دریا نیوزهرمزگان پایتخت فوتی های کووید19؛ کرونا همچنان شمشیرش را از رو بسته

دریانیوز: پنجشنبه شب در حالی آمار فوتی های کرونا در مدت 24ساعت 17 نفر در هرمزگان اعلام شد که روز سیاه دیگری در تاریخ روزهای کرونایی های استان ثبت شد

، 12:09   /   کد خبر: 36434   /   تعداد بازدید: 313


پنجشنبه شب در حالی آمار فوتی های کرونا در مدت 24ساعت 17 نفر در هرمزگان اعلام شد که روز سیاه دیگری در تاریخ روزهای کرونایی های استان ثبت شد و نشان داد روند رو به رشد افزایش فوتی ها چنان با شتاب به پیش می رود که بیم آن می رود در روزهای آینده همانطور که از چند هفته قبل با افزایش آمار مبتلایان به کرونا، اعلام آمار روزانه مبتلایان به کرونا در استان ممنوع شد؛ ممکن است اعلام آمار فوتی ها نیز ممنوع شود.

البته آمار فوتی ها هم مربوط به بیمارانی است که کرونای شان مثبت است و آنطور که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی چندی پیش اعلام کردند، فوتی هایی که فقط علائم بالینی دارند و جزو کرونا مثبتی ها نیستند، در این آمارها قرار نمی گیرد.متاسفانه ممنوعیت اعلام آمار کرونایی ها در هرمزگان باعث شد شهروندان تصور کنند مبتلای به کرونا در هرمزگان نداریم و نتیجه اش این شد که با عادی سازی هم که قبلا دولت با رفع محدودیت ها و ممنوعیت ها انجام داده بود؛ بی توجهی به پروتکل های بهداشتی وعدم استفاده از ماسک افزایش یافت تا جایی که مسئولان استان مجبور شدند بازرسان محسوس، نامحسوس و خودرویی را با استفاده از ظرفیت های مردمی افزایش دادند که بیشتر آنها وظیفه شان هشدار وتذکر به اقشار مختلف درخصوص استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی وفیزیکی بود وبرخی نیز منجر به پلمپ برخی صنوفی شد که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکردند.

با تمام این تفاسیر، ازدحام در مراکز تست کرونا حکایت از افزایش آمار مبتلایان داشت واز آن طرف هم ظرفیت آزمایشگاهی استان کافی نبوده و در تمام شهرستان ها نیز آزمایشگاه وجود ندارد و بسیاری از افراد مشکوک به کرونا به مرکز استان مراجعه می کنند و اگر چه تعداد مراکز تست کرونا به بیش از دو برابر در بندرعباس افزایش یافت تا از ازدحام جمعیت جلوگیری شود و از طرفی هم بتوانند بصورت غیرحضوری نوبت برای تست بگیرند ‌؛ اما تعداد و ظرفیت تست گیری کرونا بنا به اذعان مسئولان بهداشت ودرمان افزایش نیافته است. این موضوع باعث شد که بسیاری از افراد موفق به انجام تست کرونا نباشند واز طرفی شهروندان زیادی هم که علائم ابتلا به کرونا داشتند در تماس با مراکز غیرحضوری، توصیه به قرنطینه خانگی دو هفته ای شدند که این افراد و افرادی که علائم داشتند، اما خودشان را قرنطینه کردند هم جزو آمارهای کرونایی های استان محسوب نشدند.

