دریا نیوزنفس تنگی بافت فرسوده بندرعباس

، 11:29   /   کد خبر: 36050   /   تعداد بازدید: 79


دریانیوز: حال و روز بافت فرسوده شهر بندرعباس روزبه روز به وخامت نزدیک شده و به کما رفته که در این سال ها اقدامات صورت گرفته نتوانسته است گره های کور احیای بافت های فرسوده را بازکند. در حالی برخی مسئولان از پیشگامی هرمزگان در بازآفرینی بافت های فرسوده می گویند که مشخص نیست بر چه اساسی چنین ادعایی مطرح می شود. اگر اینگونه باشد و هرمزگان پیشگام باشد، پس استان های دیگر چه وضعیتی را در کشور دارند؟ آن چه که در محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده حتی در مرکز استان و شهر بندرعباس در یکی دو دهه اخیر می بینیم، چندان تغییر مثبتی نداشته و روزبه روز بر میزان بافت های فرسوده و خانه هایی که عمرمفیدشان به اتمام رسیده است، افزوده می شود. خانه هایی که ترک در دیوار و سقف شان هولناک است و خوابیدن در زیرشان بسیار خطرناک است؛ اما ساکنان به ناچاری مجبورند در این خانه ها بمانند وخطرات را به جان بخرند. روند بازگشایی معابر نیزبه کندی صورت می گیرد. در بندرعباس حتی اجرای یک طرح پایلوت کشوری در محله چاهستانی ها برای بازگشایی چهار بلوار آغاز شد که فقط یک بلوار 24 متری اجرایی شد و بعد از گذشت دوسال هنوز بطور کامل اجرا نشده و به بهره برداری نرسیده است و مشکلاتی دارد که ساکنان گلایه مندند.برای سه بلوار باقی مانده این محله هم چند خانه تملک و تحریب شد و نخاله هایش همچنان به پاتوق معتادان، مشروب خوران، سارقان و... تبدیل شده و بارها تقاضای ساکنان برای جمع آوری نخاله ها بی پاسخ مانده است و بخشی از کوچه ها هم پر از خاک است که در بارندگی، دانش آموزان بایستی از میان گل و لای به مدارسی مانند مدرسه بلال و... بروند و بخشي دیگر هم که محل تجمع فاضلاب شده است و نارضایتی ساکنان این محله از عدم اجرای بلوارها و مشکلاتی که ایجاد شده و عدم پاسخگویی مسئولان ادامه دارد. استاندار هرمزگان در دوسال اخیر بارها از افتتاح بلوارها و بخصوص بلوار24 متری در این محله گفته بود واواخر سال97 هم رئیس جمهور از این پروژه بازدید داشت؛ اما چندین ماه اجرای بلوار24 متری متوقف شد. اواخر سال گذشته دوباره اجرای بلوار ادامه یافت؛ اماهنوز بطور 100درصدی این بلوار تکمیل نشده است وبه بهره برداری نرسیده است.

احداث تقاطع در این بلوار هم خواسته اهالی بوده که نبود تقاطع باعث شده خودروها خلاف بروند. ساکنان هم از مشکلات شان برای دریافت سند املاک شان و گران شدن صدور سند علی رغم وعده صدور رایگان سند گلایه مندند. اگر که هر چهار بلوار در این محله بازگشایی می شد، خدمات‌رسانی ارتقا می یافت و پاتوق ها، خانه های تیمی، آسیب های اجتماعی و... کاهش می یافت و رضایت عمومی افزایش می یافت. البته سایر مناطق شهر هم وضعیت بهتری ندارد. محله آیت ا... غفاری بندرعباس که در چندسال اخیر بارها در خصوص بازگشایی معابر، حمایت مسئولان برای نوسازی املاک فرسوده و صدور سند املاکش گفته شده است، اما همچنان حتی یک گام گره گشا در این سال ها در این محله برداشته نشده است و مشکلات موجود در این محله نیز بارها در رسانه ها منتشر شده است، اما گویا مسئولان این محله را ندیدند و اقدامی هم انجام ندادند. وضعیت محله روزبه روز بدتر شد، سقف و دیوار خانه ها در حال تخریب شدن هستند و هرسال تعدادی فرو می ریزند ودر بارندگی ها تعدادتخریب خانه ها بیشتر می شود و گویا مسئولان استان منتظرند تا خانه ها بر سر ساکنان فقیر و محرومش تخریب شوند و مدفون شوند و آنگاه برایشان مجلس ختم بگیرند ودر آنجا تصمیم بگیرند که چه کاری را باید برای این محله انجام دهند. شورای شهر هم که مصوبه گره گشایی برای این محله نداشت و با مصوبه اش، گره را کورتر کرد. کوچه هایی که تبدیل به پاتوق معتادان شده اند وسرنگ های آلوده که در برخی کوچه ها ریخته شده اند را هیچ مسئولی ندید. شب های بارانی که تا صبح، ساکنان از ترس تخریب خانه های فرسوده نخوابیدند را هیچ مسئولی ندید و حال از پیشگامی استان در بازآفرینی بافت های فرسوده در کشور می گویند. شهناز که بازآفرینی را تجربه نکرد و بدن ترک خورده اش در حال متلاشی شدن است. قرار بوداز کوچه بعثت4 تا بلوار مادر، بلواری غربی شرقی در این محله احداث شود تا امنیت محله و خدمات‌رسانی در این محله افزایش یابد که متاسفانه در حد وعده باقی ماند.محله سنگ کن را که خارج از محدوده شهری قرار داده اند و این موضوع جای تامل است، چگونه محله ای در داخل شهر باشد وبگویند خارج از محدوده شهری است ودر این چندسال چه اقدامی شده است؟ مشکلات محلاتی مانند تپه ا... اکبر، کمربندی، شیراول، درخت سبز، دوهزار و... همچنان پابرجاست و حتی بازگشایی برخی از معابری که از یک دهه قبل به آنها وعده داده شده بود و ساخت اماکن ورزشی و.... ، همچنان ابتر مانده اند.

