دریا نیوزسامان درویشی مربی تکواندو در مصاحبه اختصاصی با دریا : ورزشکاران هرمزگان نیازمند حمایت هستند

دریانیوز: برای من که از چهارسالگی تا الان که 32 سال از خداوند عمر گرفته ام تمام لحظاتم با ورزش همراه بوده است زندگی بدون ورزش هیچ معنایی ندارد و مطمئاً خیلی سخت خواهد بود .

، 09:58   /   کد خبر: 36445   /   تعداد بازدید: 355


دریانیوز: کلمه تکواندو به معنی راه و روش شکستن اجسام با دست و پا است. تکواندو یک هنر رزمی کره ای و یکی از ورزش های المپیکی است. این رشته دارای بیشترین تعداد ورزشکار در میان هنرهای رزمی در سراسر دنیاست، در کشور ما ایران خصوصا استان هرمزگان این رشته مفرح چندین دهه است که فعالیت بسیار خوبی داشته است و قهرمانان زیادی پا به عرصه این ورزشی گذاشته اند و باعث افتخار آفرینی برای کشور عزیزمان شده اند و مدال های با ارزش المپیک جهانی و آسیایی کسب کرده اند.
دریا:لطفا خودتان را معرفی کنید؟
سامان درویشی، 32 ساله، متولد بندرعباس، فرزند اول خانواده، دارای مدرک کارشناسی تربیت بدنی و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت ورزش و شاغل در اداره بنادر و دریانوردی استان هرمزگان و مربی رشته تکواندو هستم .


دریا: چه شد که به سمت ورزش تکواندو رفته اید؟
از سن 4 سالگی زیر نظر پدرم تکواندو را شروع کرده ام و چون پدرم از قهرمانان نیروهای مسلح کشور بود من نیز روز به روز علاقه ام به ورزش تکواندو بیشتر می شد و پدرم که فهمیده بود من می توانم در این رشته موفق باشم مرتب تشویقم می کرد و اینگونه بود که پس از سال ها تلاش توانستم به عنوان یک تکواندو کار خود را مطرح کنم و باید بگوییم اگر تلاش ها و تشویق های پدرم نبود شاید اصلا در رشته تکواندو موفق نمی شدم از زحمات پدرم و محبت های خانواده ام تشکر می کنم چون پیشرفتم و موفقیتم در این رشته را مدیون تک تک اعضای خانواده ام هستم.


دریا: تا کنون عضو چه باشگاه هایی بوده اید؟
من افتخار حضور در لیگ برتر کشور در کنار تیم شهرداری بندرعباس، پارس کوپال اصفهان، آبفای هرمزگان و در استان عضو تیم باشگاه های پوریا ولی (نیروی دریایی) و باشگاه تختی و باشگاه خانه تکواندو (هفت تیر) بوده ام.

 


دریا: تا به حال چه مقام هایی کسب کرده اید؟
مقام های اول، دوم و سوم کشور در رده های سنی نوجوانان و جوانان و بزرگسالان کشور، مقام اول همراه با تیم شهرداری بندرعباس در لیگ برتر کشور، مقام اول همراه با تیم پارس کوپال اصفهان در لیگ نقش جهان کشور، مقام دوم همراه تیم شهرداری بندرعباس در لیگ نقش جهان کشور و مقام های قهرمانی در مسابقات ارتش کشور، دانشجویان کشور و مدارس کشور و کارگران کشور و عضویت در تیم ملی نوجوانان ایران و کسب مقام اول مسابقات بین المللی لبنان و کسب مقام اول تیمی در مسابقات بین المللی دهه مبارک فجر و حضور در اردوهای تیم ملی امید وبزرگسال ایران .


دریا: آیا خانواده اهل ورزش هستند؟
بله همانطور که گفتم پدرم از قهرمانان و پیشکسوت های رشته تکواندو هستند، برادرانم نیز همینطور، ساسان از قهرمانان رشته وشو و دارای دان 1 تکواندوا و برادر کوچکترم محمد از قهرمانان رشته تکواندو درسطح کشور و دارای دان 3 تکواندو نیز می باشد.


