دریا نیوزچندنفر دیگر باید بمیرند؟

، 08:41   /   کد خبر: 36440   /   تعداد بازدید: 92


دریانیوز: یک سئوال اساسی از مسئولان استان و ستاد کرونای هرمزگان این است که چند نفر دیگر باید به کرونامبتلا شوند و بمیرند تا تصمیمات مناسبی اتخاذ شود؟ در حال حاضر بیشتر افراد قرنطینه خانگی هستند و بدلیل کمبود تخت و تجهیزات بیمارستانی و درمانی، فقط افراد بدحال پذیرش و بستری می شوند. از آن طرف برخی شهروندان و حتی کارمندان ادارات گلایه مندند که از آنها تست نمی گیرند و می گویند باید اسم بنویسید تا هرموقع نوبت تان شد، اطلاع دهیم که شاید در این مدت صدها نفر دیگر را افراد ناقل، بیمار نمایند. متاسفانه علی رغم افزایش مبتلایان، متولیان مربوطه بجای افزایش آزمایشگاه های تشخیص کرونا، از اعلام آمار روزانه با دستور وزارت بهداشت امتناع کردند و این موضوع باعث شد بیشتر شهروندان تصور کردند ابتلای به کرونا نداریم و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک کمتر مورد توجه قرار گرفت و آمارمبتلایان افزایش یافت تا جایی که در بیشتر خانواده ها افراد با علائم یا بی علائم مبتلا به کرونا یافت می شود که برخی علائم شدیدتری دارند و برخی از شدت کمتری برخوردارند. از آن طرف تعداد مبتلایان کادر درمان هم به مرز300 نفر نزدیک شده است.

استاندار هرمزگان شنبه شب در مصاحبه با صداوسیمای مرکز خلیج فارس هرچند دیرهنگام، اما اعلام کرد که استفاده از ماسک در سطح شهر و... اجباری می شود و هیچ صنف، اداره و... اجازه ارائه خدمت به افراد بدون ماسک ندارند که این تصمیم می تواند اثرگذار باشد وضرورت داشت هفته ها قبل این تصمیم گرفته می شد تا از ابتلاء و فوت تعداد زیادی از شهروندان جلوگیری می شد و نیاز است این تصمیم با جدیت اجرایی شود اگر نیاز باشد علاوه بر نیروهای مردمی، پلیس هم وارد گود تذکر به شهروندانی شوند که از ماسک استفاده نمی کنند. از طرفی دیگر موضوعی که بایستی مورد توجه آقای استاندار و سایر مسئولان قرار گیرد این است که اگرچه برخی از شهروندان بدلیل بی توجهی به سلامت خودشان و دیگران از ماسک استفاده نمی کنند وپروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند؛ اما برخی بدلیل فقر مالی نمی توانند روزانه چندین ماسک استفاده نموده و هر چندساعت ماسک شان را عوض کنندکه این افراد که در حال حاضر حتی با مشکلات معیشتی مواجهند، بطور حتم توان خرید ماسک، دستکش، الکل، موادضدعفونی کننده را ندارند واز آن طرف همچنان محدودیت هایی در عرضه ماسک وجود دارد و سربازان و... هم توان خرید ماسک را ندارند واز یک ماسک چندین روز هم استفاده می کنند که آلودگی این ماسک ها حتی باعث بیماری شان می شود.

درصورتیکه اگر تولید و توزیع ماسک رایگان و ارزان قیمت در دستور کار قرار گیرد و به وفور توزیع شود، آنگاه می توان انتظار داشت، هیچ شهروندی بدون ماسک از خانه خارج نشود و فرهنگ استفاده از ماسک در جامعه نهادینه شود ومی توان با کسانی که از ماسک استفاده نمی کنند، برخورد نمود. همچنین بایستی از ظرفیت معتمدین و بسیجیان و... در محلات بیشتر استفاده نمود و آنها با توزیع ماسک رایگان در محلات و روستاها، با مردم در خصوص ضرورت استفاده از ماسک جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا گفتگو کنند تا متقاعد شوند که عدم استفاده از ماسک باعث می شود جان خودشان، اعضای خانواده ودیگران به خطر بیفتد. در بسته‌های معیشتی هم بهتر است بسته اقلام بهداشتی حفاظتی از کرونا هم قرار گیرد. موضوع دیگری که انتظار می‌رود استاندار هرمزگان پیگیری نمایند مربوط می شود به بخشنامه ای که بیمه تامین اجتماعی براساس آن عنوان می کند بیمه شدگان شاغل در کارگاه های سخت و زیان‌آور تاسیسی بعد از سال 80 نمی توانند از قانون مشاغل سخت و زیان آور بهره مند شوند وتعداد زیادی از کارگران و بیمه شدگان نتوانسته اند با این قانون بازنشسته شده و در کنار خانواده و در خانه بمانند و مجبورند همچنان در محل کار حضور داشته باشند که سن برخی از آنها بالاست و بیماری های زمینه ای هم بدلیل شرایط سخت کارشان دارند که اگر استاندار هرمزگان پیگیری نمایند این مشکل برطرف شود، از ابتلا و مرگ تعداد زیادی از بیمه‌شدگان شاغل در کارگاه‌های سخت وزیان آور جلوگیری می شود.

علی زارعی/دریا