دریا نیوزاز جوجه کُشی تا گرانی مرغ

، 08:42   /   کد خبر: 36431   /   تعداد بازدید: 101


دریانیوز: چندماه قبل بود که موضوع جوجه کُشی در کشور خبرساز شد و برخی آن را موضوعی عادی در جهت کاهش عرضه و پایین آمدن قیمت مرغ عنوان کردند که آیت ا... رئیسی، رئیس دستگاه قضایی کشور نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و آن را عمل غیر شرعی، غیرقانونی و غیراخلاقی خواند.طی چند هفته اخیر اندک اندک قیمت مرغ افزایش یافت ودر هفته گذشته این افزایش قیمت تا حدود 40تا 50 درصد هم اتفاق افتاد و قیمت مرغ به مرز کیلویی 20 هزار تومان رسید. از سویی دیگر برخی از تولید کنندگان هم از افزایش قیمت نهاده های دامی گلایه مندند که آنرا باعث افزایش هزینه های تولید مرغ می دانند.

این افزایش قیمت مرغ باعث شده است که اقشار مختلف برای خرید مرغ دچار مشکل شوند. با توجه به گرانی گوشت وماهی، بخش زیادی از جامعه که توان خرید ماهی و میگو و گوشت را ندارند، از مرغ استفاده می کردند و این گرانی مرغ هم باعث می شود بخش زیادی از آنها نتوانند مرغ را بر سفره شان داشته باشند. متاسفانه درماه های اخیر هم گوشت منجمد که کیلویی 40تا42هزار تومان عرضه می شد، نیز در فروشگاه ها عرضه نمی شود وبا شرایط فعلی ضرورت دارد عرضه گوشت و مرغ منجمد با قیمت ارزان در دسترس مردم صورت گیرد تا فشار کمتری به شهروندان وارد شود.

موضوع دیگر اینکه قیمت تخم مرغ هم جهش قیمت تا حدود دوبرابری داشته است و مشکلات اقشار مختلف در این حوزه نیز برای خرید تخم مرغ افزایش یافته است و تاکنون اقدامی برای کاهش قیمت تخم مرغ هم صورت نگرفته است و هرچند قیمت مصوب تخم مرغ 19هزارو800تومان به ازای هر شانه تخم مرغ اعلام شد، اما تخم مرغ با این قیمت مشخص نیست در کدام فروشگاه ها عرضه می شود.متاسفانه کرونا باعث کسادی بسیاری ازمشاغل و بیکاری بسیاری از کارگران و... شده است و آنها برای تامین معیشت، درمان و.... با مشکل مواجهند و بسته های معیشتی رزمایش مواسات و همدلی اندکی از آلام شان را کاهش داده است؛ اما حاشیه نشینان و روستاییان، کارگران وحتی بخشی از کارمندان با افزایش قیمت ها در بخش های مختلف واز جمله لوازم بهداشتی، ماسک، موادضدعفونی کننده، مرغ ، برنج، لوازم خانگی، مسکن و... با مشکلات فراوانی مواجهند و حال نیز هم قیمت مرغ بدون دلیل توجیه کننده ای افزایش یافت و برخی هم این افزایش قیمت را به کاهش تولید بدلیل جوجه کُشی های چندماه قبل ربط می دهند که باعث نارضایتی اقشار مختلف شده است. متاسفانه ضعف نظارت و بی تدبیری ها باعث شده است روزبه روز بر مشکلات مردم افزوده شود و هیچ شخصی هم خود را مسئول نمی داند و ضرورت دارد دستگاه های نظارتی، میزان نظارت شان را در حوزه های مختلف افزایش داده و با مسببان گرانی ها و نارضایتی ها برخورد قانونی صورت گیرد و متخلفان به اشد مجازات محکوم شوند تا از مشکلات مردم کاسته شود.

علی زارعی/دریا