دریا: بهترین مشوق شما کیست؟
خانواده، الخصوص پدرم


دریا: چه شد که به سمت مربیگری رفتید ؟
شروع مربیگری ام در سن 20 سالگی و در دورانی بود که به عنوان یک ورزشکار در سطح کشور و ملی مسابقه می دادم و هر دو را با هم انجام می دادم. الان حدود 12 سال است که مربیگری می کنم و چون خیلی علاقه مند بوده ام به آموزش تلاش بسیاری کردم که بتوانم قهرمانان و ورزشکاران موفق و خوبی بسازم و معرفی کنم در سطح استان و کشور که به لطف خدا از شاگردانم افرادی هستند که عنوان دار مسابقات کشوری باشند. انشاالله با تلاش بیشتر و با همت خودشان در کنارشان هستم تا عنوان دار جهانی و آسیایی باشند.

 

 


دریا: مدرک مربیگری را از کجا گرفتید؟
دارای مدرک مربیگری و داوری رسمی تکواندو زیر نظر فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران هستم و همچنین دارای مربیگری و بدنسازی و پرورش اندام زیر نظر فدراسیون بدنسازی پرورش اندام ایران هستم.


دریا: از مربیگریتان در سطح کشور و باشگاه استان توضیح دهید؟
مربی تیم های مختلف پایه استان در مسابقات کشوری و در سطح استان، مربی باشگاه های اروند بندرعباس، باشگاه یاس امیر آباد و باشگاه بنادر و دریانوردی استان هرمزگان هستم.


دریا:آیا شما مربی سختگیری هستید؟
سعی می کنم با شاگردانم رابطه خوب و دوستانه داشته باشم اما مواقعی نیز هست که باید سختگیری کرد که به توان قهرمان و وزشکار سخت کوش و قدرتمند ساخت.


دریا: بهترین و بدترین خاطره ورزشی شما چیست؟
خاطرات خوب و بد زیاد است.
خاطره خوبی که از دوران ورزشی قهرمانی خود می توانم بگویم عضویت در تیم ملی ایران که در آن لحظات بسیار خوشحال بودم و اما خاطره بد مصدومیت و پارگی رباط زانوام که دوران و روزهای بسیاری سختی بود اما در دوران مربیگری خاطره خوب قهرمانی و کسب عناوین کشوری شاگردانم است و بدترین آن باخت ها و اشکهایی که می ریزند.


دریا: هزینه تیم از چه منابعی تامین می شود؟
در سطح مسابقات استان هزینه ها را باشگاه با کمک خانواده ها تامین می کند و در سطح کشوری هیئت تکواندو استان هزینه سفر و اعزام تیم را پرداخت می کند.


دریا: در مورد لیگ های کشور و حضور تیم های هرمزگان توضیح دهید؟
متاسفانه چندین سال هست که در سطح لیگ های کشور از استان هرمزگان تیم داوری نمی شود و فقط ورزشکاران ما در مسابقات قهرمانی کشوری شرکت می کنند و در لیگ های کشور یا حضور ندارند یا تعداد کمی از قهرمانان در تیم های مختلف بازی می کنند که دلیل این موضوع هزینه های بالا آن است که هیت تکواندو استان به تنهایی نمی تواند تیم داری کند .در سطح لیگ های کشور بنده خواهشی که دارم از ارگان های دولتی و شرکت های معتبر خصوصی کمک کنند به تیم داری در سطح کشور چون تکواندو و هرمزگان پتانسیل بسیار قویی دارد که با تیم داری قهرمانان خوبی در سطح کشور و آسیا و جهان می شود معرفی کرد.

 

 


دریا: 4 ماه دوری از تمرینات و شاگردها چگونه گذشت؟
برای بنده و شاگردانم بسیار سخت است، باید آمادگی بدنیشان حفظ شود، من و شاگردانم با تمرین کردن در منزل تا حدودی این آمادگی را حفظ کرده ایم و دعا می کنیم این روزهای کرونایی هر چه زودتر به خیر بگذرد تا دوباره دور هم جمع شویم و برای رسیدن به هدف با قدرت ادامه دهیم.


