دریا نیوزروزنامه دریا گزارش می دهد 50 جوان تپه ا... اکبر پس از مسکن مهر بیکار شدند

دریانیوز: سه روز قبل از انتخابات توانستیم 17سطل زباله را برای محله بگیریم و روز قبل از انتخابات هم داخل مسجد و محوطه کوچک کنار مسجد را آسفالت کردند

، 09:51   /   کد خبر: 36065   /   تعداد بازدید: 192


قسمت چهارم

دریانیوز: قبل از مرکز شماره یک کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان بندرعباس کوچه‌ای است که مسیرقدیمی ورودی به محله تپه ا... اکبر بندرعباس بوده و در حال حاضر این مسیر خاکی خراب شده و چندان کسی از این کوچه که ایثارگران2 نام دارد، عبور نمی کند. چندمتر آن طرف تر هم و روبروی دوربرگردان، کوچه شیب دار دیگری و نزدیک تر به کانون پرورش فکری که آسفالت و بخشي از آن بشدت تخریب و گودال بزرگی ایجاد شده که دو خودرو از کنار همدیگر نمی توانند بگذرند ودر گودال ایجاد شده کوچه ایثارگران 3 می افتند و بسیار خطرساز است. شواهد نشان می دهد که مسئولان مربوطه از این کوچه ها گذر نکرده اند و شرایط را ندیده اند یا اینکه شرایط و مشکلات مسیرهای رفت‌وآمد ساکنان که گلایه زیادی هم داشتند را دیده اند، برای آنها چندان اهمیتی نداشته است. البته آنطور که برخی از ساکنان و معتمدین محله می گویند مسئولان زیادی از این محله بازدید کرده و قول هایی برای رفع مشکلات داده اند؛ اما متاسفانه مشکلات همچنان پابرجاست و اقدام خاصی نشده است.

 

 

پیگیری های بی نتیجه

یکی از بانوان تاثیرگذار محله که پیگیری‌های زیادی را در بیش از دو دهه وبخصوص سال‌های اخیر که در این محله زندگی می کند، برای رفع مشکلات داشته است، می گوید: به ساکنان محله در زمانی که مسئولان می‌آیند، اطلاع‌رسانی می کنم و مشکلات و خواسته های مان را بیان کرده ایم و قول های زیادی برای رفع مشکلات شنیده ایم. اما متاسفانه اقدامی نشده است و اهالی خسته شده اند و دیگر چندان تمایلی برای شنیدن وعده‌ها ندارند. چند روز قبل از انتخابات مجلس با پیگیری‌های زیاد، چند سطل زباله را شهرداری به این محله داد. از قبل از شورای دوره قبل برای آسفالت و ترمیم کوچه ها پیگیری و قبل از رای گیری دوباره به شهرداری رفتیم وگفتند بعد از انتخابات آسفالت می کنیم و همچنان منتظریم. امام جمعه بندرعباس و فرمانده نیروی انتظامی سابق شهرستان بندرعباس هم آمدند و از ناامنی در محله و لزوم راه اندازی ایستگاه پلیس، فاضلاب روان در کوچه ها، آسفالت کوچه ها هم به آنها گفتیم. در این محله مدرسه وجود ندارد و فرزندان مان بایستی از چند خیابان و بلوار گذر کنند تا به مدرسه در محلات مختلف بروند که بسیار خطرآفرین است و ساکنان محروم محله توان گرفتن سرویس مدرسه را ندارد و از آن طرف بخاطر وضعیت نامناسب کوچه های محله، هیچ سرویس مدرسه‌ای، تاکسی، خودروی دربستی و... حاضر نیست به محله بیاید و چند ده متر قبل از رسیدن به مقصد، ما را پیاده می کنند و می‌گویند جلوبندی خودرویمان خراب می شود. کرایه ورود به این محله هم بسیار گران است که اگر بازگشایی معابر و لاین بندی کوچه ها صورت گیرد و سند داده شود، بخشی از مشکلات محله برطرف می شود. به مردم می گویند شما متصرف هستید؛ درصورتیکه همه در آن سال ها، همینطور سرپناهی را در این محلات برای خودشان ساخته اند و دولت الان هم که برای مردم ضعیف و محروم خانه نمی سازد. پس تکلیف این خانواده ها چیست؟

 

 

