دریا نیوزمدیر دفتر تسهیلگری محلات اسلام آباد و گِل کنی بندرعباس عنوان کرد: دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی، تسهیلگر احیای بافت های فرسوده

دریانیوز: راه اندازی دفاتر تسهیلگری در راستای عملیاتی کردن دستور مقام معظم رهبری در نشست رصد آسیب های اجتماعی است.

، 09:09   /   کد خبر: 36427   /   تعداد بازدید: 163


دریانیوز: مدیر دفتر تسهیلگری و توسعه محلی اسلام آباد و گِل کنی بندرعباس گفت: در راستای عملیاتی کردن دستور مقام معظم رهبری در نشست رصد آسیب های اجتماعی به وزارت کشور مبنی بر راه اندازی دفاتر تسهیل گری در سطح محلات کمتر برخوردار کشور، در اواخر سال 96 کار راه اندازی دفاتر تسهیلگری در 10 استان کشور به صورت پایلوت آغاز گردید و امروز این طرح در بیش از 22 استان با پوشش بیش از 248 محله می باشد.


کمالی افزود: یکی از برنامه‌های دولت برای احیای بافت فرسوده، راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری محلی بوده است.کمالی گفت: این سیاست صرفا معطوف به زمان حال و شهر بندرعباس نیست؛ چراکه پیش‌تر شاهد فعالیت چنین دفاتری در شهرهایی مانند تهران، مشهد و اصفهان نیز بوده‌ایم.وی اظهار داشت: این دفاتر در مرحله اول کارکرد اجتماعی دارند.مدیر دفتر تسهیلگری و توسعه محلی اسلام آباد و گِل کنی بندرعباس تصریح کرد: افرادی که در دفاتر مذکور مشغول به کارند، دانش‌آموختگان علوم اجتماعی به‌ویژه جامعه‌شناسی هستند که با سطح نفوذ خود در سطح جامعه محلی بهبود کیفیت زندگی ساکنین را ارتقاء می بخشند.

کمالی خاطرنشان کرد: هر دفتر متشکل از پنج کارشناس شهرسازی، مددکاری، اجتماعی و اقتصادی و یک نفر به عنوان مدیر می باشد که در طول مدت فعالیت علاوه بر تدوین گزارشات موضوعی و خاص نسبت به مشاوره های فردی و گروهی یا جذب همیار و انجام اقدامات توسعه ای با ساکنین محله فعالیت دارند. به طور مثال اگر شخصی در گذشته برای یک مسئله اقتصادی یا خانوادگی نیاز به مشاوره داشت، می بایست به دنبال حل مسئله زمان زیادی را سپری کند. اما امروزه با وجود مشاوران اقتصادی، اجتماعی، مددکاری حقوقی و شهرسازی به صورت رایگان این فاصله کم و حتی بخشی از بار هزینه ای خانوارها در حل مشکلات شان کاهش یافته است.

 

وی افزود: می توان گفت در سال‌های اخیر به دلیل توزیع ناعادلانه ثروت و مسائل و مشکلات اقتصادی و نداشتن رویکرد مناسب جهت جذب سرمایه‌گذاری در استان، شاهد افزایش مهاجرت از روستا به شهر و از شهرهای کوچک‌تر به مرکز استان هستیم که این امر منجر به شکل‌گیری و گسترش محلات حاشیه‌ای کم برخوردار در شهرمان شده است.مدیر دفتر تسهیلگری و توسعه محلی اسلام آباد و گِل کنی بندرعباس اظهار داشت: از آنجا که محلات حاشیه ای یک تعداد دارایی های فیزیکی، اجتماعی و فرهنگی را در خود دارند، شناسایی و استفاده از منابع و توانایی‌های درونی محله به‌منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در گسترش زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی محلی با هدف ایجاد رشد پایدار کالبدی، نهادی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در محله فلسفه تشکیل این دفاتر است. وی گفت: حاشیه‌نشینی سبک خاصی از زندگی در شهر است که جمعیت ساکن در آن‌ها از حداقل امکانات و خدمات شهری، اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و فرهنگی محروم بوده و همین امر باعث می‌شود که آنان در حاشیه قرارگرفته و جذب اقتصاد و اجتماع شهری نشده و به دلیل نابرابری اجتماعی و اقتصادی در زمره آسیب‌پذیرترین و فقیرترین خانوارهای شهری جای بگیرند.

کمالی افزود: به همین دلیل در سطح شهر بندرعباس دفاتر تسهیلگری در 6 نقطه شهر فعالیت دارند که محلات اسلام آباد و گل کنی، کوی ملت، تپه ا... اکبر و بهشت زهرا، آیت الله غفاری و فرودگاه قدیم، چاهستانی ها، نخل ناخدا و طلابند و سنگ کن و کمربندی از محلات تحت پوشش این دفاتر هستند که همه روزه در ایام سال فعالیت دارند. مدیر دفتر تسهیلگری و توسعه محلی اسلام آباد و گِل کنی بندرعباس گفت: دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی به‌عنوان حلقه واسطه بین شهروندان با دولت و دستگاه‌های اجرایی دولتی به شمار می‌روند. به تعبیری می توان گفت: توسعه محلی به دنبال پیشرفت جامعه محلی است که اقدامات اجتماع‌محور و دیدگاه‌های آنان را در توسعه اجتماعی، اقتصادی و محیطی در اولویت قرار می‌دهد و به دنبال توانمندسازی جامعه محلی است.

وی افزود: هدف این توسعه، به‌کارگیری و تقویت ظرفیت افراد به‌عنوان شهروندان فعال و کنشگر، از طریق همکاری، هم‌اندیشی، همراهی و تعامل در گروه‌های اجتماعی، سازمان‌ها، شبکه‌ها از یک‌سو و تقویت ظرفیت نهادها و ادارات به وسیله تعامل و گفت‌وگو با شهروندان و مسئولان در شکل‌دهی و ایجاد تغییرات در محله از سوی دیگر است.کمالی خاطر نشان کرد :اصلی ترین ضعفی که در محلات حاشیه نشین وجود دارد، نبود حس تعلق خاطر به محله، فقدان روح مشارکت و مسئولیت پذیری ساکنان در قبال مسائل و مشکلات محله است که با توجه به ظرفیت دفاتر تسهیلگری در سطح محلات، امروز شاهد ارتقای حس تعلق خاطر به محلات هستیم؛ هرچند این تحول زمانی سرعت می گیرد که ساکنین نیز مشارکت شان را در پیگیری مسائل با هم افزایی بیشتر نمایند.

علی زارعی/ دریا