دریا نیوزشغل های کاذب و تاثیر کرونا بر آنها

دریانیوز: شغل اساسا فعالیتی را در بر می‌گیرد که درآمد، پاداش و مزد را در پی داشته باشد. اما گاهی بیکاری به حدی می‌رسد که آمار شغل‌هایی که سودی برای کشور ندارد اما برای صاحبان آن درآمدزایی را دنبال دارد، زیاد می‌شود. 

، 08:45   /   کد خبر: 36426   /   تعداد بازدید: 120


شغل اساسا فعالیتی را در بر می‌گیرد که درآمد، پاداش و مزد را در پی داشته باشد. اما گاهی بیکاری به حدی می‌رسد که آمارشغل‌هایی که سودی برای کشور ندارد اما برای صاحبان آن درآمدزایی را دنبال دارد، زیاد می‌شود. بعضی از آن‌ها اگرچه در عرف پذیرفته شده اما برخی دیگر در دیدگاه مردم چندان خوشایند به نظر نمی‌آید. در حال حاضر بیکاری در جامعه به جایی رسیده که مردم برای فرار از بیکاری و امرار معاش به سمت مشاغل کاذبی می روند که شاید عجیب به نظر برسد اما درآمد دارند و خبری از مالیات نیست و مزیت آن برای صاحبانش فرار از بی پولی ناشی از بیکاری است.شغل کاذب به نوعی روی دیگری از بیکاری برای جامعه، شناخته می‌شود. در این گونه شغل‌ها اشخاص، در جایگاه و یا موقعیت شغلی که متناسب با تحصیلات آن‌ها و یا مهارت‌های آن‌ها نیست قرار داده شده‌اند. این قبیل مشاغل به این علت که منجر به ارائه خدمت خاص و یا عرضه یک کالا در جامعه نمی‌گردند، به عنوان شغل کاذب شناخته می‌شوند. در این تعریف باید بدانیم مسئله بر خوب یا بد بودن موقعیت شغلی که شخص مذکور در آن مشغول به کار است، نیست؛ بلکه این عدم تناسب بین مهارت‌ها، دانش و آن شغل است که مشکل‌زا می‌شود.شغل های کاذب معمولاً به علت درآمدهای حداقلی که در کوتاه مدت دارند، انتخاب می‌شوند و شخص برای فرار از مشکلات اقتصادی خود به آن‌ها پناه می‌برد و در بین این اشخاص، افراد تحصیل ‌کرده‌ای که نتوانسته‌اند شغل مناسبی برای گذراندن زندگی خود پیدا کنند هم، به قطع یقین هستند.
انواع شغل های کاذب
 شاهد کرایه ای برای طلاق: کسی که در ازای مبلغی به عنوان شاهد طلاق پای برگه را امضا می کند و هیچ نسبتی با طرفین ندارد.شرخر: شرخری از جمله مشاغلی است که سال هاست در کشور مرسوم شده است این افراد برای پول کردن چک‌های بی‌محل با زور، کتک و تهدید، بدهکاران بخت‌برگشته را وادار به پرداخت بدهی می‌کنند.تابلودارها: روی یک تابلوی مقوایی نوشته شده گوجه‌سبز کیلویی هشت هزار تومان و صدمتر جلوتر یک وانت پر از گوجه‌سبز ایستاده است. کمی آن طرف‌تر چند پسربچه نشسته و روی تابلوهایی که به دستشان دارند، نوشته شده، گوسفند! اینها برای صاحب این اموال کار می‌کنند و حقوق ثابتی ندارند یعنی، به‌ازای هر چیزی که بفروشند به آنها آخر روز حقوق می‌دهند.
خط نگهدار تاکسی: از سر صبح تا سر شب در یک مکان می‌ایستد تا مسافران را برای سوار شدن به تاکسی هدایت کند، علاوه بر اینکه پولی را از راننده های خطی و مسافربرها دریافت می کند مبلغی را از تاکسی های غیر خطی دریافت می کند تا آنها هم سهمی در بازار مسافرکشی داشته باشند.
دست فروشی: شغل کاذب دستفروشی درآمدی کم و جیبی نیمه خالی را برای فروشنده رقم می زند. اما به ناچار افراد تحصیل کرده را نیز به سوی خود فرا می خواند و اولین وتنهاترین شغلی است که می تواند مرهمی بر درد بیکاری اقشار مختلف جامعه باشد. هر چند بعضی از دستفروشان از شغل و درآمد خود ابراز خرسندی می کنند، ولی بازهم در جامعه از جایگاه بخصوصی برخوردار نیستند.
بنزین فروشان: گروه های سنی مختلف از نوجوان گرفته تا جوان و پیر روز خود را کنار گالن های بنزین همچون بمب های متحرک تا پاسی از شب سپری می کنند تا شاید از این طریق بتوانند برای خود و خانواده شان کسب در آمد کنند .
قلیان داری: قلیان داری یا قلیان فروشی، شغل کاذبی است که بیشتر جوانان را تحت الشعاع خود قرار می دهد و جوانان هم به عنوان مصرف کننده و هم عرضه کننده قلیان در راس قرار دارند.
