دریا نیوزقطار محلات بر ریل فرمانداری به ایستگاه دوم رسید

دریانیوز: ساکنان این مناطق امیدوارانه به این طرح بنگرند و امیدوار باشند بخشی از مشکلات محلات شان برطرف شود

، 08:37   /   کد خبر: 36049   /   تعداد بازدید: 146


دریانیوز: پس از انتشار سلسله گزارش هایی از برخی از محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده شهر بندرعباس، فرماندار بندرعباس بازدید مستمر از این محلات و برگزاری جلسات با نمایندگان و معتمدین برخی از محلات را در برنامه کاری خود قرار داد و اعلام کرد تلاش می‌کنیم زمینه مشارکت ساکنان این مناطق را در احیا وبازسازی املاک شان و اخذ سند مالکیت با اصلاح و بازگشایی معابر فراهم نمایید تا خدمات‌رسانی به این مناطق ارتقا یابد و لاین بندی کوچه ها نیز میسر شود. با اجرای این طرح می‌توان اماکن تفریحی، فرهنگی، ورزشی و... را نیز در این مناطق احداث نمود واز میزان بافت های ناکارآمد کاسته می شود که البته نیاز است که دستگاه های اجرایی و بخصوص شهرداری در این حوزه اهتمام ویژه ای داشته باشد و در صورت نیاز، شورای شهر نیز حمایت های لازم و مصوباتی را در این خصوص داشته باشد. این موضوع باعث شد که ساکنان این مناطق امیدوارانه به این طرح بنگرند و امیدوار باشند بخشی از مشکلات محلات شان برطرف شود و از تبعيض‌ها در بخش‌های مختلف در مناطق حاشیه ای و بافت‌های فرسوده کاهش یابد. یکشنبه هفته گذشته اولین جلسه و یکشنبه هفته جاری دومین جلسه باحضور تعدادی از معتمدین محلات و برخی مدیران و یا نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط و شهرداری‌های مناطق برگزار شد تا مشکلات در این مناطق مورد بررسی قرار گیرد و در زمینه راهکارهای رفع چالش های این مناطق تبادل نظر و مصوباتی داشته باشند واز طرفی دیگر در خصوص تسهیل شرایط بازگشایی معابر و ترمیم و بازسازی املاک فرسوده و صدور سند املاک فاقد سند در این محلات هم اندیشی شد. در گزارش جلسه یکشنبه دوم محلات با ما همراه باشيد.

 

 

تاکیدات فرماندار

دومین جلسه هفتگی فرماندار بندرعباس جهت پیگیری و بررسی مشکلات محلات آیت ا... غفاری، سنگ کن و شهرک دریا روز یکشنبه گذشته با حضور مدیران و نمایندگانی از شهرداری ، ثبت اسناد و املاک، شورای شهر، راهداری، توزیع برق، دفتر تسهیلگری محله آیت ا... غفاری و فرودگاه قدیم و نمایندگان این محلات و... برگزار شد.فرماندار بندرعباس در این جلسه با بیان اینکه این جلسات بصورت هفتگی برای پیگیری رفع مشکلات محلات برگزار شد؛ اظهار داشت: خود را مدیون مردم می دانم و بایستی تلاش کنیم مشکلات ساکنان محلات بندرعباس را با استفاده از ظرفیت های مختلف برطرف کنیم.عزیزاله کناری گفت: مسائل و مشکلات محلات را با جدیت دنبال خواهیم کرد. کناری با قدردانی از شهرداری منطقه یک بندرعباس بدلیل پاکسازی بخشی از کوچه های محله سنگ کن، شهرداری منطقه 2بندرعباس بدلیل استقرار نمایندگان شهرداری در دفتر تسهیلگری در طول هفته و دفترتسهیل گری محله آیت ا... غفاری بدلیل تشکیل 15 پرونده جدید برای صدور پروانه ساختمانی وسند؛ اظهار امیدواری کرد با اطلاع رسانی گسترده در سطح این محلات، ساکنان برای تشکیل پرونده و مشارکت در اصلاح املاک و بازگشایی معابر وبازسازی املاک فرسوده شتاب گیرد تا اینکه میزان خدمات‌دهی به ساکنان این مناطق نیز افزایش یابد.کناری با هشدار جدی به کسانی که اقدام به تخریب تاسیسات عمومی می کنند؛ تاکید کرد: با متخلفان برخورد قانونی می شود و ساکنان محلات در صورت مشاهده کسانی که به تاسیسات برق و روشنایی خسارت وارد می‌کنند، با تلفن 110پلیس، 121 اتفاقات برق تماس بگیرند ویا از متخلفان عکس بگیرند وبا متخلفان برخورد جدی و قانونی صورت می گیرد.کناری مسدودسازی کوچه های تنگ ولزوم روشنایی کوچه ها ومعابر محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده که به پاتوق معتادان، سارقان وخلافکاران تبدیل شده است را در راستای ارتقای امنیت این محلات توسط شهرداري و اداره برق مورد تاکید قرار داد.