از سویی دیگر بدلیل افزایش تردد های بین شهرها و روستاها وعدم توجه شهروندان به توصیه های مسئولان استان برای عدم تردد بین شهرها وروستاها، میزان ابتلا و فوتی های کرونا در روستاهای استان نیز افزایش یافت و بنظر می رسد از چند هفته قبل افسار کرونا از دست مسئولان خارج شده است و شهروندان هم با بی توجهی به توصیه ها و پروتکل های بهداشتی، با آغوش باز از این ویروس استقبال می کنند.این روند افزایش مبتلایان در هرمزگان متاسفانه باعث شد ظرفیت های بخش های بیمارستانی تکمیل شده و بیشتر بخش های عادی نیز به بخش کرونایی تبدیل شدند و از آن طرف براساس آخرین آمارها که رئیس دانشگاه علوم پزشکی روز جمعه اعلام کرد، 280 نفر از کادر درمان استان به کرونا مبتلا شدند و فشار کاری بر کادر بهداشت ودرمان استان افزوده شد و روزبه روز خودشان و خانواده های شان به این ویروس مبتلا شده و سیستم بهداشت ودرمان که از گذشته کمبود نیروی انسانی، تجهیزات وتخت بیمارستانی داشت و در این مدت با تشدید بیماری کرونا، کمبودها بیشتر خود را نشان داد و حتی بارها پزشکان، نمایندگان مجلس، رسانه ها، فعالان فضای مجازی و رسانه ای خواستار قرنطینه استان و اتخاذ تدابیری جهت کنترل این ویروس وحشی جهت کاهش آمار مبتلایان و فوتی ها و رفع کمبودهای تجهیزاتی و نیروی انسانی شدند که متاسفانه تاکنون اقدامی مناسب در این حوزه صورت نگرفته است وبیشتر در حد وعده باقی مانده است و روزبه روز شاهد افزایش نگرانی خانواده ها، کادر بهداشت ودرمان، کارگران و کارمندان و... در استان هستیم.چالش دیگر اینکه در حالی به افراد دارای بیماری زمینه ای، سنین بالا و کودکان هشدار داده می شود از خروج از خانه خودداری کنند؛ اما کارگرانی شاغل در کارگاه ها و شرکت های بخش خصوصی در استان داریم که با سنین بالا مجبورند کار کنند

وبرخی از آنها شغل شان جزو مشاغل سخت و زیان آور می باشد؛ اما با بازنشستگی شان با استفاده از قانون مشاغل سخت وزیان آور موافقت نشده و به آنها اعلام شده است براساس بخشنامه ای به کارگران شاغل در کارگاه های تاسیسی بعد از سال 80، مزایای قانون مشاغل سخت وزیان آور تعلق نمی گیرد و متاسفانه این بخشنامه باعث شده است بیمه شدگان زیادی که برخی از آنها در سنین بالاهستند ویا بدلیل شرایط سخت شغلی با بیماری دست وپنجه نرم می کنند، اما مجبورند همچنان در کارگاه ها مشغول بکار بمانند و سلامتی شان درخطر قرار می گیرد. در این حوزه نیز انتظارمی رود نماینده عالی دولت در استان اقدامات لازم انجام داده تا تعداد زیادی از کارگران شاغل در کارگاه های سخت وزیان آور بازنشسته شده ودر کنار خانواده ودر خانه بمانند وحضورشان در کارگاه ها ومعادن و کارخانه ها باعث نشود، سلامتی شان در خطر قرار گیرد وجان شان را از دست دهند.

