دریا نیوزاسماعيل بواشه عضو شوراي شهر بندرعباس مطرح کرد: هرمزگان نيازمند تاسيس دبيرستان بهياري

، 14:25   /   کد خبر: 36377   /   تعداد بازدید: 69


دریانیوز: اسماعيل بواشه عضو شوراي شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور خود در یکصد و هشتاد و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: نیازمند تاسیس دبیرستان و هنرستان بهیاری در استان هرمزگان هستیم.

بواشه ضمن تشکر از کادر درمانی و تمام کسانی که در رابطه با جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و قطع این زنجیره تلاش می کنند از جمله مردم شهر بندرعباس، کادر درمانی و تمامی عواملی که دست در دست هم می دهند که تا بتوانیم این ویروس منحوس را از بین ببریم، اظهار کرد: هرمزگان با كمبود نيروي بهيار مواجه است که در سال هاي اخير آموزش و جذب نيروي بهيار مظلوم واقع شده است و بحران كرونا اين نياز را ضروري تر كرده است.

وی افزود: نزدیک به 250 نفر از کادر درمانی دچار بیماری شدند و خستگی نیروهای کادر و پرستاران و پزشکان باعث شده که نیاز مبرم به جذب نیرو در دانشگاه علوم پزشکی بيش از پيش محسوس شود.بواشه تاکید کرد: با تکمیل و افتتاح 5 بیمارستان دیگر در استان که هنوز به بهره بردای نرسیده اند، حدود 1306 تختخواب به تخت های درمانی استان افزوده می شود که در پی آن نیازمند جذب نیرو نیز هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به آمارهای استاندارد که بایدبه ازای هر هزار نفر جمعیت یک تخت وجود داشته باشد که این عدد در استان هرمزگان حدودیک و نیم تخت است و در کشور یک و هشت و در جهان یک و سه است. از این رو نیاز است که افزایش پیدا کند.

بواشه گفت: در اسفند ماه ٩٨ استخدام هايي از سوي دانشگاه علوم پزشكي براي جذب بهيار صورت گرفته است که به دلیل عدم توجه بعضی ها در دانشگاه علوم پزشکی وعدم نیاز سنجی در این رابطه با بهیاری، وضعيت استان هرمزگان خوب نيست، در حال حاظر نيروهايي از استان هاي همجوار جذب مي شود که عموما پس از سپری کردن دوره ی کار ورزی و كسب تجربه درخواست جا به جایی دارند و به استان خود باز می گردند در نتيجه باز هم هرمزگان با كمبود كادر درمان رو به رو مي شود.

وی با اشاره به اینکه طی بررسی های انجام شده مشاهده شده که در سایر استان های همجوار دبیرستان بهیاری وجود دارد، تصریح کرد: از استاندار،نمایندگان مجلس و رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تقاضادارم به این مساله توجه کنند و تا قبل از شروع سال تحصیلی همانند سایر استان ها در هرمزگان هم دبيرستان بهياري تاسيس شود تا بتوانیم نیروی بومی بهيار آموزش دهیم .

بواشه اذعان نمود: در كشور١٧ دبيرستان دخترانه و پسرانه در رشته بهياري وجود دارد اما متاسفانه در استان هرمزگان كه بيكاري وجود دارد و كمبود بهيار هم داريم اين دبيرستان هنوز احداث نشده است و در حالیکه ادعا می کنیم که استان جوانان بیکار دارد اما همچنان برای جذب بهیار از سایر استانها نیرو جذب می کنیم.

وی تصریح کرد:آموزش و پرورش هم اعلام آماگی کرده است و از طرفی هم سال 96 مصوبه شورای آموزش و پرورش برای تاسیس این دبیرستان گرفته شده است اما دانشگاه علوم پزشکی وقت زیر بار نرفته و این عدم همکاری را چه کسی پاسخگوست؟ اگر در سال 96 این اتفاق می افتاد، امسال برای جذب کادر از همین استان نیرو جذب می کردیم.بواشه ادامه داد: در حالی که آموزش و پرورش آمادگی لازم در این زمینه را دارد امیدوارم که دانشگاه علوم پزشکی هم همکاری لازم را داشته باشد و امکانات در اختیار قرار داده شود.

وی اظهار داشت: در بحث مدرس هم که مشکلی نداریم و می توانیم از نیروهای دانشگاه علوم پزشکی استفاده نماییم و در دروس عمومی هم آموزش و پرورش این آمادگی را دارد که مدرس در اختیار بگذارد که در نهایت بتوانیم بعد از 3 سال افرادی با دیپلم فارغ التحصیل نماییم که بتوان جذب کادر درمانی استان شوند و با تایید آموزش و پرورش هم در آزمون های دانشگاه علوم پزشکی جذب شوند و یا حتی در کنکورهای سراسری در رشته های پزشکی شرکت نمایند.

بواشه گفت: از 26 تا 29 خرداد 99 نیز همچنان آگهی هایی برای جذب بهیار در استان منتشر شده است که متاسفانه بیشتر جذب نیروها بدليل غافل ماندن از پرورش نيروي بهيار در استان، از سایر استانها خواهد بود که با تاسیس این مرکز می توانیم نیروهای بومی و ماندگار جذب نماییم و دیگر مشکلاتی در این زمینه نداشته باشیم.

وی در پایان خاطر نشان نمود: اگر این اتفاق نیفتد ظلم بزرگی به شهر بندرعباس و به جامعه پزشکی است چراکه حتی کارورزهای ما هم ازاستان های همجوار می آیند در اینجا تجربه کسب می کنند و در نهایت می روند در استان خودشان خدمت می کنند.