50 نفر بیکار

هرمزی هم یکی از جوانان محله است که به همراه 50 نفر دیگر از جوانان محله هشت سال در مسکن مهر و در زمان اجرای پروژه ها اشتغال داشته اند و بعد از پایان پروژه، همه بیکار شده اند وحالا شش سال است که بدنبال شغل مناسب هستند. در زمان اشتغال در مسکن مهر بیمه بودند. وی که سه فرزند دارد و تکفل مادر و خواهرش را نیز به عهده دارد، اگر چه در زمان اشتغال در مسکن مهر در حوزه فنی و نصب درب و پنجره یوپی وی سی، لوله کشی و برق کشی و... تبحر زیادی داشته و تکنیسین فنی بوده، لباس مهندسی وفنی می پوشیده واستادکار باتجربه ای شده بود؛ اما می گوید بدلیل نداشتن سرمایه و پارتی، نتوانسته از تجربه‌اش استفاده کند و شغل مناسبی را نیافته است و مدتی قبل به شرکت فولاد کیش هم رفته و ثبت نامش نکرده اند و از رفتن به صنایع برای یافتن شغل فنی مانند سایر دوستانش خسته شده و حالا هم مسافرکشی می کند و علی رغم ثبت نام در طرح ساماندهی خودروهای مسافربر شخصی، برخلاف رانندگان تاکسی نتوانسته اند از بیمه رانندگان استفاده کند. در حال حاضر هم که استهلاک خودرو بالاست و دخل و خرجش با هم نمی خواند و مانند مابقی همکاران سابقش نتوانسته شغل مناسبی داشته باشد. وی معتقد است اگر که طرح مسکن مهر تداوم می‌یافت، علاوه بر خانه دار شدن اقشار محروم و متوسط جامعه، اشتغالزایی بالایی زیادی را نیز به همراه داشت و افرادی مانند وی و هم محله ای هایش بیکار نمی شدند.

 

تصرف با لودر

برخی هم از تصرف صورت گرفته در مناطقی از محله می‌گویند و اینکه خانه های ساخته شده ودر حال ساخت است که مسیرهای رفت وآمد را مسدود کرده و درگیری‌هایی هم در همین بخش بین متصرفان و یگان حفاظت از اراضی اتفاق افتاده است. گفته می شود گاهی برخی افراد هم با لودر به جان کوه هامی افتند تا آنها را صاف و تصرف نمایند. امیرعلی 7ساله هم از سگ های سیاه و معتادان محله شان می گوید و با نگاهی معصومانه اضافه می کند: سگ ها می‌خواستند من و دوستانم را بخورند.

نمره رای دادن20

امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی (ع) محله که پیگیر رفع مشکلات محله هم می باشد، می‌گوید: مردم این منطقه فقیرند وتعداد زیادی بدسرپرست هستند و بسیاری توانایی خرید انشعاب فاضلاب را ندارند وبارها خواسته‌ایم که هزینه را کمترکنند و حداقل نصف هزینه از ساکنان این محله بگیرند؛ آنها نمی توانند مانند ساکنان گلشهر یکسان هزینه انشعاب فاضلاب پرداخت کنند. از طرفی دیگر در ورودی غربی محله، میدانی سال هاقبل احداث شده که غیرهندسی و غیراستاندارد است وبارها منجر به تصادف و واژگونی خودروها و موتورسیکلت ها شده است. محوطه باز ضلع غربی میدان هم که قرار بود فضای سبز احداث شود که تاکنون نشده است. زمین ورزشی محله نیازمند احداث دیوار است تا چمن مصنوعی و نورافکن و... در آن نصب شود و نوجوانان و جوانان در آن ورزش کنند وخانواده ها هم بتوانند ساعاتی ورزش کنند و بدوند. برخی از نوجوانان وجوانان محله بدلیل نبود امکانات ورزشی، نمی‌توانند ورزش کنند.به گفته سازمند در این محله که از بهشت زهرای قدیم و محله کشکوئیه ای ها تا تپه ا... اکبر 945 خانوار و 4هزار نفر زندگی می کنند و در انتخابات هم حضور گسترده دارند، نمره حضور اهالی در انتخابات 20 است، اما در خدمات دهی مسئولان، نمره قابل قبولی دریافت نمی کنند. فرمانده نیروی انتظامی سابق شهرستان، کانکس ایستگاه پلیس را برای محله آماده کرده و منتظر احداث فونداسیون جهت نصب این کانکس توسط شهرداری هستیم تا پلیس مستقر شود. زیرا در اینجا ناامنی بالاست و ماهی سی تا چهل سرقت خرد از خانه، وسایل زندگی، دمپایی و وسایل ساکنان، خودرو، سیلندر، داخل خودرو و... اتفاق می‌افتد و خانه های تیمی و گاهی تجاوز و... داریم. سال گذشته هم سه مورد خودکشی داشتیم که ضرورت دارد برای ارتقای امنیت در محله، ایستگاه پلیس داشته باشیم.