موضوع دیگر اینکه استاندار هرمزگان به همراه نمایندگان استان، روسای سازمان مدیریت وبرنامه ریزی ودانشگاه علوم پزشکی استان دوشنبه هفته گذشته با رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور و معاون رئیس جمهور دیداری داشتند و وعده تخصیص اعتباراتی برای رفع بخشی از مشکلات حوزه بهداشت ودرمان ازجمله خرید تجهیزات موردنیاز، استخدام 600نفر نیروی انسانی، تکمیل وتجهیزات بیمارستان های نیمه تمام در استان و... داده شد و انتظار می رود در تخصیص اعتبارات وعده داده شده تسریع و از طرفی استخدام نیروهای مورد نیاز بسرعت انجام شود؛ زیرا کادر بهداشت ودرمان استان خسته و بی رمق شده اند. همچنین نیاز است کارانه و سایر معوقات طولانی مدت پرسنل به حساب شان واریز شود و رفع نیازها و دغدغه های شان که با سختی فراوان در خط مقدم جبهه سلامت حضور دارند، برطرف شود. نباید وعده های نوبخت در حد وعده بماند و حتی میزان حمایت ها بیش از این باشد.
اما روی دیگر سکه کرونا
با شیوع کرونا در اسفندماه، محتکران و گرانفروشان وارد گود شدند و ماسک، دستکش، اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده و الکل ناپدید شد و در بازار سیاه به چند برابر قیمت واقعی به فروش می رفت. گرچه در حال حاضر موجودی وعرضه این اقلام نسبت به گذشته بهبود نسبی یافته است؛ اما همچنانکمبودهایی وجود دارد ویا در عرضه ماسک و...محدودیت هایی وجود دارد ومهمتر اینکه قیمت ها گران است و بگونه ای نیست که بسیاری از خانواده های حاشیه نشین و روستایی که حتی برای غذا و معیشت شان درمانده اند، بتوانند روزانه چند ده هزار تومان را برای تهیه این اقلام پرداخت نمایند و ضرورت دارد بسته های بهداشتی رایگان برای مقابله با کرونا توسط دولت، صنایع استان و خیرین در این مناطق بصورت گسترده توزیع شود تا از ابتلای شان به کرونا و واردشدن هزینه بالا برای درمان شان و از طرفی درمعرض خطر قرار گرفتن سلامتی آنها و دیگران جلوگیری شود وبایستی به موضوع پیشگیری توجه بیشتری نمود.از طرفی دیگر کسانی که مشکلات معیشتی ندارند، اما پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند وجان خودشان و دیگران را به خطر می اندازد، نیازمند برخوردهای مناسب و قاطعانه با آنهاست. همچنین برخی از صنوف و مراکزی هم که بدلیل شلوغی و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی شرایط مساعدی برای شیوع گسترده کرونا دارند، باید با قید فوریت تعطیل شوند و در صورتی که کسانی اقدام به فک پلمب نمایند ویا اینکه باجوسازی و... اجازه تعطیلی را ندهند، با قاطعیت توسط دستگاه های ناظر وبخصوص دستگاه قضایی برخورد شود تا سلامتی شهروندان کمتر به خطر بیفتد.
سلامتی قربانی اقتصاد
در هرمزگان گرچه رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان معتقد است سلامت بر اقتصاد مقدم است؛ اما بنظر می رسد سایر مسئولان استانی و کشوری این اعتقاد را ندارند و به احتمال زیاد معتقدند اقتصاد بر سلامت مقدم است. آنها می خواهند چرخ اقتصاد هرمزگان برای پایتخت بچرخد؛ هرچند هرمزگاني ها زیر این چرخ های اقتصاد له شوند و روانه قبرستان شوند. اینجا کارگران مشاغل سخت وزیان آورش مجبورند تا جان دارند، کار کنند تا چرخ اقتصاد کشور بچرخد و بخشنامه ای را ارسال می کنند تا کارگران زندگی شان در این مشاغل ذوب شود و حتی اگر به خانه هم برنگردند، برای شان مهم نیست.

اینجا کارگران دیده نمی شوند و متولیان مربوطه از حقوق شان دفاع نمی کنند. اینجا هرمزگان است؛ پایتخت اقتصاد، تجارت، کرونا، معتادان، حاشیه نشینان، بافت فرسوده، فاضلاب روان در کوچه ها، فقر، محرومیت، نداری، شب گرسنه خوابیدن، زنان سرپرست خانوار بدون مسکن ایمن، مادران فرزندان معلول آواره، گرانی مسکن، بیکاری جوانان، بی مسئولیتی مسئولان در مقابل شهروندان و... واین کلکسیون روزبه روز در حال تکمیل تر شدن است وحال نیز پایتخت فوتی های کرونا به آن اضافه شده است وشاید مسئولان استانی وکشوری می خواهند این رکورد شکنی را در گینس ثبت کنند وما خبر نداریم که در مقابل افزایش آمار فوتی ها قدعلم نمی کنند و همچنان در تواضع وفروتنی بسر می برند و بله قربان گوی کرونا هستند و برایشان مهم نیست روزانه چه تعداد پرچم مشکی عزا و ماتم ازدست دادن عزیزان شان براثر کرونا بر بام خانه های هرمزگاني ها نصب شود.

