شدند و دولت خسارت شان را جبران نکرد. ازیک طرف شهرداری که خود را مالک اراضی این محله می داند و به ساکنان قیمت های نجومی را جهت سنددار کردن خانه های شان اعلام کرده که خودشان بخوبی می داند ساکنان محروم این محله توان پرداخت چنین هزینه هایی را ندارند واز طرفی دیگر نوسازی بافت فرسوده بدون داشتن سندو اخذ تسهیلات نوسازی که متضمن داشتن سندملک می باشد، ممکن نیست.شهرداری هم عنوان می کند که مجری مصوبه شورای شهراست. درصورتیکه پیشنهاد قیمت ها را در قالب بسته پیشنهادی را شهرداری به شورای شهر می دهد و در دوبسته پیشنهادی که در سال های 94 و98به تصویب شورا رسید، شورای شهر هیچگاه منافع ساکنان و توانایی شان را مدنظرقرار نداد وصرفا بادیدگاه حفظ منافع شهرداری اقدام به تصویب این بسته ها نمود که هم استمرار نارضایتی شهناز نشینان را به همراه داشت وهم قفل سنددار شدن املاک این محله باز نشد و بالطبع وضعیت محله بهبود نمی یابد.محله ای که 40 شهید را تقدیم انقلاب کرده است، اما بواسطه تشدید بی توجهی‌ها در دو دهه اخیر به این محله باعث شده است این محله قدیمی وضعیت نامناسبی را تجربه کند و کوچه های تنگ وتاریکش به مامن و پاتوق معتادان، موادفروشان و مشروب‌فروشان تبدیل شود و امنیت بسیاری از ساکنان به خطر بیفتد.

برخی ازمادران در این محله از کودکان شان می گویند که در کودکی با مواد آشنایی دارند. درب حیاط را که بازمی کنند و وارد کوچه ها می شوند، معتادانی را مشاهده می کنند که درکوچه‌ها مشغول استعمال و تزریق هستندو سرقت از خانه ها توسط همین معتادان به وفور دیده وشنیده می شود. حتی برخی از مساجد ومسجدی های محله نیز از دستبرد و آزار واذیت معتادان وموادفروشان وسارقان درامان نمانده اند. این موارد بارها از طریق ساکنان و رسانه ها منعکس شده است، اما تاکنون اقدامی نشده است. از دوماه قبل که فرماندار جلسات هفتگی را برای رفع مشکلات و چالش های محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده برگزار می کند، طرحی را پیشنهاد داد و در حال اجراست که براساس آن، دفاتر تسهیلگری در محلات، ساکنان این مناطق را تشویق کنند تا اقدام به اخذ پروانه کنند و نسبت به اصلاح و بازسازی املاک شان با استفاده از تسهیلات نوسازی اقدام کنند و سند املاک شان هم صادر می شود وبا اجرای این طرح، بازگشایی معابر در محلات مختلف باسرعت پیش می رود که نیاز است دفاتر تسهیلگری ساکنان را تشویق کنندتا از این فرصت بخوبی استفاده کنند. معاون وزیر راه وشهرسازی هم که چند روز قبل اعلام کرد صدور پروانه ساخت در بافت های فرسوده و حاشیه ای رایگان است که این موضوع در سرعت بخشیدن به نوسازی بافت ها می تواند اثرگذار باشد. در محله شهناز هم ضرورت دارد دفتر تسهیلگری ساکنان این محله بزرگ را بیشتر ترغیب کند در این طرح مشارکت بیشتری نمایند که تاکنون این دفتر هم موفقیت هایی داشته اند و مورد تجلیل فرماندار هم قرار گرفته است.

برخی از ساکنان این محله مانند برخی محلات دیگر همچنان از جزئیات این طرح اطلاعی ندارند ونیاز است که اطلاع رسانی گسترده تری صورت گیرد وبا آنها گفتگو شود وبه سئوالات شان پاسخ داده شود تا در این طرح مشارکت گسترده تری داشته باشند . بطور حتم بازگشایی معابر در چنین محلاتی باعث ارتقای امنیت می شود وضرورت دارد همانطور که فرماندار بندرعباس هم اعلام کرد نیروی انتظامی و سپاه این محلات را برای هنجارشکنان ناامن کرده و نسبت به پاکسازی این محله وسایر محلات حاشیه ای اقدام نمایند تا سرمایه گذاران بتوانند در امنیت کامل در این مناطق سرمایه گذاری و نسبت به احداث مجتمع های مسکونی، تجاری و... اقدام نمایند. در محله شهناز همچنین از چندسال قبل قرار بود از کوچه بعثت4و کنار مسجد سقاخانه ابوالفضل (ع) تا بلوار مادر، بازگشایی معبر صورت گرفته و خیابان احداث شود که متاسفانه این وعده عملیاتی نشد و انتظار می رود در طرح بازگشایی معابر در محلات که فرمانداری اعلام کرده است، این بازگشایی نیز عملیاتی شود و مشکل نوسازی با استفاده از تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده و صدور سند در این محله که بیش ازیک دهه ساکنان را سرگردان و با مشکل مواجه کرده است، برطرف شود.

محسن موعود/دریا