ساقدوش کرایه‌ای: تا همین 10 سال پیش وجود ساقدوش در جشن‌های عروسی ما ایرانی ها چندان مرسوم نبود اما این روزها تمایل برای پیروی از این رسم که برگرفته از کشورهای غربی است در کشور ما هم افزایش یافته است. ساقدوش‌ها در تمام مدت جشن در حال شادی هستند و شور و هیجان جشن عروس و داماد را چند برابر می‌کنند.مجلس گرم‌کن عروس: این افراد نیازی به بیان وظایف ندارند، این افراد موظف هستند برای گرم کردن عروسی هر اقدامی که مناسب می بینند را انجام دهند و هر چه کار خود را بهتر انجام دهند درآمد بیشتری دریافت می کنند.دعانویس: دعا برای یافتن همسر مناسب، «دعا جهت رفع گرفتاری»، «دعا برای ...» دعانویسی یا سرکتاب باز کردن از شغل‌هایی است که آدم‌های خوش‌باور فرصت شغلی آن را برای این افراد فراهم می‌کنند. از این افراد هر گونه سوالی که پرسیده شود، پاسخ می دهند.
همراه بیمار: شغل دیگری که اخیر مُد شده است. پرستار خصوصی یا همراه بیمار است.مدتی است که در بیمارستان ها افرادی حضور دارند که در صورت تمایل همراهان بیمار به عنوان همراه مریض در بیمارستان می مانند. آن دسته از بیمارانی که همراه ندارند می توانند مبلغ بیشتری را پرداخت و همراه بگیرند.
گریه کن مراسم ترحیم: فیلم«چند می‌گیری گریه کنی؟» مصداقی از این شغل بود. اما این شغل مختص فیلم نیست. جالب است بدانید که هستند کسانی که در ازای گریه و شیون و زاری کردن پول بگیرند. علل مختلفی در ایجاد مشاغل کاذب وجود دارد از جمله: عدم تناسب بین شغل‌های مورد نیاز در جامعه و تعداد پذیرفته شدگان رشته‌های مختلف در دانشگاه‌ها، کمبود سرمایه برای ایجاد شغل‌های متناسب با مدرک تحصیلی کسب شده از دانشگاه، مشکلات مالی، اعتیاد، طلاق، ضعف تربیتی، و بسیاری از موارد دیگر.برای کنترل گرایش به سوی شغل‌های کاذب به زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی بسیاری نیاز است.تلاش برای اشتغال زایی همسو با تخصص، تقویت سرمایه گذاری داخلی برای افزایش فرصت های شغلی، تلاش برای کنترل تورم، بازبینی نظام آموزشی کشور که در واقع نظام آموزشی هر جامعه‌ای بسته به شرایط موجود در آن می‌تواند در هر عصر و دوره‌ای دستخوش تغییرات بسیار گردد. گاهی اضافه کردن رشته‌های تحصیلی جدید در دانشگاه‌ها، می‌تواند در اشتغال‌زایی مهندسی شده در یک جامعه به صورت فاحشی اثرگذار باشد. رشته کارآفرینی و یا حتی تأسیس دانشکده کارآفرینی از جمله تغییراتی است که می‌توان نام برد و در یک کلام می‌توان گفت که باید سیستم آموزشی منطبق بر یک منطق کارا و اثربخش باز طراحی گردد.
تاثیر کرونا بر این دسته شغل ها که کاذب قلمداد می شوند چیست؟
طبق آمار نزدیک به3 میلیون شغل غیر رسمی در کشور وجود دارند که در دوران شیوع ویروس کرونا دچار مشکلات متعددی شده اند.کسانی که در شغل های کاذب مشغول به کار هستند تحت پوشش بیمه نیستند و در وضعیت کنونی جامعه که به دلیل شیوع کرونا بیشتر مشاغل تعطیل شده اند، مشکلاتی برای افراد مشغول در این شغل ها از جمله بیکاری، فقر، بیماری و .... به وجود آمده است و از طرفی؛ دلیل نداشتن بیمه تأمین اجتماعی، از حمایت های قانونی محروم هستند. حدود 4میلیون شاغل غیررسمی در کشور در سایه کرونا در معرض توقف یا کاهش فعالیت و کاهش دستمزد و اخراج هستند.دستفروشی یکی از همان شغل های کاذب است که در آن افراد مشمول هیچ بیمه ای نمی شوند . این افراد برای امرار معاش و گذران زندگی خود و خانواده خود مجبور هستند در این وضعیت خطرناک به دستفروشی ادامه دهند و از طرفی کمتر کسی از آنها خرید می کند . این موضوع خود وضعیت مالی آنها را نسبت به قبل بیشتر به سمت فقر سوق می دهد و خطر بیمار شدنشان را نیز بیشتر می کند .برای گروهی از دستفروشان این شغل دائمی و برای عده ای فصلی و کوتاه مدت است اما هر چه باشد می تواند مرهم موقتی برای گذران زندگی شود و یکی از حمایتی هایی که این دسته افراد از آن محروم شدند بحث دریافت بیمه بیکاری و تسهیلات حمایتی از کسب و کارها است.

فاطمه هوشنگی/دریا