اینجا استانی است که دروازه هایش بر روی کرونا همچنان باز است و مسئولان با آغوش باز از این ویروس چسبان پذیرایی می کنند و هرمزگاني ها هم که به میهمان نوازی شهره اند؛ همچنان میزبان کرونا هستند و کرونا تا داخل خانه و بستر وقبرشان رخنه کرده است. اینجا هرمزگان است که آمار مبتلایان به کرونا را نمی گویند تا بر اقتصادش اثرمنفی نگذارد؛ هرچند بر سلامت وجان هرمزگاني ها اثربگذارد وسلامتی شان را بگیرد و بیماری ومرگ برای شان به ارمغان بیاورد. اینجا هرمزگان است و فقط مرده شماری مرسوم است و گویا از این مرده شماری لذت می برند که بیشترین آمار را در یک روز را ثبت کردند و با این روند، این آمارها شاید اضافه شود و با افزایش چندبرابری مردگان کرونایی، شاید تا چند روز آینده مرده شماری را نیز ممنوع کنند تا چرخ اقتصادش را کند نکند. اینجا باید چرخ اقتصادش بچرخد تا خزانه خالی نشود؛ اما هرمزگان سهمی ازاین اقتصاد نمی برد.

سهم قانونی 50درصد مازاد درآمدش را نمی دهند و بیش از دوهزار میلیارد تومان دولت به هرمزگان از این سهم بدهکار است و آنگاه در بیمارستان ها با کمبود تجهیزات مواجهند وهرمزگان با کمبود تخت و پرستار و پزشک و.... مواجه است و یکی یکی از مردمان این دیار جان می دهند و دولت فقط نظاره گر جان دادن مردم است و خم به ابرو نمی آورد؛ گویا برایش مهم نیست که مردمان این دیار بخاطر سهل انگاری مسئولان و کمبود امکانات و نیروی انسانی جان دهند. برایش مهم نیست اگر کادر بهداشت ودرمان کرونایی شوند و جان دهند. اینجا هرمزگان؛ می گویند کرونا شمشیر را از رو بسته است و ایضا مسئولان هم شمشیرشان را از رو بسته اند تا چرخ اقتصادش بچرخد؛ هرچند چرخ حیات مردمش نچرخد، هر چند کادر درمانش مبتلا شوند وجان دهند، هرچند کودکان 11ماهه و 10 ساله اش بر روی تخت های کرونایی تسلیم مرگ شوند. اینجا مسئولان کشوری واستانی شمشیر را از رو بسته اند تا اقتصادش پررونق بماند؛ هرچند زندگی ها کم رونق وبی فروغ باشد. اینجا هرمزگان است و تهران نشینان فقط اقتصادش را نظاره گرند و فقر ودرد بشاگرد، کوهشاه، جاسک، سنگ کن، شهناز، کمربندی، نخل پیرمرد، تپه ا... اکبر، دوهزار، کمربندی، خواجه عطاء، نخل ناخدا، نایبند و... را نمی بینند. پایتخت شیره جان هرمزگان را می مکد و هرمزگان بی جان را به حال خود رها می کند.