 

 

وی از ساکنان محله آیت ا... غفاری (شهناز) خواست به دفتر تسهیلگری محله جهت ثبت نام پروانه ساختمانی و سند مراجعه کنند و ساکنان هر کوچه ای که زودتر مراجعه کنند ومشارکت بیشتری داشته باشند، در اولویت بازگشایی معبر و خدمات رسانی قرار می گیرند و برای عمران و آبادانی محلات می طلبد مشارکت گسترده ای صورت گیرد و معتمدین محلات، دفاتر تسهیلگری و رسانه ها با اطلاع رسانی گسترده، زمینه مشارکت ساکنان محلات را در اجرای طرح های بازگشایی و ترمیم و اصلاح و بازسازی املاک فرسوده فراهم نمایند تا ارتقای خدماترسانی را در این محلات شاهد باشیم. کناری گفت: برای تعمیرات منازل و... هم مجوزهای لازم داده می شود. سپس به املاک فاقد سند در این محلات، سند هم صادر می شود. وی تاکید کرد: اداره ثبت اسناد هم یک روز را به صدور اسناد محله آیت ا... غفاری اختصاص دهد و حداقل هفته ای 20 سند را صادر کند ومراحل دریافت سند سهل و آسان گردد.وی از اجرای طرح نگهبان محله و شهردار محله که در این جلسه پیشنهاد داده شد، استقبال کرد. نماینده عالی دولت در شهرستان عنوان کرد: شهرداری طرحی را برای محله سنگ کن شرقی و غربی مطالعه کند و ارائه دهد و نماینده خود را یک روز در هفته در محله مستقر کند تا اهالی محله سنگ کن شرقی و غربی ونخل ناخدا نسبت به اخذ پروانه ساختمانی اقدام کنند و معتمدین محله نیز با مردم در خصوص بازسازی منازل شان صحبت کنند.وی بر رفع مشکلات خورهای سنگ کن توسط شهرداري تاکید کرد.کناری گفت: اداره راهداری شهرستان ضمن بررسی لازم، در هفته جاری نسبت به اصلاح راه شهرک دریا با رفع خرابی ها و پاکسازی درختان در مسیر اقدام کند.فرماندار بندرعباس تصریح کرد: اداره ثبت در خصوص مشکل سندهای شهرک دریا بررسی و پیگیری های لازم را انجام دهد و شهرداری نیز برای ساختمان هایی که قبلا از شهرداری پروانه ساختمانی اخذ کرده اند، پایان کار صادر کند.کناری گفت: پیگیریم که هرچه سریعتر کد آبادی شهرک دریا هم صادر شود تا بخشی از مشکلات این شهرک را بتوانیم سریع تر برطرف کنیم.

 

 

وی تصریح کرد: اداره برق هم روشنایی مسیر ورودی شهرک دریا را تامین کند. وی در خصوص درخواست شهرداری برای برگزاری جلسه با برخی ادارات جهت رفع برخی مشکلات و اختلاف نظرها در ارائه خدمات به شهروندان و... گفت : فرمانداری برای برگزاری این جلسات هیچگونه محدودیت زمانی ندارد و بایستی برای رفع مشکلات مردم تلاش کنیم. فرماندار بندرعباس در همین راستا تاکید کرد: بجای اینکه شهروندان وساکنان این محلات برای دریافت خدمات به شهرداری مراجعه کنند،شهرداری بایستی به محلات برود و نمایندگانی از شهرداری در آنجا مستقر شوند تا به درخواست ها زودتر رسیدگی شود و مشکلات محلات از برخی حوزه برطرف شود. وی با تاکید برضرورت صرفه جویی مصرف برق گفت: اهالی در محلات، دستگاه های اجرایی، شهرداری ها و... ، لامپ هایی را که در روز در معابر، پارک ها و... روشن است، خاموش کنند یا اطلاع دهند. وی افزود: بایستی بگونه ای در حوزه رفع مشکلات محلات و افزایش خدمات‌دهی در این مناطق عمل کنیم که در پایان سال 99 بتوانیم کارنامه عملکردی قابل قبولی را ارائه دهیم.

 

 

عبدالحسين ارجمند مشاور عالی شهردار ومدیر بافت فرسوده و تاریخی بندرعباس نیز دراین جلسه گفت: ساکنان محله آیت الله غفاری می توانند کوچه های تنگ وبدون استفاده را به املاک شان اضافه کنند وبعد سندبگیرند.وی افزود: بدنبال ایجاد مشوق ها و ارزش افزوده املاک در این محلات و بخصوص آیت ا... غفاری هستیم تا بازسازی املاک فرسوده و بازگشایی معابر شتاب گیرد. در فاز یک نوسازی محله آیت ا... غفاری با26 نفر از مالکان املاک در حال توافق هستیم و بصورت کلید به کلید در همان محله یا محله ای دیگر یا واگذاری زمین یا پرداخت نقدی توافق آنها را جلب می کنیم تا این طرح اجرایی شود.مشاور شهرسازی شورای شهربندرعباس نیز گفت: درصورت افزایش امنیت در محله آیت ا... غفاری بندرعباس، میزان مشارکت سرمایه گذاران ساخت وساز در این منطقه افزایش می یابد. معاون شهردار منطقه یک بندرعباس نیز به سرقت گسترده سطل‌های زباله و کابل های برق پارک ها و بوستان ها و نماینده شرکت توزیع برق نیز از سرقت کابل ها وتجهیزات روشنایی معابر و شکستن لامپ ها و... در برخی از محلات گلایه کرد.

 

علی زارعی/ دریا