 


وی از ميزان زیاد سگ ها در محله، نبود مدرسه، پارک، عدم پاسخگویی اورژانس اجتماعی، نبود عابر بانک، افزایش خفت‌گیری، میزان بالای آسیب های اجتماعی وعدم پاسخگویی مسئولان در این حوزه، مشکل سند املاک ساکنان و... گلایه‌مند است و می گوید گرسنگی، فقر، اعتیاد و... افزایش یافته است. زباله گردها برای جمع‌آوری ضایعات نیز زیاد شده و درب منهول ها به سرقت برده می‌شود و می‌توان بتن موقتی را روی منهول پوشاند تا دربش به سرقت نرود و پر از سنگ و زباله و نخاله و... نشود. وی می‌گوید: بیشتر خانه های محله استانداردها و مقاومت لازم را ندارند. سقف ودیوار 30 خانه در بارندگی دی ماه گذشته تخریب شدند و آسیب دیدند. در راستای بهسازی بافت و نوسازی املاک، فرماندار بندرعباس تاکید دارد که خانه ها پروانه ساختمانی بگیرند، عقب نشینی لازم را داشته باشند و با استفاده از تسهیلات نوسازی، خانه های شان را بازسازی کنند ودر پایان هم سند املاک شان را اخذ کنند و باز گشایی معابر صورت گرفته و میزان خدمات‌رسانی به ساکنان ارتقا می یابد. در همین راستا فرماندار بندرعباس به همراه مسئولان ثبت اسناد و راه وشهرسازی و... بارها از محله بازدید کرده اند. موضوع دیگر این است که ده هزار مترمربع فضای آموزشی، 5 هزار مترمربع با کاربری درمانی و 5هزار متر مربع هم با کاربری ورزشی در نظر گرفته شده است و قرار است یک مدرسه 12 کلاسه و یک مدرسه 3کلاسه برای این محله بدون مدرسه ساخته شود وپیگیریم زودتر محقق شود. مجتمع جامع سلامت هم در حال ساخت است. وی می گوید: با پیگیری‌های فراوان، سه روز قبل از انتخابات توانستیم 17سطل زباله را برای محله بگیریم و روز قبل از انتخابات هم داخل مسجد و محوطه کوچک کنار مسجد را آسفالت کردند و بعد از انتخابات هم آمدند و محوطه آسفالت شده را با متر اندازه گرفتند.

 

 

پاسخ آبفا

معاون فاضلاب شرکت آب وفاضلاب هرمزگان در خصوص اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب در تپه ا... اکبر می گوید: در بخشی از محله این شبکه اجرا شده است و درصورت تخصیص اعتبار، این طرح در سال جاری تکمیل می شود.علاء امیریان نژاد افزود: پس از واریز هزینه، انشعاب فاضلاب مشترکین وصل می شود.امیریان نژاد تصریح کرد: در مناطقی که شبکه اجرا شده است، مشکلی برای واگذاری انشعاب وجود ندارد.وی زمان ترمیم نوارحفاری را پس از برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار در سال جاری اعلام کرد.امیریان نژاد در خصوص سرقت درب های منهول فاضلاب هم گفت: سارقان درب های چدنی منهول‌ها را به سرقت می برند و ساکنان باید از سرقت درب منهول ها جلوگیری کنند. نمی‌توان درب بتنی گذاشت یا بتن روی درب چدنی ریخت وباید گازهای تولیدی از سوراخ درب چدنی خارج شود تا منجربه حادثه نشود.معاون آب شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان هم گفت: با توجه به قرارگرفتن ساکنان محله تپه ا... اکبر بر بلندی، آبی که وارد مخازن داماهی می شود، نمی‌تواند به تپه ا... اکبر برسد و آب به مخزن600 دستگاه پمپاژ می شود و از آنجا آب به تپه ا... اکبر منتقل می‌شود و زمانی که میزان آب در مخزن پایین باشد، آب به تپه ا... اکبر نمی رسد و افت فشار یا قطعی آب در این محله وجود دارد.سعید صادقی افزود: البته رژیم آبی 12 ساعته برای این محله گذاشته ایم که در دو موعد6 ساعته فشارآب خوبی دارند واگر آب در مخزن خانگی ذخیره سازی کنند، مشکلی نخواهند داشت.وی اظهار امیدواری کرد با بهره برداری خط انتقال از آبشیرین کن صدهزارمترمکعبی به داماهی و انتقال دوخط به مخازن 600 دستگاه در دهه فجر، مخازن همیشه پرآب می شوند و مشکل قطعی آب در تپه ا... اکبر بطور کامل برطرف می شود.وی در خصوص مشکل آب ساکنان مجتمع رجا مهر بندرعباس نیز گفت: حجم مخازن ذخیره آب متناسب باتعدادواحدها و مصرف کنندگان نیست و زود آب مصرفی شان تمام می شود و با احداث خط فرعی به این مجتمع، میزان ساعات آبگیری شان افزایش می یابد و مشکل‌شان برطرف می شود.

علی زارعی/ دریا

لینک قسمت اول

http://daryanews.ir/news.php?id=35971

لینک قسمت دوم

http://www.daryanews.ir/news.php?id=35974

لینک قسمت سوم

http://daryanews.ir/news.php?id=36019