دریا: برای موفقیت های بیشتر چه برنامه ایی دارید؟
من سعی می کنم در مرحله اول از نظر بدنی آمادگی خود را حفظ کنم تا بتوانم بهتر به شاگردانم آموزش دهم و سعی می کنم تکنیک و شگردها و تمرینات به روز تکواندو را آپدیت شده پیگیری کنم تا بتوانم به شاگردانم انتقال دهم تا بهترین خروجی برای باشگاه و بچه ها باشد.


دریا: فکر می کنید تاکنون به حق خود رسیده اید؟
از خداوند شاکرم بخاطر تمامی اتفاقات خوب و بد در زندگی ورزشی ام ان شاالله با تلاش و توکل بر خدا بتوانم این راه را ادامه دهم.


دریا: آیا هیچوقت انگیزه تان را برای ادامه از دست داده اید؟
خیلی وقت ها چه در دوران قهرمانی خودم و حتی الان در دوران مربیگری اتفاقاتی می افتد که باعث می شود انگیزه ام کم شود ولی به لطف خدا و تلاش بسیار باعث شد انگیزه ام را از دست ندهم و با امید به راه ورزشی ام ادامه دهم.


دریا: چه اهدافی برای آینده ورزشی دارید؟
هدف اصلی من ساخت ورزشکاران و قهرمانان خوب در سطح ملی است که بتوانند برای کشور و استان عزیزمان افتخار آفرینی کنند و با حضور در کلاس های پیشرفته علم ورزش خود را بالا ببرم.

 

 


دریا: پیامی برای ورزشکاران دارید؟
هیچ زمان ناامید نباشند، برنامه ریزی داشته باشند و تلاش کنند و با توکل به اهدافشان برسند و اینکه در کنار ورزش کردن به تحصیلات هم اهمیت دهند چون این دو مکمل یکدیگرند .


دریا: چقدر ورزش را در زندگی موثر می دانید؟
ورزش بخش مهم و بسیار زیادی در زندگی بنده دارد و من پیشرفت در زندگی ام را مدیون ورزش هستم


دریا: در حال حاضر چه برنامه ای دارید؟
در حال حاضر مشغول امتحانات پایان ترم دانشگاه و ورزش در منزل هستم تا آمادگی بدنیم حفظ شود و نظارت و پیگیری تمرینات شاگردانم تا بازگشایی سالن های ورزشی هستم تا تمرینات را همراه شاگردانم در باشگاه انجام دهیم.


دریا: وقتی در جایی از شما تعریف می کنند یا مقامی کسب می کنید چه حسی به شما دست می دهد؟
لطف دارند، باعث می شود با انگیزه و توان بیشتری این را ادامه دهم.


دریا:زندگی بدون ورزش به چه معناست؟
برای من که از چهارسالگی تا الان که 32 سال از خداوند عمر گرفته ام تمام لحظاتم با ورزش همراه بوده است زندگی بدون ورزش هیچ معنایی ندارد و مطمئاً خیلی سخت خواهد بود .


دریا: می گویند ورزش نوعی اعتیاد است نظر شما چیست؟
بله بنده این حرف را قبول دارم و اعتیاد از این نوع خوب است آن هم در دوره کرونا که بسیار مشهود بوده است.


دریا: آیا صحبتی با مسئولین دارید؟
از آنها خواهشمندم نگاه ویژه ای به ورزش استان داشته باشند، از قهرمانان حمایت کنند و یک خواهش ویژه دارم اینکه کمک کنند در لیگ های کشوری تکواندو از استان هرمزگان هم تیم داشته باشیم و تشکر ویژه از زحماتشان.


دریا: حرف آخر:
جا دارد تشکر کنم از تمام مربیانی که برای بنده زحمت کشیدند و تشکر از شما بابت مصاحبه و در آخر آرزوی سلامتی برای هم استانی هایم و مردم سراسر کشور در این روزهای کرونایی که انشاا... به زودی از شر این ویروس منحوس راحت شویم.

بهاره محمدحسینی زاده/دریا