اینجا هرمزگان است و بقولی ثروتمند برای تهران وفقیر برای خودش. اینجا تعداد سردخانه ها وغسالخانه ها وقبرها را زیاد می کنند و می خواهند هرمزگان را قبرستان ایران کنند؛ اما برای نجات هرمزگان آستین اعتبار، همت، غیرت و جوانمردی درتهران بالا نمی زنند. اینجا هرمزگان است که باید التماس کنی تا تهران قطره ای از دریای درآمدت را با هزار منت و به عنوان صدقه به خودت برگرداند. اینجا هرمزگان است که حال نمایندگانش برای نخستین مرتبه بر سر سلامت هرمزگاني ها به وفاق رسیده اند؛ اما تلاش شان کافی نیست وباید در مجلس درد هرمزگان را فریاد بزنند وسکوت در مجلس را بشکنند تا تعداد کمتری از همشهریان شان روانه قبرستان شوند. اینجا هرمزگان، با کرونا می جنگد؛ اما تنها وبدون سلاح، بدون پشتیبان، بدون یار وهمراه، بدون نیروی اثرگذار در پایتخت. اینجا هرمزگان است که بر پیشانیش در این روزها مهر پایتخت کرونای ایران هم به چشم می خورد. اینجا هرمزگان پایتخت کرونا، فقر، سوءمدیریت، مرگ کرونایی، قبر کرونایی و... است. اینجا هرمزگان، حتی برای کفن و دفن بیماران کرونایی، عزاداران عزادارند.

اینجا درد است و دردمند نیست. اینجا مردم کرونا می گیرند ومی میرند ومسئولانش درامانند. اینجا کودکانش با کرونا می میرند و کودکان مسئولان درامانند. اینجا مسئولانش کودکان هرمزگاني را کودکان خودشان نمی دانند. اینجا تبعض، بی عدالتی، بی مسئولیتی موج می زند. اینجا فقرا و محرومان پول خرید ماسک و الکل و ماده ضدعفونی کننده گران و... را ندارند؛ اینجا حتی برخی پول خرید قرص نانی هم ندارند و اگر جهادی ها نبودند که بسته های معیشتی رزمایش همدلی رهبری را به آنها برسانند، تا حالا مرده بودند. با این بسته های معیشتی روزگار می گذرانند؛ هرچند به سختی. اینجا گویا دولت، هرمزگان را از ایران جدا کرده و در نقشه ایران، هرمزگان را فقط برای درآمدزایی می بیند و آنقدر درآمدش را به خزانه می ریزد که برای خودش سکه ای هم نماند تا به فقرایش کمک کند، به بهداشت وجاده وفرهنگ، آب وبرق و ورزشش و... برسد. اینجا پرستار وپزشک و کادر بهداشت ودرمان هم جان شان در خطر است وخسته اند و نیرویی به پشتیبانی شان نرسید. کارانه شان ماه هاست که عقب افتاده است.

از تشویق مادی ومعنوی خبری نیست. خانواده های شان هم نگرانند که در جنگ کرونا ازدست شان دهند واین نگرانی را مسئولان ندیدند. این نگرانی را حتی مردم هم ندیدند و به خواهش های پرستاران و پزشکان برای درخانه ماندن توجهی نکردند، برای ماسک زدن و با فاصله ایستادن تا گرفتار کرونا نشدن، توجهی نکردند. اینجا کادر بهداشت ودرمان در خط مقدم سلامت و جبهه جنگ تن به تن با کرونا تنهایند.اینجا یک پرستار باید همزمان به چند بیمار کرونایی خدمات درمانی دهد که توانش را ندارد واز پای می افتد. اینجا کمبود کادر بهداشت ودرمان و تجهیزات و اکسیژن و... دیده نشد. اینجا آمار مبتلایان کاهش نیافت، فقط گفته نشد. اینجا آمار فوتی های کرونایی دو رقمی شد وشاید مسئولان علاج این درد را هم نگفتن بدانند.