ساکنان در بدترین شرایط ممکن در محلات حاشیه ای زندگی می کنند و از کمترین امکانات محرومند. کودکان این محلات بایستی در کنار فاضلاب های روان بازی کنند و کودکی شان را پشت سر بگذارند.آقایان مسئول لطفا به دل این محلات بیایید و با مردم صحبت کنید وحداقل شنونده خوبی باشید و قول ندهید و اگر دادید، عمل کنید. کاندیداها هم پس از رای آوردن به این محلات بروند و وعده هایی که برای پیگیری رفع مشکلات شان داده اند را اجرایی کنند.اگر واقعا هرمزگان پیشگام در بازآفرینی بافت های فرسوده است، پس اگر پسگام بودیم، چه وضعیتی را داشتیم؟ واقعا چه مشکلاتی را داشتیم که الان در این محلات نداریم؟ در این محلات بنظر مسئولان چه مشکلات دیگری باید وجود داشته باشد تا کلکسیون تکمیل شود؟ البته برای رفع چالش های موجود در این محلات یک دستگاه به تنهایی نمی تواند با موفقیت کامل عمل کند. دستگاه های مختلف بایستی وارد شوند و از جزیره ای عمل کردن در این محلات خودداری کنند. در برخی از این محلات گاهی بدلیل اختلافات بین برخی دستگاه ها، مردم با مشکل مواجه می شوند. ترمیم حفاری ها که توسط دستگاه های خدمات‌رسان در بافت های فرسوده و حاشیه ای صورت می گیرد، اما برای ترمیم آن بین این دستگاه ها و شهرداری گاهی اختلاف نظرهایی وجود دارد وباعث می شود ترمیم حفاری زمان‌بر شده و ساکنان با مشکل مواجه شوند. بازآفرینی بافت های فرسوده بدون مشارکت دستگاه های مختلف و مدیریت قوی و توانمند برای پیشبرد اهداف این طرح میسر نیست و با قول و وعده و وعید نمی توان مشکلات را برطرف کرد. ساکنان برخی از محلات همچنان برای اخذ سند املاک شان مشکل دارند و نتوانسته اند از تسهیلات نوسازی بهره مند شوند و خانه های شان همچنان قدیمی، فرسوده، غیراستاندارد، ناایمن باقی مانده اند که احتمال تخریب بر اثر بارندگی، زمین لرزه ویا حتی خودبه خود وجود دارد. البته در روزهای اخیر فرماندار بندرعباس موضوع محلات را در برنامه کاری شان قرار داده است وبازدیدها از این محلات، گفتگوبا ساکنان ومعتمدین را باجدیت در دستور کار قرار داده است و برنامه ای ویژه را برای نوسازی این بافت و بازگشایی همزمان معابر اعلام کرده اند و امید می رود با مشارکت وهمراهی سایر دستگاه ها، زمینه مشارکت ساکنان این بافت های حاشیه ای و فرسوده فراهم شود و در آینده نزدیک بخشی از مشکلات این محلات با بازسازی املاک وبازگشایی معابر برطرف شود.

 

علی زارعی/ دریا