دریا نیوز2هزار میلیارد تومان طلب هرمزگان را بدهید

، 08:40   /   کد خبر: 36421   /   تعداد بازدید: 149


دریانیوز: هرمزگان که در رتبه های نخست استان های درآمدزا ی کشوراست؛ اما از آن طرف در انتهای جدول تخصیص بودجه می باشد وبه همین دلیل همچنان به عنوان استان محروم باقی مانده است واین محرومیت ها در حوزه های مختلف از جمله بهداشت ودرمان، جاده، آب، مدرسه، امکانات ورزشی، فرهنگی، آموزشی، تفریحی و... باعث شده است؛ هرمزگاني ها همواره تبعیض و بی عدالتی را لمس کنند وحتی سهم چندانی از اشتغال را در صنایع، گمرکات، بنادر، پالایشگاه ها، کارخانه ها، مناطق آزاد وتجاری و... ندارند. جان مردم استان در جاده های خاکی، غیراستاندارد و ناايمن بخصوص در بشاگرد، جاسک، کوهشاه و... به خطر می افتد و برخی خانواده ها عزادار می شوند. کمبودهای بهداشت ودرمان، باعث شد که بسیاری از بیماران، درمان شان را در مراکز درمانی سایر استان ها بجویند. بافت های فرسوده و حاشیه با مشکلات فراوان و کمبود امکانات مواجه هستند و در یک کلام محرومیت را در استان ثروتمند داریم که سهم هرمزگاني ها فقط فقر ومحرومیت وسهم پایتخت نشینان از هرمزگان، ثروتش است. از آن طرف حتی دولت در این سال ها حق و سهم قانونی از مازاد درآمد استان را به هرمزگان نداده است تا در بخش زیرساخت ها ورفع کمبودها هزینه شود و روزبه روز بر میزان محرومیت ها افزوده می شود.

چرا استان هرمزگان هرسال حتی بیشتر از درآمد مصوب، درآمدزایی کرده وبه خزانه واریز می کند و دولت به این خوش خدمتی مدیران هرمزگان پاسخ مناسبی نمی دهد وحتی بندقانونی در اختصاص 50 درصد مازاد درآمد به استان را هم اجرایی نمی کند؟ در بخش بهداشت و درمان که از گذشته کمبودهایی را در حوزه های مختلف از جمله تخت بیمارستانی، پرستار، پزشک متخصص و فوق تخصص، تجهیزات پزشکی و درمانی و... داشتیم و در چهارماه اخیر و با شیوع کرونا وافزایش روز افزون تعداد مبتلایان و فوتی ها، کمبودها بیشتر خودش را نشان می دهد وفقط جان مردم فدای این کمبودها می شود و هیچکس هم خود را پاسخگو نمی داند. دوشنبه نیز که نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، استاندار و.... با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نشستی برای بررسی مشکلات استان داشتند، از نوبخت خواسته شده است که مازاد درآمدهای استانی هرمزگان را به این استان اختصاص دهد. در این نشست استاندار و نمایندگان استان با بیان مشکلات و کمبودهای موجود در بخش درمان خواستار تخصیص اعتبارات درمانی ویژه و فوری به استان شدند.

احمد مرادی نماینده هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نیز خطاب به نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: چهار سال در مجلس دهم فریاد زدم که براساس ماده (۲۲۴) قانون برنامه پنجم توسعه، سازمان برنامه و بودجه باید مازاد درآمدهای استانی هرمزگان را به این استان اختصاص دهد، متاسفانه هر بار سازمان برنامه و دولت بهانه آوردند که چون درآمد کل کشور محقق نشده است نمی توانیم مازاد درآمد هرمزگان را اختصاص دهیم. گناه هرمزگان چیست که باید تاوان ناتوانی استان‌های دیگر را پرداخت نماید؟ همین بهانه جویی ها باعث شد که بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان اعتباراتی که حق هرمزگان بود تخصیص داده نشود. نتیجه این بی عدالتی هم مشکلات امروز هرمزگان در کمبود پرسنل و تجهیزات درمانی است که با شیوع کرونا جان مردم هرمزگان را به مخاطره انداخته است. امروز نمایندگان و استاندار و مسئولین درمانی هرمزگان به شدت احساس خطر می کنند، احساس خطر نه از بابت میز و جایگاهمان، احساس خطر از آمار بالای شیوع کرونا و جان باختن عزیزانمان. ما مطالبه ای بیشتر از حق هرمزگان نداریم، درخواست ما پرداخت نمودن حق هرمزگان از مازاد درآمدهای استانی است که اگر دولت طی چهار سال مجلس دهم لااقل بخشی از آن را پرداخت می کرد، این روزها شاهد این تعداد فوتی در هرمزگان نبودیم. مشکلات زیاد داریم، اما اولویت امروز هرمزگان نجات جان مردم است.

علی زارعی/دریا