اینجا کرونا از کوچه های شهرها و روستاها وارد خانه های مان شده است و کسی به فریادمان نمی رسد. اینجا مشخص نیست چه تعدادباید قربانی کرونا شوند تا مسئولان به خودشان تکانی دهند. اینجا مشخص نیست تاکی این جنگ تن به تن ادامه داشته باشد وتا کی شهر وروستای مان مقاومت می کند و کی سقوط می کند.اینجا کرونا را شکست نداده ایم، بلکه از کرونا شکست خورده ایم. اینجا کشته های کرونایی در حال افزایش است و تهران همچنان نظاره گر است و استان هم بله قربان گوی تهران. اختیارات خواستند از پایتخت و این اختیارات را دادند وهیچ اتفاقی نیفتاد. اینجا فقط بهانه می آورند دستانمان بسته است ودر غل و زنجیر است ونمی توانیم تصمیم بگیریم و دستور و فرمان دهیم. اما غل وزنجیرش فقط بی تدبیری مسئولان است که به ناامیدی هرمزگاني ها از این مسئولان انجامیده است. اینجا برخی از کانون های شیوع کرونا شناسایی شده اند و بهداشت هشدار می دهد؛ اما این هشدار را مسئولان استان هم نمی شنوند تا چه برسد پایتخت. اینجا همچنان قلیان در ساحل عرضه می شود. میوه و پوشاک و... در شرایط غیربهداشتی و بدون ماسک وفاصله عرضه می شود و کسی نمی بیند. دستفروشان بی ماسک، کرونا می فروشند و خریداران پربها می خرند. اینجا کارمندان هم گلایه مندند که از آنها تست نمی گیرند. اینجا ظرفیت تست گیری کرونا محدود است و فقط کسانی که علامت دار شدید هستند، در اولویت هستند و همین موضوع باعث نگرانی کارمندان و خانواده های شان شده است.

برخی از کارمندان مبتلا شده اند وبرخی فوت کرده اند و به همین دلیل برخی از ادارات درخواست تست کارکنان شان را دارند که گویا بدلیل کمبود تجهیزات آزمایشگاهی و... همچنان در صف انتظارند و موافقت نشده است. بدلیل محدودیت در تست ها، حتی کارکنان خودشان و پرستاران هم به راحتی نمی توانند تست دهند و نیازمند افزایش آزمایشگاه در شهرهای مختلف استان هستیم. اینجا هرمزگان، مرز کشور و مرز زنده ماندن یا مردن با کرونا و بی تدبیری مسئولان است. اینجا باید وصیت نامه های مان را بنویسیم و اشهد خود را بخوانیم وبعد پای مان را از خانه به بیرون بگذاریم که شاید سالم برنگردیم.
کفن و دفن
خانواده های متوفیان کرونایی حتی برای کفن ودفن اموات شان مشکل دارند که انتشار فایل صوتی یکی از اعضای خانواده متوفیان از مشکلات شان در این حوزه باعث واکنش استاندار هم شدو دستور قاطع استاندار هرمزگان به علوم پزشکی استان و شهرداری بندرعباس جهت اصلاح خدمات رسانی به بیماران و خانواده متوفیان را به همراه داشت و استاندار تاکید کردمتولیان باید پاسخگوی افکار عمومی باشند. دکتر همتی استاندار هرمزگان در پی انتشار فایل صوتی یکی از بستگان متوفی در خصوص نحو ه ی خدمت رسانی و شرایط دفن و کفن اموات، دستور بررسی سریع و برخورد قاطعانه با عوامل آن را به دانشگاه علوم پزشکی استان و شهرداری بندرعباس صادر کرد.استاندار هرمزگان همچنین از متولیان امر در این حوزه خواست تا پاسخگوی افکار عمومی در جامعه باشند و هر چه سریع تر مسئله را پیگیری و بررسی کنند.وی تاکید کرد: خانواده های داغدار نباید دغدغه کفن و دفن را نیز داشته باشند و باید در این خصوص اقدامات لازم از سوی متولیان امر انجام گیرد.